• 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 172
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
noemis - напреднал
Не се закачам просто питам, защото вече бая се обърках ;)
Bulgaria Therm - специалист
noemis написа:
Не се закачам просто питам, защото вече бая се обърках ;)
Котелът има максимална и минимална мощност, в който интервал модулира като работи в режим БГВ - напр. от 9 до 24 кв.
В режим отопление, обаче, добрите котли дават възможност да са настрои максималната мощност на отопление, която трябва да е близка до инсталираната мощност. Ако имаш отоплителни тела да кажем с мощност 12 кв. и тази настройка е извършена, то котелът ще модулира в границите 9 - 12 кв.(спестяваш пари), като пуснеш кранчето за топла вода, котелът автоматично започва да модулира от 9 до 24 кв, за да имаш необхидимия дебит на топла вода.
LazarGanev - "Велик майстор"
И аз не съм много запознат с котлите на Де Дитрих (те много модели, много серии :) ), но съм остаал с впечатление, че при тази марка май не наблягат на модулиращите термостати, дори не знам дали имат. Те предпочитат да управляват котела чрез външна сонда, което за мен си е глупост, но така е по-лесно - един външен датчик за 10лв и готово. Фактически по този начин котелът се управлява пак по температура на водата, а не по стайна температура. По този начин стаен термостат он/оф не е лощо решение, но се изисква прецизна настройка на мощността на котела и прецизен избор на температурна крива, което пък рядко се прави, защото си е играчка. При управление с модулиращ стаен термостат няма нужда от такава настройка - котелът сам си избира с каква мощност и с каква температура на водата да работи за да достигне бързо до зададената стайна температура и след това сам си намалява мощността за да я поддържа, без да изгасва.
noemis - напреднал
И сега какъв термодатчик да взема ;)
По този начин стаен термостат он/оф не е лощо решение, но се изисква прецизна настройка на мощността на котела и прецизен избор на температурна крива, което пък рядко се прави, защото си е играчка.
Какви са тези настройки?
LazarGanev - "Велик майстор"
Говорих с един колега по телефона, който работи с тази марка, за да ти отговоря по-точно. Каза ми, че конвенционалните им котли нямат друга възможност, освен он/оф термостат. Препоръча да си вземеш нещо на Хъниуел от типа на СМ707 или СМ907, които са със седмична програма. На Де Дитрих са по-скъпи. Колкото до настройките - трябва така да се настрои мощността на котела и инсталацията, че на тебе да ти е комфортно. Ако мощността е голяма, по-бързо ще се достига стайната температура и термостатът ще изключва котела по стайна температура. Ако ограничиш мощността на котела, то ще има по-редки изключвания, но по-бавно ще се достига до зададената температура. Зависи тебе кое те устройва повече
Bulgaria Therm - специалист
LazarGanev написа:
Колкото до настройките - трябва така да се настрои мощността на котела и инсталацията, че на тебе да ти е комфортно. Ако мощността е голяма, по-бързо ще се достига стайната температура и термостатът ще изключва котела по стайна температура. Ако ограничиш мощността на котела, то ще има по-редки изключвания, но по-бавно ще се достига до зададената температура. Зависи тебе кое те устройва повече
Ганев, аз не видях възможност за настройване на мощността на този котел в режим отопление. Какво казва твоя човек по въпроса?
LazarGanev - "Велик майстор"
Е, няма начин да не се настройва и може би това е направено при пуска. При конвенционалните котли обикновено това става чрез регулировка на газовия клапан и се прави от сервизния инженер при пуска. Подвързването на стайния термостат също трябва да се направи от сервизния
http://www.honeywell-ec.ru/catalog/13/
Има и евтини китайчета, които може и да вършат същата работа, не знам.
noemis - напреднал
Благодаря ви много за отговорите, че сам не мога да се оправя ;(
Аз съм почти сигурен, че това не е направено. Котлето е гаранционно към рувекс и тях трябва да ги викам да сложат
термостата. Но какво трябва да им кажа да настроят?
Бях писал преди, че ги виках да проверят дали всичко е настроено добре. И бяха измерили 12.0 и 1.5 бара максимална и минимална мощност.
Bulgaria Therm - специалист
noemis написа:
Благодаря ви много за отговорите, че сам не мога да се оправя ;(
Аз съм почти сигурен, че това не е направено. Котлето е гаранционно към рувекс и тях трябва да ги викам да сложат
термостата. Но какво трябва да им кажа да настроят?
Бях писал преди, че ги виках да проверят дали всичко е настроено добре. И бяха измерили 12.0 и 1.5 бара максимална и минимална мощност.
Това, което са измерили е налягането, което ти гарантира минималната и максимална мощност на котела. Това, обаче не ти върши работа в режим отопление. Аз четох инструкцията, но не видях параграф, който да описва как се прави настройка на максималната мощност в режим отопление. Ако го пишеше, щях да пратя човек да ти я настрой.
Това горе са милибари, а не бара.
ESPACE - майстор
LazarGanev написа:
Е, няма начин да не се настройва и може би това е направено при пуска. При конвенционалните котли обикновено това става чрез регулировка на газовия клапан и се прави от сервизния инженер при пуска.
Всъщност от газовия клапан се регулират горната и долната мощностни граници при режимите на минимална и максимална мощност на котела. Ограничаването на максималната мощност в режим отопление при различните котли е различно - от въртене на потенциометри по дънната платка до цифрово управление от бутоните на панела.
  • 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 172

Тема "Проблем при отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: