• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Caxo - специалист
Здравейте, стария котел се проби и се налага замяната му... Наблизо видях, че се продава един пиролизен котел Атмос 18 . Въпросът е като за начало мога ли да го подкарам със старата гравитачна, отворена система - без помпа и т.н. ? Вероятно ще му падне КПД-то , но и досега бях със правен, стоманен котел, та не вярвам да е по-зле, стига да няма някакви технически причини, които да НЕ позволяват работата на пиролизния котел по този начин?
Не виждам причина да не стане.
Дори, ако дървата са достатъчно сухи, може да се окаже, че ще имаш по добро "парно".
Caxo - специалист
До колкото виждам пиролизните котли работят на по-висока теммература. Опасенията ми са най-вече да не се окаже ниска скоростта при "самотек" и оттам котела да загрява много, а радиаторите да са хладни. Освен това към момента нямам монтиран буферен обем...
шоп - майстор
нед ное 22, 2020 4:24 pmCaxo написа:
Опасенията ми са най-вече да не се окаже ниска скоростта при "самотек" и оттам котела да загрява много, а радиаторите да са хладни. Освен това към момента нямам монтиран буферен обем...
Не би трябвало да има проблем, но ти си знаеш инсталацията.
Колко метра е денивелацията от котела до РС и какви цолове са тръбите влизащи и излизащи от котела?
Ако са 1 1/2'' или още по-добре 2'' няма да имаш проблеми.
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз досега не съм видял пиролизен котел вързан като пиролизен котел, т.е. с буфер, трипътен вентил, тъй че да могат да му се осигурят условия за пиролизно горене. Всички са били вързани като най-обикновена (но скъпа) печка с водна риза. Тъй че и твоят ще работи така.
Caxo - специалист
Денивелацията е от първи до четвърти етаж. Старите тръби бяха метални като долу започваха май на 2" . Сега мисля да пускам пластмасови на 1 1/2 .
addicted - специалист
Ако променяш диаметъра на трабите не разчита вече системата да работи както до сега.
LazarGanev - "Велик майстор"
вт ное 24, 2020 7:25 amaddicted написа:
Ако променяш диаметъра на трабите не разчита вече системата да работи както до сега.
Това е вярно, но аз съм изумен, че някой в днешно време ще почва от нулата гравитачна система и ще купува пиролизен котел! Предлагам Caxo да се огледа, сериозно да се замисли и да преосмисли това свое решение
speka_rs - майстор
Колега, като ще правиш нова система купи си една помпа 2ра употреба за 50 лв и си гледай кефа. Е ще има и някой холендър и флтър, ама и системата ше стане много по ефективна.
шоп - майстор
Не пречи да се сложи помпа, но да имаш естествена цикюркулация също е разкош.
Не мисли за липса на ток, ЮПС, прегряване и т.н.
  • 1
  • 2

Тема "Пиролизен котел без помпа ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: