• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 13
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Малкия написа:
ако живот и здраве имам клиент и той ми каже че иска по 100 вата на квадратен метър , че така чувал че е правилно ще разбера че нищо не разбира , а някои хора се възползват от незнаението ;)

има едни правила, и по тези правила се изчислява серпентината и по тях се извършва монтажния процес
Да, има си правила на пресмятане и след като пресметнеш и монтираш по тези правила, се оказва, че грубо от квадратен метър под получаваме по 100Вт топлина, повече почти не може. По-малко може, но обикновено не ни удовлетворява - клиентът иска стаята му да е топла и не се интересува от сметките.
ironlady - модератор
Cecy написа:
Имам едно въпросче - подово водно - искам да си сметна каква помпа ми трябва. 120м тръба Ф16, трябват ми 8 l/min.Как да сметна каква помпа ми трябва?P.S. Знам че тръбата е много, ама е късно - вече е положена ако нещо бъркам обяснетеми pls.
Ако са само тези метри тръба ще ти трябва най малката помпа-напр.Grundfos UPBasic 25-4,която е с Q-0,4l/s - и определено търпение да си обезвъздушиш хубаво серпентината, преди да пуснеш помпата :wink:
Малкия - специалист
нямам чак такъв опит че да кажа, 100 вата на квадрат, и все още не мисля че е така, на квадрат какво , помещение , серпентина ?

определено има и по малко има и повече и двата удовлетворяват техния си конкретен случай, много грешно е да се смята така на квадрат еди колко си

реших да видя дали се получава нещо такова, за помещениея с голями загуби ми се получават 139вата, в друго 148, в друго 163, общо взето под 100 нямам и това си мисля че е съвсем нормално , все пак серпентината се разполага не из цялото помещения ;)

на човек който иска да му е топло, ще отиде да му ги изчислят , ем ще спестява за в бъдеще, няма и да му е студено
filmatoplo - майстор
Цитирам Рехау - мощности на квадрат - лъчисто подово-100 вата м2, стенно отопление -100 вата м2,темпериране на бетон -35 вата м2,индустриални повърхности-150 вата м2, открити площи - 250 вата м2.
LazarGanev - "Велик майстор"
Зависи при какви температури смяташ. От медицинска гледна точка температурата на пода не трябва да е повече от 29°С и оттам идва ограничението.
Малкия - специалист
ти мислиш че не съм спазил наредбата ли :?:
а защо намеси повърхностната температура не знам , тя изобщо не участва във формулата за мощност на серпентина, както и да е :) стига сме спорили

филматопло, хубаво , прави ги нещата както знаеш, мойте критерии и начини са други
filmatoplo - майстор
Сега за помпите - жилище 80-120 м2- делта Т 20 градуса -дебит -0,4 м3 ч -радиаторна система - помпа Алфа 2 - 25-40. Забележете при подово - жилище 80-120 м2-делта Т 5 градуса -дебит-1,5 м3 ч - подово - помпа Алфа2- 32-60 . При квадратури - 240-280 м2 имаме разлика между радиаторите и подовото както следва-дебит за радиатори 0,8 м3 ч , дебит за подово - 3,5 м3 ч , помпа за радиаторите Алфа 32-60 , за подовото - Магна 40-100 . Кой още мисли друго яче.
LazarGanev - "Велик майстор"
Малкия написа:
ти мислиш че не съм спазил наредбата ли :?:
а защо намеси повърхностната температура не знам , тя изобщо не участва във формулата за мощност на серпентина,
А как тогава спазваш наредбата :) ? Нали повърхностната температура ограничава температурата на флуида, а оттам и мощността на сетпентината? Както и да е, щом ти можеш да осигуряваш по 150 Вт/м², още по-добре.
ironlady - модератор
filmatoplo написа:
Сега за помпите - жилище 80-120 м2- делта Т 20 градуса -дебит -0,4 м3 ч -радиаторна система - помпа Алфа 2 - 25-40. Забележете при подово - жилище 80-120 м2-делта Т 5 градуса -дебит-1,5 м3 ч - подово - помпа Алфа2- 32-60 . При квадратури - 240-280 м2 имаме разлика между радиаторите и подовото както следва-дебит за радиатори 0,8 м3 ч , дебит за подово - 3,5 м3 ч , помпа за радиаторите Алфа 32-60 , за подовото - Магна 40-100 . Кой още мисли друго яче.
Мислиш ли че някой те разбра какво искаш да кажеш? :wink:
filmatoplo - майстор
Може -ама с тръби с по голям диаметър и по на гъстичко. Утре точно това ще правя - полагане на тръби за водно подово 30 м2 и отделно за 150 м2 -2 кухни,хол и 4 спални -тръби за конвектори. Изолацията е положена и металната скара - общо тръби 400 м , котелното и комина се изграждат долепени до сградата . После пиролизен котел , 4-5 помпи , смесители и нарежи жено салатката. Мислех да не казвам ама не издържах :lol: .

Кое не разбра- цитата е от ръководство за избор на помпа на Грундфос . Дадена е и таблица със сравнение - квадратури и вид на инсталацията съответно дебити и вид помпа.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 13

Тема "Кое как се смята - посъбра се материал" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: