Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Най-евтин вариант, доколкото ми е известно, е Бисолид с горелка, който става и на дърва. Една позната е с такъв втора година и е доволна. Имат много добра изолация, не гасят заради децата и горят около 5 тона дървени пелети. На дърва не е ползван. Техен познат е със същата площ като тях, с не знам какъв котел и горелка (различни от бисолида) и харчи 6 тона. Значи котелът не е никак лош.
Грейко са силни котли. 20-киловатов котел за дърва и пелети ще има два недостатъка: 1) минималната му мощност на твърдо гориво едва ли е по-ниска от 7 киловата; 2) всяко комбинирано нещо е направено с компромиси да става за едно, за второ ... понякога за трето. Разбирай ефективността му (КПД %) е по-ниска от модификацията му "пелетен котел". Друг недостатък, който произтича от първото, е че като гориш дърва ще зацапаш топлообменниците (водните ризи) и после на пелети, докато се самоизчистят до ламарина, ще гори повече пелети - по-слабо усвояване на топлината от горелката. При горенето на дърва с влажност над 20% (повечето дърва) върху ризите се натрупва една гняс, която много трудно се почиства. Отделно ти като го притвориш в не толкова студено време и почне тлеенето (не горене, а тлеене) това замърсяване няма махане.
Не е работа да купуваш нов котел за дърва и въглища Бош 2000В 16 киловата (18 няма, има 16, 20, 24, 28, 32...) и тепърва да го преправяш за пелети. Чисто ново метално канче в гаранция и ти палиш флекса ... Трябва да сваляш и слагаш скара, да сменяш врати и не знам още какво. По-добре го вземи втора злоупотреба и тогава преправяй. Един приятел си купи за 150 лева 24 кв. Да, наистина за 150 лева, без пари :) . Ще го "кара" на твърдо гориво засега. Това ти е най-евтин вариант - стар котел бош 20 и нова горелка ГП самопочистваща дето "филмчето" ти казва. 16-ката е много малък и имаше някакви разлики в бункера и ходовете в сравнение с 20 и 24 кв моделите :? . Не че няма успешно топлещи се с Дакон дор 16 kw с правени турболатори, горелката отпред на сменената врата и т.н. Пак става.
Иначе за площ като твоята за вкъщи съм поръчал най-малкия български котел, който ми хареса от предложенията на пазара до миналия месец - торч 3-20 kw. Изхода му е 1 цол и на твоето разклонение 2х20 мм вътрешно ще стане екстра, ама е двойно по-скъп от бисолида и е само за пелети 8-[ .
filmatoplo - майстор
Моя грешка,няма 18 ка,тогава 20ка , принципа се гледа в съвета . вратичка на Бош за тази горелка има не се реже нищо ,скарата се сваля за около минута .И двете горелки Грейко и GP свалят минимална мощност до 4-5 клв .Аз дърва не препоръчвам да се горят в котел в който ще се горят и пелети ,от дървата ще се налепи целия топлообменник.
Благодаря Ви за съветите! :-D
Filmatoplo, моля дай ми линк на камините за който говореше в началото.
Варианта с дървата го искам за осигуровка при евентуално оставане без ток за по дълго време, иначе и на мен ми писна от дърва та затова ще сменям котела. :axe:
andy_forresite - майстор
Филмче, их вайс ду вайст :wink: Точно защото твоите съвети се следват написах за киловатите на бош. Ще тръгне да търси точно 18-ка както си му казал.
Ставаше въпрос за минимума мощност на комбинирания модел Грейко като се ползва на твърдо гориво (7 kw). Не знам колко му дават, само предположение.

Гого, някои пелетни котли палят и горят без ток докато падне акумулатора на резервното захранване.
Ставаше въпрос за котли, които изглеждат като камина, само дето е котел и не грее помещението в което е. Поне така е на теория. Напиши MCZ Compact 14 kw. Също като камините си има бункер, вградена циркулационна помпа, табло за управление, може да се програмира кога да пали и гаси ... а този има защита против замръзване. Да подчертаем, че това е само за пелети и то от дърво! Комбинирано и по-евтино - само с котел и горелка.
filmatoplo - майстор
Да MCZ е една от моделите за които визирах.
kalin72 - майстор
Алфа Плам също имат малки пелетни котлета.
filmatoplo - майстор
Изборът наистина е голям затова не споменах марка,сега вече объркването започва.
Знаете ли каква е цената на MCZ?
Рових се по сайтовете но не можах да намеря ценова листа.
filmatoplo - майстор
Два нашенски модела започват от 2500-3000 лв , чуждите марки са по скъпи .

Тема "Кой котел на пелети да избера?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: