• 1
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 199
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Вентилаторът задължително за камина трябва да е всмукателен, нали знаеш?
nesa - специалист
LazarGanev написа:
Вентилаторът задължително за камина трябва да е всмукателен, нали знаеш?
Да. Охлюв.Намерил съм един от стари копирни машини на 24v.
LazarGanev - "Велик майстор"
Нямам предвид конструкцията (охлюв или цилиндър), а трябва да е разположен така, че да всмуква димните газове и да създава подналягане в горивната камера, а не да духа в горивната камера, както е при горелките
шоп - майстор
nesa, много добра работа. Поздравления!

Само една малка забележка. Ако беше сложил безшевни тръби вместо 4 те броя квадратни ел.заварени тръби щеше да усължиш доста живота на камината. Така ще изкара макс. 6-8 години и ще протече.
nesa - специалист
шоп написа:
Само една малка забележка. .........
Благодаря. За тръбите - отчетено е като грешка......., но малко късно - вече бях затворил водната риза. След време ще му мисля.
LazarGanev написа:
Нямам предвид конструкцията (охлюв или цилиндър), а трябва да е разположен така, че да всмуква димните газове и да създава подналягане в горивната камера, а не да духа в горивната камера, както е при горелките

Нямах идея , че трябва да е така. Имам вентилатор който смятах да монтирам да духа в горивната камера - а сега трябва да търся вентилатор за димните газове. Каква е разликата между двата начина на работа? При добра тяга на комина няма ли да може да работи като духа в горивната камера>
шоп - майстор
nesa, може и да не съм съвсем точен. През 1980 година бях си дете още и бащата направи котле. Тогава нямаше нищо в магазините и всичко бе с познати и връзки. Та тогава бащата не е намерил безшевни тръби и в котела тръбите бяха обикновенни ел. заварени тръби от строително скеле. Издържаха 15 години и тогава протекоха. Та в този ред на мисли и твоята камина може да изкара толкова....което не е лошо си мисля:-)

Относно вентилатора. Лазар е прав. Разликата между нагнетателен и всмукателен вентилатор е огромна. За нагнетателен може да свърши работа почти всеки. Осов или центробежен...няма значение.

Всмукателният обаче е друга бира. Той трябва да отговаря на редица параметри. През него ще минават агресивни димни газове с висока температура.

Ако не можеш да намериш такъв готов ( по-трудно се намират и са доста по скъпи ) ще намеря теми из руски форуми на направи си сам "димосос"
joro39 - специалист
Прикачен файл:
2015-09-26 10.18.36.jpg
Прикачен файл:
2015-09-26 10.18.14.jpg
нещо подобно
nesa - специалист
joro39 написа:
нещо подобно
А откъде да намеря такъв на сносна цена?
filmatoplo - майстор
Лзаре сега ли се казва , аз направих една тръба на моята камина да снабдява с пресен въздух от към терасата фи-50 , включих там един сушуар -абе нещо не ми хареса -значи е трябвало да е всмукателен -ще извинява за сега друг път :wink: .
joro39 - специалист
nesa написа:
joro39 написа:
нещо подобно
А откъде да намеря такъв на сносна цена?
ами направи си .
  • 1
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 199

Тема "Как да си направи сами пелетна горелка." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: