• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
stoyansbg - специалист
пет яну 12, 2024 2:52 pmbrum написа:
Не можеш да прецениш колко мощна термопомпа е нужна без сметки. Моята от 9kW топли 230м2 къща и тия дни дето температурите падаха до -11 си поддържаш КОП >= 2.3 и топлеше цялата къщата без драма. А дори не работеше на пълна мощност и спираше за почивки. Та много зависи от топлоизолацията и сметките.
Brum, през колко сантиметра си положил тръбите и колко кръга ти се получиха? При мен за няма 120 квадрата отопляема площ отиват към 13 кръга на ф16 през 10см.
speka_rs - майстор
пет яну 12, 2024 3:37 pmstoyansbg написа:
Какъв е проблема с използването на колектори с много кръгове. На мен ще ми трябват 13 кръга. Да ги разделям ли на два колектора - 1х7 и 1х6 кръга?
Смесването на хидравлика със счетоводство.
Помпа на 1 " да върши работа за 13 кръга 750 лв
Помпа на 1 1/4" да върши работа за 13 кръга 300 лв.
radius - майстор
Помпа за конвектори 1000+++++ лв
stoyansbg - специалист
пет яну 12, 2024 5:16 pmspeka_rs написа:
пет яну 12, 2024 3:37 pmstoyansbg написа:
Какъв е проблема с използването на колектори с много кръгове. На мен ще ми трябват 13 кръга. Да ги разделям ли на два колектора - 1х7 и 1х6 кръга?
Смесването на хидравлика със счетоводство.
Помпа на 1 " да върши работа за 13 кръга 750 лв
Помпа на 1 1/4" да върши работа за 13 кръга 300 лв.
Само това ли? Ако разликата е само в цената, тя донякъде ще се намали от нуждата от дублиране на арматура при използване на 2 комплекта колектори - клапан за обезвъздушаване, кранчета за източване, тетки, допълнителни тръби. За 200 лева може би си струва да не се усложнява инсталацията?
brum - майстор
пет яну 12, 2024 3:40 pmstoyansbg написа:
Brum, през колко сантиметра си положил тръбите и колко кръга ти се получиха? При мен за няма 120 квадрата отопляема площ отиват към 13 кръга на ф16 през 10см.
Както са ми по проекта - през 15 до 20 сантиметра са тръбите. Кръговете покриват по около 12-13-14м2. Дължината на кръговете е от 75-80 до 105 метра (баните са по-къси). Тръбите са ПЕРТ (уж ПЕРТ2 ако има разлика) по 16мм. Имам стая 60м2 дето е с 4 кръга. Колко има значение не знам, но проекта беше за газов котел. Той се ползва само ако свърши бойлера последните месеци.

Дали ще има проблеми с времето - ще се види. Трета зима вече работи и работи доволно добре.
stoyansbg - специалист
пет яну 12, 2024 5:44 pmbrum написа:
пет яну 12, 2024 3:40 pmstoyansbg написа:
Brum, през колко сантиметра си положил тръбите и колко кръга ти се получиха? При мен за няма 120 квадрата отопляема площ отиват към 13 кръга на ф16 през 10см.
Както са ми по проекта - през 15 до 20 сантиметра са тръбите. Кръговете покриват по около 12-13-14м2. Дължината на кръговете е от 75-80 до 105 метра (баните са по-къси). Тръбите са ПЕРТ (уж ПЕРТ2 ако има разлика) по 16мм. Имам стая 60м2 дето е с 4 кръга. Колко има значение не знам, но проекта беше за газов котел. Той се ползва само ако свърши бойлера последните месеци.

Дали ще има проблеми с времето - ще се види. Трета зима вече работи и работи доволно добре.
Аз може би преоразмерявам с тези 10 см между тръбите, но това чета по форумите, че иначе се получават топли и студени ивици по пода. Не знам дали е от значение, но аз по всяка вероятност ще съм с термопомпа. На теб кой ти прави проекта? Изпълнението тяхно ли беше или ти си инсталираше системата. Мисля дали мога да ги наема да направят само проекта, защото съм в провинцията и няма кой да се грабне да идва да я прави.
brum - майстор
ОВК проектант. Но смятам, че е по-добре идея да намериш някой дето и изгражда такива системи, а не само дето ги смята.

Изпълнението при мен беше от хора на строителят. Имах договор с фирма за строителство за цялата къща. Включително и за водно подово.
speka_rs - майстор
пет яну 12, 2024 5:37 pmstoyansbg написа:
пет яну 12, 2024 5:16 pmspeka_rs написа:
Смесването на хидравлика със счетоводство.
Помпа на 1 " да върши работа за 13 кръга 750 лв
Помпа на 1 1/4" да върши работа за 13 кръга 300 лв.
Само това ли? Ако разликата е само в цената, тя донякъде ще се намали от нуждата от дублиране на арматура при използване на 2 комплекта колектори - клапан за обезвъздушаване, кранчета за източване, тетки, допълнителни тръби. За 200 лева може би си струва да не се усложнява инсталацията?
Колега с голямата помпа нещата се опростявават според мен. И най-вече нямаш притеснения и чесане по главата след това.
За мен повече от 9 кръга на 1" си е чист експермент. Всеки е свободен да експериментира със собствената си ситема.
resistbody - майстор
съб яну 13, 2024 5:02 pmspeka_rs написа:
Колега с голямата помпа нещата се опростявават според мен. И най-вече нямаш притеснения и чесане по главата след това.
За мен повече от 9 кръга на 1" си е чист експермент. Всеки е свободен да експериментира със собствената си ситема.
Kакво имаш в предвид с тея помпо на 1" и 1 1/4"
Аз ги знам като 15/25/32/40... ? 32 и 40 ли имаш предвид... то има 32-40, 32-60 има и 32-100... има и 40-70
stoyansbg - специалист
съб яну 13, 2024 5:02 pmspeka_rs написа:
пет яну 12, 2024 5:37 pmstoyansbg написа:
пет яну 12, 2024 5:16 pmspeka_rs написа:
Смесването на хидравлика със счетоводство.
Помпа на 1 " да върши работа за 13 кръга 750 лв
Помпа на 1 1/4" да върши работа за 13 кръга 300 лв.
Само това ли? Ако разликата е само в цената, тя донякъде ще се намали от нуждата от дублиране на арматура при използване на 2 комплекта колектори - клапан за обезвъздушаване, кранчета за източване, тетки, допълнителни тръби. За 200 лева може би си струва да не се усложнява инсталацията?
Колега с голямата помпа нещата се опростявават според мен. И най-вече нямаш притеснения и чесане по главата след това.
За мен повече от 9 кръга на 1" си е чист експермент. Всеки е свободен да експериментира със собствената си ситема.
Съгласен. Тези дни ще поръчам два комплекта колектори ITAP - един със 6 и един със 7 кръга. Помпата по-нататък ще я купувам. На какъв диаметър трябва да е помпата в такъв случай? 32мм?

Още един въпрос. Колекторите са окомплектовани с дебитомери и с кранове за електрозадвижки. Ако се ползва системата с термопомпа, която може да подава вода на зададена температура и няма високотемпературни кръгове, възможно ли е на първо време да се настроят кръговете ръчно с дебитомерите и кранчетата без да се ползват елекрозадвижки, термостати и допълнително управление?
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 14

Тема "Подготовка за водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: