• 1
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 460
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
rosso666 - специалист
Ок да съм спокоен че пеоблема не е в настройките на горене.така поне комшиите ще ми вярват че се топля на твърдо гориво а не крада тока им хахахаха
n.ganev - майстор
:lol: :lol: :lol: От както съм на пелети по тази причина / без дим в комина / разправям, че като светнат уличните ламБи и си включвам отоплителните уреди :wink: .
rosso666 - специалист
Оня ден иато чистих котела успях да изтържа и налепи които не можех да ги помръдна от две години не знам дали се дължи на новите пелети.аз си мислех че с тях ще имам проблеми с налепи по стените а то само финни сажди се оепят .
За статистиката...
Отоплявам заведение с пелетна камина "Прити" 13KW. Отопляемата площ е около 80кв.м., без бойлер, с шест радиатора. Дограмата е дървена единична , няма никаква изолация, покрива е скосен двустранно с най-висока точка 4метра и най-ниска
2.10 метра и представлява ламперия /2см/ + битумна мембрана с посипка. Инсталацията съм я правил аз, без да имам какъвто и да било опит. Заведението е вечерно и работи 10-12 часа. Това означава че през другото време камината не работи и всеки ден помещението се затопля наново. При поддържане на вътрешна температура от 20-22C разхода е 15-25кг за вечер., като 25кг е през януари, когато са големите студове -15 -20C, а сега в преходния период е 15кг, понякога и по малко. Има много начини за регулиране на системата - секретните вентили, режима на помпата, рецептата за пелети, дали камината да гони градуси на въздуха или водата. Но за мен най-голямо значение има помпата. При мен тя работи пропорционално температура/налягане, т.е. при повишаване на t се повишава и налягането. Пелетите са брезнишки, и по груб спомен без фактура са 360-380лв за тон. И ако трябва да направя равносметка за миналия отоплителен сезон ми се върза средно по 200лв на месец, което спрямо отопление на ток е в пъти по-малко и доста по ефективно.
rosso666 - специалист
Може и да греша ,но според мен когато скоростта на помпата е по-висока топлинните загуби по системата са по-малки.така ли е?
6osi6 - майстор
Не грешиш, но за ефективно топлоотдаване и загряване, помпата трябва да работи на минимална скорост.
Точно така, когато водата е достигнала нужните градуси е хубаво налягането да е високо, защото се поддържа постоянна температура на радиаторите .При мен при пропорционален режим водата достига от 10C до 60C за 10-15мин., ако пусна помпата на константно висока скорост времето става 3-4 пъти повече. А при подгряване, камината е в активен режим и гори по 4-4.5кг/час.
Тук става въпрос за малка площ и малък обем вода, но при по-големи системи загубите ще са значителни. Лично мое мнение :)
s_s1 - специалист
s_s1 написа:
Започна вече отоплителен сезон 2015-2016 г. поне у наше село. По мои спомени миналата година по това време вече бях изгорил м/у 300 и 500 кг . костилки и черупки.

За този сезон съм се запасил с около 800 кг. костилки, около 3 тона орехови черупки /които смесвам в съотношение 1/4 с костилки, за да ги поема шника/ и 2 тона пелети направени от отпадъци от мебелна промишленост, на които не знам какво е качеството. Също така имам около 20 м3 дърва, които отдавна вече са пресъхнали, даже и частично изгнили и изядени от червеи, които ще горя ако зимата се окаже много студена или при липса на ел. захранване.
filmatoplo написа:
:) Само въглища нямаш за зеления звяр...
Имам и около 2-3 тона гадни въглища, но не ми се цапа с тях.
Вече изпразних 3 бункера с остатъци от костилки и черупки, като само тази нощ темп е била отрицателна, но около 0 до-1С.
Забелязах обаче, че има проблем със съхранението на костилките-червеите здраво са ги нападнали и на дъното на касетките има само прах.
Mira84 - напреднал
Здравейте. Преди време бях писала във форума, не можех да се справя с горелката като за първа година. Вече се справих с нея след много четене във форума. Искам да благодаря на всички ,които бяха писали по моя въпрос. Искам да споделя и моя разход.
За 29 часа в това време -външни температури 5-10гр. изхарчи 23кг. пелети.
Горелката е с най-новия софтуер 12.8. Вътрешни температури в стаите 22-23гр., термоглавите са на 3.
Горелката работи 80-90% от времето в модулация. Температурата на водата е настроена на 45гр.
Къщата е около 110кв
rosso666 - специалист
Не е ли прекалено нисла тая температура от 45градуса.толкова би трябвало да е връщащата вода.През останалите 10-20% от времето горелката ме работи ли,щом 80-90% работи в модулация???
  • 1
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 460

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: