• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 38
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
SithLurker - специалист
naughty написа:
Съответно е по-трудно да контролираш температурата в помещението (бавно загрява но и бавно се охлажда). аз съм го пуснал на 1л/мин дебит и не пипам :)
Като спомена дебита на помпата, се присетих да питам, дали си изследвал ефекта върху температурата в стаите при промяна на дебита на водата в системата и при промяна на тампературата на водата. (при равни други условия)

Например ако увеличиш дебита на 1.5 л/мин., без да променяш температурата на която е настроен климатика, как ще се отрази това на стайната температура?
Или ако увеличиш температурата на водата с 2 градуса, без да променяш дебита, какво ще е отражението в стаите?

Също така е интересно, средното потребление за последните 3 денонощия (от графиката за температурите и потреблението, която си направил), включва ли и разхода на ток на помпата за водата или показва само какво харчи климатика. Ако не е включено имаш ли идея колко харчи на месец помпата?
filmatoplo - майстор
Дебитите се настройват , тестват и донастройват за постигане на задоволителни резултати .По принцип ползвам само 3 скоростни помпи за да намеря оптималния дебит.С увеличаването на дебита се намаля изходната температура на водата и се увеличава входната температура , и обратно.
naughty - специалист
ампер клещите са закачени преди захранващото мини табло, тоест графиката включва и помпата.
Консумацията е пренебрежимо малка, 39 вата или на месец под 5 лв. Има три скорости, на първа скорост е още по-евтино.

играенето с дебита през подовото съм го правил, не влияе кой знае колко на температурите по стаите защото климата започва да работи повече или по-малко и си компенсира (гони си температурата на връщащата се вода да не пада под 30 градуса)

ако увелича температурата на водата с два градуса резултата ще е по-малко включвания на конвекторите и нищо повече. те си гонят зададена температура в стаята и дали водата в системата е 32 или 36 градуса се отразява само във времето на работа. системата ще работи и на 28 градуса вода, но конвекторите няма да се гасят денонощно.
naughty - специалист
srusev: цената на изолациите е ясна, има хиляда фирми в София. не ми се ще да публикувам суми тук, не е нищо непосилно.

Слагал съм външна, фибран на пода под замаската, фибран на тавана, предстенна обшивка от вътрешната стена с каменна вата на вътрешните стени. Изолация има дори на на колоните и терасата, които са изцяло външни.

голяма част от ефективността идва и от самата архитектура на къщата. проектирана е така, че няма отопляеми помещения с външни северни стени (слагал съм на север гараж, килери,гардеробни, склад и т.н.)

Не на последно място: не слагам конвектори под прозорците, както е масова практика. Стените с прозорци са плътно завесени с два ката пердета по продължение на цялата дължина на стената а не само пред прозореца.
Последна промяна от naughty на чет яну 27, 2011 8:57 pm, променено общо 1 път.
filmatoplo - майстор
Да -тези пердета са винаги проблемни , имал съм случай да видя закрит напълно конвектор или радиатор с пердето ,и как ще топли :wink: -или топло или красиво .Но конвектора може и да не е под прозореца -усеща се по хладна зона около прозореца но се трае .
srusev - специалист
наути: съгласен съм приятел, в софия съм студент знам,че не е нищо особено. Обаче за стандарта на страната особено моя край Търговище, това е инвестиция, която малцина могат да си позволят. Иначе си пожелавам някой ден Атмоса да го сменя с такава инсталация.
vanko68 - специалист
Ако я нямаше изолацията,щеше да се наложи да се увеличи на око двойно мощността на инсталацията.Което в пари е почти същото,тоест спестените уж пари от изолацията щяха да идат в по-мощна инсталация + увеличени сметки за ток.
Според теб кое е по-разумното решение???
Тани - модератор
Поздравления за инсталацията! По точно за цялостното проектиране и изпълнение на системата, бключително и изолациите - личи си че и инвеститора и изпълнителя са "табиетлии" а в такива случаи резултатите винаги са отлични. Аз не съм правил такива инсталации и само по пътя на логиката ми идва друго решение за бойлера. Вместо само да спираш фреона да минава през него когато температурата на фреона е по-ниска от тази с водата , защо не правиш и обратното - да спреш фреона на топлообменника докато не се качи температурата в бойлера или направо да сложиш някакъв буфер и с един трипътен вентил да се топли или бойлера или топлообменника. По този начин ще е възможно да си затопляш бойлера до по- висока температура , а за отоплението да ползваш още по нискотемпературен режим и да реализираш икономии.Ще е необходимо заедно с управлението на задвижката да се свърже и реле ,което да упправлява "лъженето" на ТП за по-висока температура.
naughty - специалист
Тани написа:
защо не правиш и обратното - да спреш фреона на топлообменника докато не се качи температурата в бойлера или направо да сложиш някакъв буфер и с един трипътен вентил да се топли или бойлера или топлообменника.

елиминирането на топлообменника е относително лесно - просто спирам циркулационната водна помпа и фреона минава транзит. Пробвал съм го и ме устройва - згубите са пренебрежими. Основният проблем е бойлера, след като го загрея ще трябва да го елиминирам от кръга на фреона. Ще ми се да не стигам чак до "или бойлер или отопление", но с експерименти ще стане ясно как ще го бъде :) може да е хибриден вариант в зависимост от конкретната нужда за отопление или за топла вода, все пак микроконтролера може да се програмира и да взима по-интелигенто решение в зависимост от сензорите и зададеният режим.
naughty - специалист
малко разяснение по предния пост:

решението с двата клапана преди бойлера ще ми позволи и "среден вариант", тоест при два отворени клапана част от фреона ще минава през бойлера и ще отдава там, другата част ще заминава към топлообменника (естествено ще се смесва и с по охладен фреон от бойлера, но като цяло по-топъл фреон отколкото ако изцяло минава през бойлера)

цялата тази работа е въпрос на проби и доказване чрез измерване, чакам само Ванко да се освободи и да наслагаме въпросните клапани.

Другото е програмиране..
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 38

Тема "Термопомпа въздух-вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: