• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Тук ще поместим информация за всички статии които искате да напишем.
iv - помощник
Толкова отдавна не бях отваряла сайта!!!! Невероятно!!!! Приятно съм изненадана от проявения интерес и от желанието за помощ. Мисля, че ще съумея да се справя, извличайки информация от различните мнения. НАПРОЛЕТ!!!Ако знаех, че времето ще е такова, можех да започна и по-рано. Нали все очакваме зимата!? БЛАГОДАРЯ!
iv - помощник
На арх. Ринков специално благодаря!
Justy - майстор
Имам снимки, както и контакти с фирма от Пловдив. Снимките са на беседка с прилежащо барбекю със фурна. За съжаление са с голяма резолюция и съответно голям обем - не мога да ги поствам тук. Който се интересува да ми прати мейл - ще ги пратя към отговора. Като изпълнение си заслужава.

снимка 1
снимка 2
koragroup - напреднал
Привет на всички :wink:

Много интересна и полезна тема се е заформила!
Имам няколко уточняващи въпроса:

1. Когато се зида с нормални тухли, не намалява ли срока на експлоатация. Имам предвид, че скромния ми опит от зидани огниша показва, че подложени на високи температури, обикновените тухли се цепят.

2. При зидането какво се използва за слепване (хоросан, бетон :? ) Знам че има някакъв специален материал, но не знам как се казва и къде да го търся.

Помагайте, че Гергьовден иде... :-D
Стефан - майстор
Може да се зида с обикновенни тухли и хоросан. Още по добре е, ако се зида с огнеупорни тухли. Може да се намерят от тякой ТЕЦ - в момента се ликвидира стария ТЕЦ в Перник. А зидането и обмазването най-добре може да се направят с "торкрет".
stefko047 - специалист
направете чертеж на пеща в хоризонтален и във вертикален вид за да се види и тавана на пеща може и в разрез. Благодаря ви предварително.
Forestar - помощник
Скелето може да не се разглабя.
Нали е от отпадъчни материали, просто запалваш пеща и скелето ще "излезе" през комина.
Не виждам смисъл да се слага топлоизолации и рабицова мрежа.
С топлоизолациято може да изгориш месото вместо да го опечеш.
Пеща се опалва около 2 часа(като търкаш с ръжена по пода трябва да хвъркат искри) и месото са пече също около 2-2,5 часа.
Ако не можеш да напълниш пеща с тавите с месото се слагат и други неща за печене, за да оберат излишната топлина.
По моя край слагат оризато, зеле, тикви - абе каквото искаш да ядеш.
Отвора се затваря с метална врата или каменна плоча и се замазва с глина примесена със ситно нарязана слама или пресни конски фъшкии.
В противен случай ще се появят пукнатини и пеща ще издиша.
Откак се помня пеща функционира безпроблемно и пече превъзходно.
Не си оскъпявайте продукцията.

Ето една стара и елементарна рецепта:
Мястото за пода(височината му се избира от чорбаджията) се подравнява и се нарежда плътно с изпечени тухли.
Слагалш вместо скеле голям чувал(конопен, ватен, от зебло и др.) добре натъпкан(докато спре да се деформира като седне отгоре му човек) със слама и около и по него са зидаш тухлите.
За спойка се е използва обикновенна жълта пръст.
След иззиждането се измазва от вън със дебел(около 1-2 см) пласт синя пръст(глина) и когато изсъхне чувалът се запалва за да опече глината и спойката на тухлите.

Пейзажа около пеща пак е по избор на чорбаджията.
rockwall - майстор
ето вариант който ще ви спести доста трудности - остава само да я оформите отвън

морелло фурни - правят камери, които са и измазани отвън - остава само да си решите място и да си я оформите както искате

Прикачен файл

см1.jpg
см1.jpg (51.82 KиБ) Видяна 36241 пъти
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "зидана пещ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: