• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
Винаги под фибрана тегля с мастар пясък. Бързо, лесно, безпроблемно и без пари.

Обаче топикстартера тук проблемите ще са му други. Няма височина, а 4 см фибран е направо смешка.
stoyansbg - специалист
Благодаря за отговорите! Спирам на следното:
- ще лепя фибрана за плочата да обера неравностите
- въпреки отхвърлянето на фолиото, смятам все пак да сложа такова (ако намеря)
- с такер скоби сигурно е по-лесно и бързо, но не съм сигурен дали ще държат тръбата на място, така че ще слагам ф4 заварена мрежа и със свински опашки
За отделяне на пода от стените ползвах 3мм подложка за паркет. Нарязваш я на ширина около 15см, най евтиния вариант е. Сложи я преди да наредиш фибрана и с обикновен такер я щракваш към стените
За отделянето на пода от стените смятах да сложа 1 см фибран.
... а 4 см фибран е направо смешка.
Относно дебелината на фибрана. Ясно е, че колкото повече, толкова повече. Но къщата е в Южна България, където температурите рядко падат под нулата. Имам приятели с 4см и без подово отопление живеещи наблизо и казват, че пода им не е студен.
Да не забравиш и дилатационни фуги под вратите да оставиш. На тези фуги тръбите дето минават през тях трябва да са в гофре за да не се напъват тръбите при движението на плочите в стаите.
Как се правят тези дилатационни фуги?
ivanovbg - майстор
Фугата отделя плочите една от друга както плочата се отделя от стената.
Фолио сложи такова https://www.suhstroi.com/interior/lamin ... folio.html
stoyansbg - специалист
Ясно. Реших да сменя фибрана за окрайчване на стените с 1 см стиропор. Мисля, че той по-добре ще поеме разширението на замазката. Ще използвам същия стиропор и за фуги под вратите и тръбите в 30см гофре при преминаване през тях. Имам едно помещение, което е към 48 квадрата. По-дългата страна е 7.3м. За него се колебая дали да сложа фуга през средата или не. Не ми се иска сякаш да цепя замазката и подовото покритие. Надявам се отстъпа по 1см от всички страни да е достатъчен.
stoyansbg - специалист
Благодаря за помощта. Почти съм довършил изолацията. До края на седмицата ще съм положил фолиото и мрежата. Другата седмица пристигат тръбите и почвам да ги редя. Освен тях, трябва ли да залагам някакви температурни сензори в замазката? Ако да, докъде трябва да се изведат проводниците - до термостат/регулатор в самото помещение или чак до колекторите и топлоизточника?
Hursa - майстор
stoyansbg написа:
Имам приятели с 4см и без подово отопление живеещи наблизо и казват, че пода им не е студен.
Вероятно е вече късно - при съседите може и да няма големи проблеми, но при вас заради "подовото" изискванията към тази топлоизолация са много по-значителни. Относително тънката топлоизолация на пода ще увеличи вашите топлозагуби, много повече от колкото при съседа. От друга страна ще трябва да се повиши температурата с която да се подава топлоносителя към подовото - това ще влоши ефективността на термопомпата, което ще повиши нейния разход (ако въобще подовото успее да се справи в студено време), което ще доведе до още по високи сметки за отопление. Може значително да се влоши и комфорта поради ползването на подобен тип отопление.
stoyansbg - специалист
ср яну 03, 2024 4:34 pmHursa написа:
stoyansbg написа:
Имам приятели с 4см и без подово отопление живеещи наблизо и казват, че пода им не е студен.
Вероятно е вече късно - при съседите може и да няма големи проблеми, но при вас заради "подовото" изискванията към тази топлоизолация са много по-значителни. Относително тънката топлоизолация на пода ще увеличи вашите топлозагуби, много повече от колкото при съседа. От друга страна ще трябва да се повиши температурата с която да се подава топлоносителя към подовото - това ще влоши ефективността на термопомпата, което ще повиши нейния разход (ако въобще подовото успее да се справи в студено време). Може значително да се влоши и комфорта поради ползването на подобен тип отопление.
Съгласен съм, че топлозагубите през пода при подово отопление са по-големи от друг вид отопление заради по-голямата температурна разлика на пода спрямо плочата, но се надявам 4 см изолация и отражателното фолио донякъде да свършат работа. Не смятам да повишавам температурата на топлоносителя повече от стандартното. Ако не се справя подовото, ще компенсирам разликата с климатици, които така или иначе съм предвидил.

Но да се върнем на въпроса от предишния ми пост. Трябва ли да се залагат термо сензори в замазката и ако да докъде трябва да се извеждат проводниците?
шоп - майстор
ср яну 03, 2024 4:34 pmHursa написа:
Вероятно е вече късно - при съседите може и да няма големи проблеми, но при вас заради "подовото" изискванията към тази топлоизолация са много по-значителни. Относително тънката топлоизолация на пода ще увеличи вашите топлозагуби, много повече от колкото при съседа.
Не бих казал късно. Ако аз бях на мястото на питащият бих сложил 8-10 см фибран и подово положено по сух способ.
Разбира се пак е компромис, но предпочитам изолация и икономия пред + от топлоакумулиране.
ivanovbg - майстор
Залагането на термосензори зависи от управлението което си купил. С какво ще го управляваш?

Иначе 4см за изолация от Кресна надолу е напълно достатъчно.
stoyansbg - специалист
ср яну 03, 2024 6:01 pmivanovbg написа:
Залагането на термосензори зависи от управлението което си купил. С какво ще го управляваш?
Не съм наясно с различните видове управление. По всяка вероятност топлоизточника ще е термопомпа въздух-вода или вода-вода, но горе-долу съм дотам. Термопомпите за подово не са ли окомплектовани с управление?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Тема "Подготовка за водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: