• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 38
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
estqwerty - специалист
Благодаря
цента наистина е много интересна. а това с 1 лев на м2 може и да ме накара да изкъртя коридора че и банята.

имам 1 въпрос - наути топли повече от 200 квадрата /по спомен сега не ми се рови из темата/ ако се прави система за по малка площ пак ли 70-ка трябва?
имам 50ка фтх та за това питам.
vanko68 - специалист
само че там изолацията му е жестока - 30 см итонг + 5 см неопор + 10 см вата отвътре с гипскартон.тавана е с 30-40 см... Отговаря на стандарта за нискоенергийна къща....
А ти говориш съвсем друго за твоето жилище....
П.П - и с 50ката може да се получи...Ако увиснеш за мощност в някой студен ден,може да пуснеш за няколко дни нещо да помага - радиатор,духалка...
phoenix - специалист
Аз като гледам как работи 70-ката при naughty, сигурно и моята 50ка ще му върши работа.
:-D :-D :-D .
То бива бива да се изолираш ама той направо е прекалил :crazy:
SithLurker - специалист
Поздравления на naughty и vanko68, за това което са направили!

Аз искам да питам naughty дали е пробвал как се държи ситемата само с подовото (със спрени конвектори). Бих искал след време да си направя нещо подобно, но предпочитам отоплението да е изцяло с подово отопление.

Също ми е интересно в тази добре изолирана къща, какво е положението с влажността на въздуха.
naughty - специалист
SithLurker написа:
Поздравления на naughty и vanko68, за това което са направили!

Аз искам да питам naughty дали е пробвал как се държи ситемата само с подовото (със спрени конвектори). Бих искал след време да си направя нещо подобно, но предпочитам отоплението да е изцяло с подово отопление.

Също ми е интересно в тази добре изолирана къща, какво е положението с влажността на въздуха.
Подово имам само в кухня/трапезария + баните. В кухнята имам и конвектор, пускам го мнооого рядко, само за бързо затопляне ако има нужда. Тоест ще се справя само с подово и няма да има някои от недостатъците на конвектора, но е по-инертно. Съответно е по-трудно да контролираш температурата в помещението (бавно загрява но и бавно се охлажда). аз съм го пуснал на 1л/мин дебит и не пипам :)

относно влажноста, конвекторите сушат въздуха. Жената слага понякога навлажнена кърпа за да се овлажни. не е проблем в никакъв случай.
BobyB - специалист
SithLurker написа:
Поздравления на naughty и vanko68, за това което са направили!

Аз искам да питам naughty дали е пробвал как се държи ситемата само с подовото (със спрени конвектори). Бих искал след време да си направя нещо подобно, но предпочитам отоплението да е изцяло с подово отопление.

Също ми е интересно в тази добре изолирана къща, какво е положението с влажността на въздуха.
Аз съм само с подово, но според мен е добре да има и тук таме допълнително конвектор, в хола например, за бързо загряване.
srusev - специалист
хубаво ама за точна сметка на стойността на термопомпата трябва да се включи и цената на изолацията, която ми се струва е доста дебела.
BobyB - специалист
srusev написа:
хубаво ама за точна сметка на стойността на термопомпата трябва да се включи и цената на изолацията, която ми се струва е доста дебела.
Топлоизолацията е задължителна за спестяване на енергия, какво значение има дали е термопомпа или котле на въглища например?
filmatoplo - майстор
И само подово си върши работата , ако се топли постоянно няма нужда от бързо затопляне , но ако ще има и такива дни в които подовото няма да работи с дни нека да има и вентилконвектор за бързо затопляне .Въпреки че съм наблюдавал от студена инсталация , за колко време се затопля пода с подовото -за доста бързо от порядъка на половин час след палене на котела си влиза в режим .Подовото което съм монтирал и наблюдавал е в изолирана сграда с 5 санта фибран , под подовото има изолация фибран 3 санта , дограма пвц стъклопакет .
srusev - специалист
BobyB написа:
srusev написа:
хубаво ама за точна сметка на стойността на термопомпата трябва да се включи и цената на изолацията, която ми се струва е доста дебела.
Топлоизолацията е задължителна за спестяване на енергия, какво значение има дали е термопомпа или котле на въглища например?

Тя че е задължителна за спестяване на енергия е така, ама стопли къща с термопомпа без изолация, ще ти излезе златно, докато с въглища няма да имаш проблем.
Аз имам предвид, за да получиш конфорт и ниски сметки с термопомпа, задължително трябва да инвестираш в много яка изолация. Така че наути ако обича да каже колко го хвана изолацията, че и аз съм с подобна квадратура и ме интересува. Ще я бъде ли налято няма ли да я бъде :)
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 38

Тема "Термопомпа въздух-вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: