• 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 170
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
6osi6 - майстор
шоп написа:
покривам цялото дъно на котел с шамотни тухли и оставям един процеп в предната част. Така се добавя още един ход...
Така се намалява естествената тяга и се души котела.
За още един ефективен ход, огънят се насочва със шмиргели към дъното - студената част на котела, отгоре се слага огъната ламарина с дължина до предния процеп. Така газовете преминават свободно през решетката за жарта, тя не се задръства, а ламарината допълнително обира част от пепелта.
Прикачен файл:
DSER234.jpg
шоп - майстор
Тягата зависи от комина и от присъединяването на котела към комина. При мен лично тягата е отлична и виадруса работи без пропушване само при 100% затворена димна клапа.

А за да не се задръства със сажди и да се самопочиства ( донякаде разбира се ) първият ред шамот ляга дистанционно на 1-2 см над скарата. По този начин топлината има допир и с горната част на скарата.

Като цяло Виадрус на кутия има голям мъртъв котелен обем. Дори целият този обем да се запълни със шамот има ефект чрез повишаване на акумулиращият и инертен ефект. Шамота се реди с дистанция 5 см от водната риза. Недпстатъка е, че трябва да се вади при основно почистване :|
шоп - майстор
Обаче сега с тази огъната ламарина ми хрумна още една идея за тунинг. Утре ще направя скица, събота ще направя и тунинга.
judas - специалист
grants написа:
Здравейте,
вчера си поиграх с кантарчето.
Трета мощност - 7 сек. за 6 мин. пусна 300 гр. пелети или за 1 час - 3 кг.
Втора мощност - 5 сек. за 6 мин. пусна 200 гр. пелети или за 1 час - 2 кг.
Първа мощност - 3 сек. за 6 мин. пусна 140 гр. пелети или за 1 час - 1,4 кг.
Така,че .....горните сметки не са много коректни, колега.
"Колега", знае се, че ненаказано добро НЯМА!
Излиза, че шнекът ти пуска по 7гр/сек, което (според мен) значи, че е много изправен.
Аз споделих колко пуска МОЯТ шнек.
Жив и здрав!
filmatoplo - майстор
Нищо ви пречи да импровизирате ,на почти всеки котел с горелка има какво да се подобри ,особено в Атмос ,Бош,Виадрус,Симе,Де Дитрих ,на всичките съм правил тунинг .
andro440 - майстор
Добре де ,а аз как да си обясня нещата ,когато котела е нагрят на 55 градуса а на комина тръбата е под 30 ? какви шмиргели и пили да слагам и какво по вече да гоня ? разхода не съм го изчислявал все още прецизно ,но при мен нещата са още в проба /грешка / с два различни по обороти шнека и единствено мога да се похваля с много топло и малко пепел едва половин кофа подцинкована за 20 дни
Здравейте баш Майстори имам нужда от помощ.С виадрус 22 5секции колебая се м/у Грейко рб 20 и GP25.Става въпрос за къща отопляема площ около 70кв2 общо + банята и80л бойлер.Котела и радиаторите са в повече kw за тази квадратура обичам да зареждам по-нарядко и да държа около 25градуса(да се разхождам по къси гащи и потник):-D.Дървата винаги се купуват края на Октомври началото на Ноември 10 куб мокри(извън страната съм).На базата на тез кубици какво казва математиката в пелети(не търся да е по-евтино).Та ако мина на пелетки трябва ли задължително да купя термо глави за радяторите или за таз малка квадратура са излишни?С вътрешна изолация съм гипскартон с двойна вата зад него и алуминиева дограма не знам колко стъклопъкета е бос съм :lol: За кутията под виадруса ще помисля за догодина.Друго важно не ми харесва да гася котела само при почистване :-D Предварителни благодарнос ти.
filmatoplo - майстор
И двата варианта са добри ,ако си фен на настройки и барникане по горелката Грейко ,ако искаш само да натиснеш копчето GP 4 .
judas - специалист
serr написа:
Здравейте баш Майстори имам нужда от помощ.С виадрус 22 5секции колебая се м/у Грейко рб 20 и GP25.Става въпрос за къща отопляема площ около 70кв2 общо + банята и80л бойлер.Котела и радиаторите са в повече kw за тази квадратура обичам да зареждам по-нарядко и да държа около 25градуса(да се разхождам по къси гащи и потник):-D.Дървата винаги се купуват края на Октомври началото на Ноември 10 куб мокри(извън страната съм).На базата на тез кубици какво казва математиката в пелети(не търся да е по-евтино).Та ако мина на пелетки трябва ли задължително да купя термо глави за радяторите или за таз малка квадратура са излишни?С вътрешна изолация съм гипскартон с двойна вата зад него и алуминиева дограма не знам колко стъклопъкета е бос съм :lol: За кутията под виадруса ще помисля за догодина.Друго важно не ми харесва да гася котела само при почистване :-D Предварителни благодарнос ти.
Здравей! Аз съм със същия котел и Грейко РБ20. Топля 100м2 и 100л бойлер. В момента горелката работи на най-ниската степен (около 1кг пелети на час) и вкъщи е около 22°C.
andy_forresite - майстор
andro440 написа:
Добре де ,а аз как да си обясня нещата ,когато котела е нагрят на 55 градуса а на комина тръбата е под 30 ? какви шмиргели и пили да слагам и какво по вече да гоня ? разхода не съм го изчислявал все още прецизно ,но при мен нещата са още в проба /грешка / с два различни по обороти шнека и единствено мога да се похваля с много топло и малко пепел едва половин кофа подцинкована за 20 дни
Адаш, разбирам че си много доволен от отпл. ти инсталация. Браво на теб. Само котела не разбрах какъв ти е. Ще изкажа една теория по повод цитираните от теб температури. Няма начин водата в казана да е по-топла от димните газове та да ста`а к`во ще. Може да се получи при suspend и то малко преди да загаси и да се запали пак.

Относно виадрусите с кутии и без, чудя се как така още никой не е казал какъв е ефектът при измерване с топломер. То не е един виадрус, все някой трябва да е сравнявал преди и след.
  • 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 170

Тема "Виадрус на пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: