Най - вълнуващия въпрос зимно време.
k_georgiev1956 - специалист
Здравейте,
Някои има ли опит с камини на фирма Деста от София, Горна баня :?:
walko - специалист
Втора зима съм с Desta и съм много доволен :)
walko написа:
Втора зима съм с Desta и съм много доволен :)
пон фев 16, 2009 10:19 pmwalko написа:
Втора зима съм с Desta и съм много доволен :)
Здравейте, може ли да ни кажете как е камината на Деста сега? Каква мощност камина имате инсталирана и каква е отоплителната ви инсталация? Някакви съвети да ни дадете от опита си с ползване на камината. Имате ли отвор за взимане на свеж въздух отвън? Благодаря!
walko - специалист
Вече 10г не живея в тази къща, но синът ми още ползва камината всяка зима. Не ми е казвал да е имало проблеми.
Горивната камера беше 19kw (15kw номинал, увеличена с още 4 kw, така ми я предложиха тогава от фирмата).
Отопляема площ около 90кв.м и бойлер 120л. със (серпентина 3kw)
В хола с камината също бях монтирал радиатор, (към 3,5kw) плюс две спални с радиатори по (2,6kw), в кухнята (10кв.м.) нямах радиатор, а 45м тръба под плочките, дори не беше специалната за подово на Rehau, а 16мм P-Al-P, като предварително знаех къде ще са шкафовете и хладилника и там не съм слагал тръба. В банята лира по спомен 1,2kw. В коридора положих тръбите които минават от там на равни разстояния под почките и ми топлеха пода. На подовите не съм слагал нито винтили нито термо глави. Никога не е било горещо на краката. Системата работеше основно на около 40-42 градуса. Максимум съм и вдигал 48.
Но 40 градуса е неудобство с бойлера, налага се доподгряване на водата с още 15-20 градуса на ток. Не е скъпо това подгряване, но се явява друг проблем. Ако забравя през нощта тока на бойлера включен, когато камината прегори, ел. нагревателя на бойлера се опитва да достигне зададените градуси и загравя водата на парното, а парно на ток си е скъппо. Правил съм си тоя номер 3-4 пъти за 3 години. Горивната камера има вход и изход на 1" на гърба къде бях вързал филтър, помпата, термометър и разпределители за 6 кръга. Има и 1/2" изход от горе до комина. На него монтирах автоматичен обезвъздушител (с поплавък), за да е сигурно че няма да има въздушна възглавница в горния край на пирамидата, защото след като я вградих вече нямах достъп до горивната камера.
Бяхме с малко дете тогава и камината се палеше от октомври до април включително, като преходните месеци само вечер, а чисто зимните гореше постоянно. Винаги купувах 10 кубика дърва на метровки и винаги оставаше половин-един кубик в края на сезона. Къщата строих нова с тухли четворки и 5см изолация от стиропор. Дограмата беше PVC средна хубост. Къщата не е в планината а в София.
Неудобства:
Около камината винаги е мърляво, имах от страни метла и лопата и се метеше по 5-6 пъти на ден, около нея.
Стъклото на камината се опушва до черно за около седмица, така че ако искате да виждате огъня ще трябва да го миете 3-4 пъти в месеца. Бързо омръзва да си слуга на камината и спрях да го мия.
Останалото са плюсове. И като цена за отопление и като усещане в помещенията.
Слагах 1-2 големи дърва преди лягане около 23 часа и на затворена клапа те горят до към 3ч. после има жар до сутринта, от която пак тръгваше огъня без да го паля отново.
Това че без въглища огъня прегарял, а като се събудих на другия ден в 8 сутринта ще са замръзнали прозорците са пълни глупости. В къщаъа се живее постоянно и тя е винаги топла. на сутринта да е изстинала от 25 на 22 градуса и толкова.
Външен въздух не съм вкарвал от никъде, а си гореше добре!
Важно! Никога не палете горивната камера без вода в нея! Колкото и да ви се иска да видите как гори преди да я монтирате, ще се изпокриви, че дори и заварка може да скъса.
Радиаторите съм си смятал сам по формулата:
Обема на стаята в куб. метри умножен по 60 е равно на ватовете на нужния радиатор за тази стая. от мен добавях 15-20% за всеки случай.
Пример: хол 5м х 4м х 2,5м (височина) прави 50 куб.м. умножено по 60 е равно на 3000W радиатор ( аз купих 3,2kw или 3,5kw)
60 е добър коефицент при 5см изолация, сега вече се слага 7см или 10см стиропор така че и коефицент 50 ще е напълно достатъчен.

Тема "Камина на Деста" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: