Най - вълнуващия въпрос зимно време.
slivnalia - напреднал
jabata написа:
С риск да се повторя и потретя ще кажа, че камините на го имат този проблем, и много хора се оплакват от него. А именно че мощностите при камини Прити са някаква измислени, които реално човек никога не би могъл да ги достигне в домашна обстановка. Още повече че дървата които гориме са още мокри. Тогава реално погледнато в домашна обстановка получаваме едва половината от това което пише.

И това означава това което си мисля че по голяма по киловати камина ще ми реши проблема?
koveslav - майстор
nedelcho_iliev написа:
krasi92 написа:
пробвай
......Сега може би аз още не съм свикнал как да паля и колко дърва да слагам. До преди месец нямах представа от парни инсталации. Сам си сглобих системата и съм доволен да ти кажа. Тази седмица мисля да набутам още един конвектор. Системата е отворена, сплит с алуминиеви тръби 20 мм.
Колега,аз съм един от доволните по-стари потребители на Прити.Едно от нещата които не трябва да се прави с камина е да се слагат регулатори на температура на радиаторите или пък конвектори и тела на климатици.Проблема е,че самата камина няма никаква автоматика,дори няма клапа на вторичния въздух,които да позволят истинско намаляване на мощността,когато потребителите изключат.Аз се бях нагласил за термоглави на крановете на радиаторите,но ми казаха,че е недопустимо с камина и има логика.Какво ще стане,ако при добре заредена и разпалена камина,примерно ти спре тока и конвекторите не бачкат-помпата върти с резервното захранване,но полза-никаква.Същото е и ако повече термоглави затворят едновременно,а огъня е сериозен.Заложи на стандартни радиатори,без термоглави и т.н. Завирал съм моята камина и не пожелавам на никого да му се случва.Мен ме спаси големия бойлер с мантел,който като източа интензивно сваля бързо температурата в инсталацията...Мощността с дърва прибирани през пролетта на същата година и стоящи под проветрив навес,а не в затворено помещение е абсолютно реална-говоря от опита на осми сезон отопление.В моята къща и на двата етажа има Притита.Също така не приемам за нормално да се поддържат 80-90 градуса на водата с камина-какъвто и гаф да стане,няма нито естествена циркулация,нито време за реакция по отношение на огъня.При нас максимума който допускаме е 70 градуса,даже са изключения.Ако е за експеримент,сигурен съм,че за макс. 25-30 минути могат да се вдигнат от 60 до 90градуса,но после идва по-големия проблем-със спирането на огъня.След такъв форсаж при мен затварянето на клапите на въздуха и комина по-скоро увеличава топлоотдаването в ризата и.......
fiester - напреднал
Здравейте на всички.
Ако позволите и аз да изразя едно мнение.
Тук в този форум, четох и се убедих напълно, че огромно значение има не само мощността на камината, радиаторите, но и диаметъра на тръбите!!!
В случая, Сливналията не споменава подробности като: как са свързани радиаторите и на каква температура работи системата. Струвамисе, че може да се пробва първо да смени тръбите (предполагам ф20) с ф25 до първия радиатор. Ако няма ефект, тогава да се мисли за по-мощна камина. :?
jabata написа:
При тебе има 2 проблема:
Ами аз не съм тествал 24 часа. Теста продължи около 6 часа. Камината я карам на 65-70 градуса. Тръбата до радиатора е около 8 метра в едната посока. Преди парното отоплявах стаята с едно китайско конвекторче на ток за 35 лв. 2 kW - а бе кажи го духалка. Е правеше по-топло и половината време изключваше термостата му. Излиза, че от 3.5 kW радиатор не мога да извадя 2 kW мощност. За конвекторите съм съгласен, но мисля, че нямам избор. По цял ден няма никой вкъщи. Прибирам се около 17:30 и искам да ми стане топло. Няма как това да стане с радиатори. Колкото за спирането на тока - гледах в същия магазин, че продават и агрегатчета и много се замислих. 650 W струваше около 160 лв.

Ще отговоря и на личното съобщение на автора на темата тук, защото не мога да използвам личните съобщения - регистриран съм от скоро.

Камина Прити S3W21 - максимална мощност на ризата 21 kW, номинална мощност на ризата 16 kW, разсейвана мощност 5kW.
Това са данните от табелката на камината.
Стая 1 - 25.5 кв. м. - конвектор Клима 2000 KFT MV080 - дават го 9.5 kW при входящ флуид 70 градуса и циркулация около 1000 литра на час. Е аз си го смятам да извадя половината мощност, но е напълно достатъчна.
Стая 2 - 11.1 кв. м - алуминиев радиатор Н500, 20 глидера, дават ги по 167 W на глидер, ама аз не мога да изкарам и половината сигурно.
Стая 3 - 25.5 кв.м. - камината е там. Мисля да монтирам още един конвектор. Чудех се дали конвектор или радиатор и затова не сложих нищо - исках да видя кое как работи.
Баня - 5 кв.м - лира 1 kW и бойлер Елдом 80 литра с една долна серпентина.
jabata - специалист
slivnalia написа:

И това означава това което си мисля че по голяма по киловати камина ще ми реши проблема?
Вярно е, но преди да се втурваш да купуваш камина, направи експеримента със сухи дърва и/или малко донбаски въглища. Да видиш, успяваш ли на пълен товар на радиаторите и солидно накладена камина да вдигнеш 70-80 градуса на водата. Ако не можеш, и мислиш да караш камината винаги с дърва отсечени същата година трябва да вземеш нещо по-мощно като ще си знаеш че сухи дърва не трябва да и даваш много зор. Ако пък така успееш, мисля че 12-13 киловата ще свърши работа.

Но пак повтарям, за другите камини незнам как е, но специално при Прити знам че е така. Мощностите които дават са доста завишени.
Transporterr - специалист
slivnalia написа:
jabata написа:
С риск да се повторя и потретя ще кажа, че камините на го имат този проблем, и много хора се оплакват от него. А именно че мощностите при камини Прити са някаква измислени, които реално човек никога не би могъл да ги достигне в домашна обстановка. Още повече че дървата които гориме са още мокри. Тогава реално погледнато в домашна обстановка получаваме едва половината от това което пише.

И това означава това което си мисля че по голяма по киловати камина ще ми реши проблема?

Не, само това няма да реши проблема. Това не е реотан че при увеличаване на мощноста да получиш повече топлина :)

Ще стане като сложиш по мощна камина, но и ИЗГАРЯШ повече дърва за същото време! Т.е. входния продукт трябва да е с по висока калоричност за единица време.

КАзвам го защото има хора дето си мислят че като запалят две дърва в 8 кВ камера и в 13 кВт ще получат увеличение на мощноста. По мощните камини не са непременно( дори абсолютно сигурно) с по голямо КПД. :)
Transporterr - специалист
Иначе по въпроса за камините Прити, хубави са си, но за парите си.
jorkataG - специалист
Привет на всички.
Четейки написаното ще споделя моя опит с камините /не на Прити а на Горна Оряховица/ НО има нещо много важно и същественно.
1 Както някой беше писал за табелките само да добавя това което аз знам от личен опит от разговорите с лабораторията на производителя.
1,1 При камините КПД не надхвъря 80% /в моя случай беше 68% та като сметнеш 10квт*68%=6,8 квт тоест реалната мощност е 6,8.
1,2 Тези параметри се постигат с идеален горивен процес, който от своя страна се дължи на влажността на дървата и тяга на комина.
2 Относно резерва на камината ами едно 10% не е проблем.
3 Варианта с котел е по добър но се губи ефекта на живия огън.
4 Изолацията на външните стени и прозорците също са от значение.
Radoslaw - специалист
80% КПД за камините е утопия освен ,ако не говорим за тези.
Прикачен файл:
камина 86%кпд.jpg
камина 86%кпд.jpg (79.34 KиБ) Видяна 2329 пъти
Повечето камини не надвишават 70% КПД.Атези 68% за които ковориш за Притити и те са под въпросПопитай,някой от специалистите в камини бранша какво ше ти отговори за Прити.Все едно са направени за ширпотреба.Но за толкова пари толкова.
koveslav - майстор
Radoslaw написа:
80% КПД за камините е утопия освен ,ако не говорим за тези
Повечето камини не надвишават 70% КПД.Атези 68% за които ковориш за Притити и те са под въпросПопитай,някой от специалистите в камини бранша какво ше ти отговори за Прити.Все едно са направени за ширпотреба.Но за толкова пари толкова.
За това чудо,дето го си го показал ,колега в 99% от жилищата няма нужния комин за да се ползва.Не вярвам да е рентабилно да си преправиш къщата,за да сложиш еди колко си рентабилен уред.Докато чара на Прити в днешните родни условия е,че за всеки вариант на комин и жилище има необходимия уред,който да работи прилично при дадените условия.
Колкото до КПД-то,нормално е при камина да се споменава макс и номинал.Според мен правилно изградената инсталация с камина трябва да позволява при затворени клапи за горене,да се поддържа температурата във вече затопленото жилище,за да бъде и икономична.
Ето и нещо от опита с отопление с такъв уред,зашото виждам че се правят грешни и прибързани изводи: При мен камината гори,може да се каже денонощно.Но имах случай,с цялото ми семейство да отсъстваме зимно време повече от седмица и къшата да остане без никакво отопление.Като се върнахме,повече от 6 часа горене камината ми не можеше да вдигне 65 градуса,а огъня беше сериозен и за това време глътна дърва сигурно за ден и половина нормално горене.Но във веднъж климатизирано жилище,същата камина не позволява да има трето дърво в огъня,защото температурата бързо скача,а и става непоносимо топло. И как точно да преценим в едно от време на време отплявано жилище коя камина е достатъчна и коя голяма,а също така каква да в постоянно отплявано жилище?
Каквото и КПД да има Прити,аз с 18+4 kW уред топля 135 квадрата неизолиран етаж с 60 ребра радиатори и голям бойлер с мантел.Средно в стоите поддържам около 23 градуса.При това натоварване в позатоплено жилище тази камина не може да бъде оставена дори и с частично отворени клапи,защото завирането ще е сигурно.А за предните 7 сезона имам общ разход 65куб. дърва.Би трябвало да е доста по-близо до истината КПД-то,според мен.Вече доста близки и познати имат подобни инсталации и аз поне за пръв път чувам толкова лоши отзиви за Прити.Трайността на уредите им също е повече от прилична.

Тема "Въпрос относно мощност на камина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: