• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Marinchi - напреднал
Здравейте съфорумци имам една идея за отопление, което искам да реализирам в къщата си. Наявам се да ми помогнете със съвети.
По принцип съм предвидил да има котел на пелети с фодна риза, радиатори и лири за баните т.н. Но и камината си е задължителна :)
Та идеята ми относно камината е да е с въздушна риза и посредством въздухоотводи да отвеждам част от топлия въздух съответно в която от спалните желая.
Начертал съм малка схема на това, което мисля да се реализира.
Главния въздухоотвод с раклоненията ще бъде монтиран на тавана на първия етаж, където е камината. Въздухоотводите ще бъдат скрити с гипсокартон и ще излизат съответно в спалните на втория етаж минавайки през плочата.

Първи етаж:
Прикачен файл:
Otoplenie 1_Page_1.jpg
Втори етаж:
Прикачен файл:
Otoplenie 1_Page_2.jpg
Молбата ми е да ме посъветвате и коментираме как може да бъде реализирана подобна идея.
Видове камини (горивни камери с въздухоотводи), въздухоотводи и т.н.
D103314 - специалист
И мен ме интересува подобен въпрос за новата ми къща. Чувал съм, че били малко шумни при движение на въздуха. Ако някой има идеи да помага. :?
Andri01 - майстор
И разхождат миризмите из къщи!
Marinchi - напреднал
Andri01 написа:
И разхождат миризмите из къщи!
И аз съм чувал, че има подобен проблем, но си мисля, че има проблем в изпълнението.
По принцип не би трябвало да има миризми при положение, че се засмуква чист въздух отвън минава през въздушната риза, която би трябвало да напавена така, че да не влиза дим в нея. И затопления въздух минава по въздухоотводите към стаите!
fbr - майстор
Marinchi написа:

И затопления въздух минава по въздухоотводите към стаите!
И къде после отива въздуха от стаите, обема все пак е граничен. Ако е навън, трябва рекуператор, иначе пари на вятъра.
jabata - специалист
Marinchi написа:
По принцип не би трябвало да има миризми при положение, че се засмуква чист въздух отвън минава през въздушната риза.
Ако винаги ще засмуква чист въздух отвън, тогава защо ще правиме изолации, ще строиме такива къщи, ще слагаме 100 камерни дограми. Като ще взимаме студения въздух отвън, и пращаме топлия също навън, няма ли да е по-добре да си направиме една палатка. :lol:
Иначе се прави подобно нещо, но то се нарича рекуператор, но са доста скъпи, и за малки къщи просто не си струва.
По темата за камината, с въздуховоди се прави, но тогава миризмите от всяка стая стават общи :) И така миризмата от манджите вечерта се смесва с миризма на спарено от вечерта и става една неочаквано добра комбинация :shock: И именно това е и причината да има толкова малко изпълнения с въздуховоди. А освен това ако трябва да се направи качествено, ще излезне също толкова скъпо колкото и да се ползва водата за топлопреносител.
N.Petkov - специалист
Здравейте, моята вила е сравнима по площ с вашата. Преди 4год. купих най-мощната въздушна камера на пазара-Амелия24кв. полска.
Прикачен файл:
DSC_0209.jpg камерата с въздуховодите и допълнително оребрение на кюнеца
Два месеца през уйкендите правих въздуховоди за всяка стая един за студен въздух ниско до пода влиза под камината и продължава нагоре по гърба на камерата и влиза в горната част на стаята, като исках да ползвам естественна ковекция на въздуха. Дори сложих метални планки във вътрешноста им със винтовете към кмината за по-голям топло обмен.
Прикачен файл:
DSC_0005-001.jpg въздуховода отвътре с планки
Ползвам камината от три год. главно уйкендите и съм изгорил 15кубика сухи дърва. Ефекта от въздуховодите е минимален да не кажа 0. За да затопля къщата са нужни поне 20 часа да гори на пълна мощност, след това няма проблеми стига на 3 часа някой да слага дърва. Стаите на втория етаж се затоплят от топлият въздух който се изкачва нагоре отварям вратите и е ок., а в стаите който са над хола плочата отдава топлината и е комфортно за спане.
Може би ако вентилатора е на горещия въздух ефекта ще е по-добър, но пак затоплянето на цялата къща ще отнеме доста време.
ще се радвам ако мога да помогна. :)
Marinchi - напреднал
А има ли миризми, от пушек, от готвене?
N.Petkov - специалист
Не е голям проблем, можеби защото обема е голям а и двамата с жената пушим.
Забравих да спомена че камината я взех защото има възможност да гори външен въздух. Прекарах въздуховодпод замазката на пода до задната страна на камината и с клапа от парно на голф и жило от колело управлявам притока на кислород. Важно е въздухът за горенето да не е от помещението защото топлият въздух отива в комина а на негово място идва студен от вън , а ако е добра дограмата камината няма да гори
Ще наравя снимки в събота ище ги кача.
Здравейте, извинявам се че се включвам така ,но имаме голям проблем с въззуховадите на каминта ни става въпрос за вградена камина облицована с естествен камък към която има въздухаводи към съседни две спални на един етаж.Проблема е при запалването на камината се усеща през въздуховодите силна миризма на пушек или подобна на изгорели строителни отпадъци незнам как по - точно да я определя .След като поработи 20 минути и съответно се проверява във всички стой спира д мирише . МОЛЯ за съвет. Какво може да е ? ЗАБРАВИХ д спомена че коминът е изчистен това лято. И живеем в малка кооперация с общ комин .
  • 1
  • 2

Тема "Отопление с камина с въздушна риза и въздухоотводи?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: