Тук ще поместим информация за всички статии които искате да напишем.
leonardo_vd написа:
Все пак това което коментирате е НЕЗАКОННО!!!
Ама разбира се! А кое е законно в България?
vampiric - помощник
Кое е законно ли?Ами например 26частни самолета купени не от незаконно варене наракия в казани от перални.
nzagorov - помощник
Нека и аз да си кажа, нека и аз да си кажа!!!
Преди години от едно поделение до селото ми купихме за 120лв. една бракувана походна войнишка кухня с 3 баки по 60л (неръждавейка, херметическо затваряне). Двете ги продадохме за по 50лв, но това е друга тема... Та третия го превърнахме в казан за пърцуца. Направиха ми печка на дърва от ламарина 3мм и стана перфектно. Сега си печем ракия като пичове и няма никаква разлика във вкуса от стария казан (бакърен). Ако наблизо имате поделение, може да питате дали не продават, или ако имате познат може да се пробвате да се сдобиете с една такава бака - повярвайте ми, напълно си заслужава!!!
masteradmin - майстор
качи снимки ще е интересно :)
Стефан - майстор
Малко позабравена тема, ....
Последна промяна от Стефан на нед авг 30, 2009 8:42 pm, променено общо 1 път.
genius - помощник
Стефане,имам почти същата инсталация,само охладителя е различен.Цилиндър с 6 таса.Има ли полза от варела около казана?Моя завира мн.бавно,час и 15-20мин. на газ.
hygro - майстор
Ами като genius съживи тази стара тема, ще отговоря и на въпроса на vampiric.
vampiric написа:
Оказва ли влияние медта в/у качеството или може и в хромникелов съд.
Медта е традиционен материал за казани, защото разликата във вкуса на дестилата при използването й е забелязана още в дълбока древност. Площта на медната повърхност на казана е един от важните му параметри. Причината за това е каталитичната способност на медта да неутрализира производните на синилната киселина, присъстващи в костилките. Затова казанът и купола не се калайдисват, а само вътрешната повърхност на лулата и серпентината. При казани, произведени от други материали, в лулата се монтира допълнителен меден катализатор, направен доста голямо количество от фина медна вълна, който да компенсира липсата на каталитичната повърхност.

В идеалният казан всички части преди лулата би трябвало да са медни, а лулата и кондензатора от неръждавейка. Използването на неръждавейката се препоръчва, за да се премахне риска от замърсяване на дестилата с меден ацетат.
hygro - майстор
leonardo_vd написа:
Според мен най-изгодно кат ти се допие да изтичаш до магазина и да си купиш.
Въпрос на мерак, на хоби, пък и на изисквания.

Ето една проста сметка. Акцизът на бутилката май е 3,08 лв. Има разходи за производство, енергия, складиране, транспорт и т.н. Печалби за производител, дистрибутор и търговец. Ако цената е например 7лв., какво остава за суровината!? Трябва да си факир, за да можеш да покриеш и себестойността например на поне 6kg качествени ябълки, които са ти нужни за тази бутилка.

Затова доста хора предпочитат табиетлийския вкус на естествения дестилат, пред микстурата от картофен спирт и есенции, която се предлага в магазина. Друг е въпросът, че не всеки знае как да докара този вкус :lol:
leonardo_vd написа:
Все пак това което коментирате е НЕЗАКОННО!!!
Напротив! Не варенето на ракия е незаконно, а използването на неузаконени дестилатори и неплащането на акциза. Затова съм сигурен, че Стефан още утре ще изтича да си подаде документите в митницата :lol:
genius - помощник
hygro написа:
В
идеалният казан всички части преди лулата би трябвало да са медни, а лулата и кондензатора от неръждавейка. Използването на неръждавейката се препоръчва, за да се премахне риска от замърсяване на дестилата с меден ацетат.
При мен само лулата е от мед,но на вкус я докарвам.Никой не се е оплаквал.
hygro - майстор
genius написа:
При мен само лулата е от мед,но на вкус я докарвам.Никой не се е оплаквал.
Медта е от значение само при месестите плодове заради костилките им. Ако ползваш други суровини или приготвяш пращината без костилките, материалът на казана не е от такова значение. Ако добре си почистваш лулата, за да няма отлагания, не би трябвало да има и оплаквания от вкуса :)

Наздраве! :wink:

Тема "Казан за варене на ракия в гаража от перални." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: