Най - вълнуващия въпрос зимно време.
night_shift - напреднал
Този въобще не съм го огледал :) Точно него ще взема, разликата в цената е нищожна, а дебита е с 50% повече. Пък и нищо не ми пречи, ако реша че духа много, да го намалявам.
Някой ще каже ли как е по-добре да разположа ребрата - вертикално или хоризонтално? При вертикално разположение топлия въздух сам ще се издига на горе. Но пък ако са хоризонтално, въздуха от вентилатора ще ги обдухва по-добре.

П.П. И понеже става въпрос за вила и тока спира често, мисля да направя и топлоелектрогенератор с тези компоненти:
TEG модул
USB booster
LED лампа
Като спре тока и гори печката да имам авариино осветление и да мога да си зареждам телефона. Лампата в момента я ползвам с външна батериа 10000 mАh и свети 5 часа и 15 минути докато се изтощи.
night_shift написа:
Някой ще каже ли как е по-добре да разположа ребрата - вертикално или хоризонтално? При вертикално разположение топлия въздух сам ще се издига на горе. Но пък ако са хоризонтално, въздуха от вентилатора ще ги обдухва по-добре.
След като ползваш принудителна вентилация-хоризонтално,ако ходът е само един.
fantom - специалист
Aлуминия няма ли да е причина за вероятна корозия по системата?
Да не се окисли/редуцира :-D за сметка на някой месингов фитинг
night_shift - напреднал
Че от какво да корозира? Нали ще минава въздух покрай него. Хора, дайте съвет кой Г-образен профил да използвам - 2х4 или 2х10? Ако двусантиметровата стена опира в печката ще успява ли да награвя достатъчно бързо останлите десет сантиметра, които да отдават топлината в циркулиращия въздух? Мисълта ми е, че 2х10 е повече от два пъти по скъп от 2х4 и ако тия 10 см. не успяват да се нагряват заради циркулиращия въздух, се обезсмисля употребата му. От друга страна, ако пък успява да се награвя, системата ще е по-ефективна, защото ще се отдава повече топлина. Печката се нагрява доста и предполагам, че по-големия профил ще е по-удачен, но ми се ика и чуждо мнение преди да го купя.
Evgeniy - майстор
А защо не ползваш и двата :) С две 10ки да направиш нещо като канал, в който са останалите ребра. На едната стена може да е под наклон нагоре, за да излезе на нов ред над първия канал.
Така ще се получи нещо като спирала и вуздуха може да направи 2-3 навивки около камината, преди да излезе.
fantom - специалист
night_shift написа:
Че от какво да корозира? Нали ще минава въздух покрай него.
Никакво значение няма какво минава покрай него. При наличието на 2 различни метала винаги има възможност поради разликата в електрохимичните им потенциали да се разтвори единия! и ако е елемент от системата като нищо ще протече.
night_shift - напреднал
fantom написа:
... и ако е елемент от системата като нищо ще протече.
То няма какво да протече. Пък ако нещо се прекара, ще мисля друг вариант.
Evgeniy написа:
А защо не ползваш и двата :) С две 10ки да направиш нещо като канал, в който са останалите ребра. На едната стена може да е под наклон нагоре, за да излезе на нов ред над първия канал. Така ще се получи нещо като спирала и вуздуха може да направи 2-3 навивки около камината, преди да излезе.
Първоначално идеята ми беше да направя поне две навивки с размер 10-12 см. Но не мога да си представя това с наклона. Ако ползвам и двата профила, от по-големия ще трябва да изхвърля половината, а той е и по-скъпия.
Evgeniy - майстор
Нещо такова:

Прикачен файл

priti.jpg
priti.jpg (63.25 KиБ) Видяна 2194 пъти
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
night_shift написа:
...2х4 или 2х10? ....
Лесно можеш да го провериш това, при работеща печка и опрян в нея профил
night_shift - напреднал
n_a написа:
Лесно можеш да го провериш това, при работеща печка и опрян в нея профил
Да де, но първо трябва да купя профилите, а купя ли ги, вече ще е все тая :)

Тема "Преработка на печка Прити" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: