• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
speka_rs - майстор
Аз бих помислил за някоя 10-14 кв машина на Дайкин ( дали ще е оригинална или ще се преработва зависи от твоя бюджет). Като по спаните се монтират големи радиатори да не духа, а в общите помещения се монтират коновектори. А пелетиния котел в мазата също е не лошо решение.
Pavkata_svt - специалист
Ще споделя лично мнение. Живея в къща 100кв.м. която беше с тавани висики 3.3м.
След поставяне на изолация свалих таваните на 2.85м.,малко ми липсва предишната височина, но се свиква.
Според мен няма по-комфортно отопление от воден радиатор(парно) , топли навсякъде-коридори, бани, стаи. Температурата е еднаква и нищо не духа, не чукат перки в лед(вън шни тела на климатици).
Освен това автора казва че обича да майстори, което е още един плюс към това да има котелно помещение, днес е Събота сутрин и аз пия кафе в моето, докато запаля котела-не е на пелети, не искам още.
Внасянето на няколко тона пелети не е проблем за човек искащ комфортно отопление.
Според моите нужди и разбирания най-правилно е отоплението с котел и радиатори в случая, като мнението ми е формирано на база комфорт и уют удома.
Ако искаме ниска цена, мързеливост и топло само вечер за няколки часа в няколко точно на дома, то има и други начини.
Хубава Събота и Неделя.
speka_rs - майстор
Да не забравя ме, че каквото и да е отоплението най-важното за да е комфортно и топло е : изолация, изолация и да не забравим пак изолация. Таваните от вътре, ако има възможност за стените от вънка и от вътре най-добре, ако няма каквото за каквото има.
kalin72 - майстор
съб дек 08, 2018 12:02 pmspeka_rs написа:
Да не забравя ме, че каквото и да е отоплението най-важното за да е комфортно и топло е : изолация, изолация и да не забравим пак изолация. Таваните от вътре, ако има възможност за стените от вънка и от вътре най-добре, ако няма каквото за каквото има.
Това, което казваш, е правилно, но забрави нещо много важно - ИЗОЛАЦИЯ, по възможност поставена качествено :-D
п.с. Забравих, изолацията също е важна ;)
thegmin - специалист
Да споделя какво направих:
Изградих си инсталация с конвектори и е сметната за възможност за термопомпа (на 45градуса). Някой ден може и да си позволя лукса. Конвекторите изядоха бюджета. :mrgreen: Купих си малко котелче - ЕкоСпар Минима Б 12кв, което монтирах в мазето. Върши супер работа. Засега не мога да засека разход на пелети, защото не се живее там. Според мен ще е около 1,5-2 чувала на ден. С конвекторите много бързо стопля. За 2 часа от 4-5 градуса на 20. :rock:
speka_rs - майстор
Най-важното е ти да му се кефиш колега, дргите какво и как ще ти приказват си е техен проблем.
чет яну 24, 2019 12:37 pmthegmin написа:
Да споделя какво направих:
Изградих си инсталация с конвектори и е сметната за възможност за термопомпа (на 45градуса). Някой ден може и да си позволя лукса. Конвекторите изядоха бюджета. :mrgreen: Купих си малко котелче - ЕкоСпар Минима Б 12кв, което монтирах в мазето. Върши супер работа. Засега не мога да засека разход на пелети, защото не се живее там. Според мен ще е около 1,5-2 чувала на ден. С конвекторите много бързо стопля. За 2 часа от 4-5 градуса на 20. :rock:
А такаааа, аз колко ги препоръчвам за малки жилища тез Минима, а хабер си нямам от тях.
Препоръчвам като подходящи по мощност.
Ако купим на младежите такова пелетарниче, ще помагаш с настройки.
thegmin - специалист
пет яну 25, 2019 5:39 amТрифон П.Трифонов написа:
чет яну 24, 2019 12:37 pmthegmin написа:
Да споделя какво направих:
Изградих си инсталация с конвектори и е сметната за възможност за термопомпа (на 45градуса). Някой ден може и да си позволя лукса. Конвекторите изядоха бюджета. :mrgreen: Купих си малко котелче - ЕкоСпар Минима Б 12кв, което монтирах в мазето. Върши супер работа. Засега не мога да засека разход на пелети, защото не се живее там. Според мен ще е около 1,5-2 чувала на ден. С конвекторите много бързо стопля. За 2 часа от 4-5 градуса на 20. :rock:
А такаааа, аз колко ги препоръчвам за малки жилища тез Минима, а хабер си нямам от тях.
Препоръчвам като подходящи по мощност.
Ако купим на младежите такова пелетарниче, ще помагаш с настройки.
Засега само на фабрични го карам. Видях че продават кабел за програмиране. Ще си взема такъв и ще го вържа към един стар компютър в мазето да мога да си го контролирам отдалече. Малко е трудно да намеря добри пелети на добре цена. :? Я дайте съвети откъде. Досега ми харесаха само едни румънски от баумакс, но са по 9 лв чувала. :rolleyes:
jabata - специалист
чет яну 24, 2019 12:37 pmthegmin написа:
ЕкоСпар Минима Б 12кв, което монтирах в мазето. Върши супер работа. Засега не мога да засека разход на пелети, защото не се живее там. Според мен ще е около 1,5-2 чувала на ден. С конвекторите много бързо стопля. За 2 часа от 4-5 градуса на 20. :rock:
Е та колко да е минима това 12 KW, не е хич минима...а иначе, според зависи от консумацията и от загубите по трасето.....но разхода на 24 часова база е реалиситчен.
Иначе за етаж от къща, ако няма човек мазе, или откъде да прокара тръбите, може някъде да се вмъкне някаква малка пелетна каминка от порядъка на 10 Kw. Аз винаги се чудя, защо няма пелетни каминки с водна риза и мощност от порядъка на 10 Kw. Защото за средно голям апартамент, или етаж от къща с добра изолация, 10 Kw, от които 6 на водата са предостатъчно...
Иначе конвекторни радиатори е малко по-добре от климатик, поне плюса е, че по-бързо стоплят....и дори и да не работи вентилатора, те продължават да излъчват. Т.е спокойно можеш да ги караш и като обикновени, когато е топло помещението. Климатик, ако трябва да окичи човек 3 климатика, ще стане много весело, а по-топло няма да бъде в никакъв случай.
  • 1
  • 2

Тема "Отопление на етаж от къща в гр. София" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: