• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 65
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ronik - специалист
2v6 написа:

Колкото температурата на пушека е по-ниска, толкова по-голям е КПД.
100% КПД има когато температурата на дима е равна на температурата на входния въздух - цялата енергия от горенето е останала в котела.
Това за съжаление е невъзможно...
Струва ми се, че поне половината топлина си заминава през комините, а и като добавим топлия въздух взет от стаите за нуждите на горенето, може да се окаже, че топлим тоя дето духа. И докато използването на въздух от стаята може лесно да се реши с един въздуховод, нещата при комините изглеждат по-сложни. Целта на тази тема е да измислим как максимално да използваме топлината на излизащите през комина изгорели газове. Така, че споделете вашето мнение и идеи по въпроса, дори и да ви се струват шантави, фантастични и нереални. Във форума намерих една идея, може да съм изпуснал и други. Ето я:
Duke написа:
това с тръбата и аз съм си го мислил ама не си стръва да слагаш неръждавейка сложи най-обикновенна черна шевна тръба, като можеш и да досразвиеш идеята по следния начин :
на тръбата да се направи един вид серпентина от тънка ламарина хваната с точкова заварка външно да се оформи като правоъгълник или квадрат и след поставяне на тръбата да се иззида отвън с тънък итонг, като долу се вгради един вентилатор с регулатор на оборотите ( например има едни квадратни метално с дебит 3 куб/мин + един регулатор за осветление ) а отгоре да се остави орвор за декоративна решетка или да се отведе към стая
така предполагам че ще се избавиш от петната и ще се топлиш на аванта а и на вси4ко отгоре може и да повишиш тягата на комина :)
Подобни теми:
Чудо с водна риза
Тръба в комина за котела ?
Проблем с конденз на котел
Имам една идея възможно ли е да я реализирам.
Последна промяна от ronik на пет фев 13, 2009 9:20 pm, променено общо 3 пъти.
saint056a - специалист
Когато дима не е много топъл се появяват проблеми. Лично ние имахме такъв проблем. Комина вътре събира сажди които като са хладни се превръщат в нещо като смола. После тук таме избиваше на стената чернилка. Така че мисля че не е много добре това да се използва топлината в комина на макс.
Iliev Labs - специалист
...И аз го мислех, ама става дълга и широка.
Като охладим изгорелите газове, губим от тягата на комина. От там, отиваме на принудително вкарване на въздуха (чистия за горенето) и следователно -принудително издухване.
Това изисква херметизация на горивната камера.
При охлаждането кондензират всичките там неща (да не изпадаме в подробности тук), а също и сажди.
Вече си правиме успокоител за саждите и за събиране на конденза. Това дори е екологично =D> .
Топлообменници всякакви и навсякъде - и готово.



Ама на практика как го виждате?

И аз чакам идеи...
naskov - майстор
Аз пък търся вентилатор, който да се вгражда в комина (поне така си го представям) с цел увеличаване на тягата му. Имам 10сек. чугунен котел Хидротерм включен в топлоизолиран комин с размери 35/17 и височина около 10м и въпреки това пушенето е повече от горенето. Знае ли някой има ли такива вентилатори и откъде могат да се купят.Изключвам тези, които се поставят на самия котел :?
ronik - специалист
Iliev Labs написа:
.
Вече си правиме успокоител за саждите и за събиране на конденза. Това дори е екологично =D> .
Топлообменници всякакви и навсякъде - и готово.



Ама на практика как го виждате?

И аз чакам идеи...
Я разкажи и покажи този успокоител за саждите и конденза.:)
А колко градуса минимум трябва да бъдат изгорелите газове, за да има тяга? Като си мисля сега и 1 градус да са по-топли от температурата вън, пак ще тръгнат нагоре . Говоря без много да мисля и знам :), кажете ако знаете. Значи за увеличаване на тягата едно от решенията е хубава изолация, друго е увеличаване на височината на комина, трето вентилатор, четвърто... . Отоплявам се на печка тип чудо на въглища и при горното горене без да го допълвам, никога не съм виждал комина ми да пуши :? Поправете ме ако греша, но някъде видях, че пушенето си получава при непълно горене. Може би при теб въглищата се задушават и няма въздух между тях.
Харалампи - специалист
naskov написа:
Аз пък търся вентилатор, който да се вгражда в комина (поне така си го представям) с цел увеличаване на тягата му. Имам 10сек. чугунен котел Хидротерм включен в топлоизолиран комин с размери 35/17 и височина около 10м и въпреки това пушенето е повече от горенето. Знае ли някой има ли такива вентилатори и откъде могат да се купят.Изключвам тези, които се поставят на самия котел :?
На такива вентилатори при нас им викаме "Димососи". Подложени са на работа в агресивна среда и често се повреждат. При изгаряне на въглища, се получават много серни съединения (спомнете си проблема с обгазяването от ТЕЦ Марица Изток). При отнемане на топлина от димните газове ще се получава кондезиране на част от влагата в тях в/у тръбите и в комбинация със серните съединения сещате се какво се получава. При високата киселинност на средата ще се ускори корозията.
jimmy_bar - специалист
здравейте,за увеличаване на КПДто на печка с водна риза преди няколко години направихме следното.Там където започват кюнците на печката монтирахме едно тяло с форма на правилна призма,което направихме.С размери около 100/50/40 см,тялото беше с водна риза,която свързахме с водната риза на печката,а вътре в него минаваха 16 тръби от профил през които минаваше дима веднага щом напусне печката.Нещо като икономайзера на корабите.Ефекта беше поразителен,с наполовина от обичайно използваните дърва постигахме по висока температура,а като пипнеш края на кюнците те бяха абсолютно студени.Пробвайте наистина си заслужава.
parvev - специалист
naskov написа:
Аз пък търся вентилатор, който да се вгражда в комина (поне така си го представям) с цел увеличаване на тягата му. Имам 10сек. чугунен котел Хидротерм включен в топлоизолиран комин с размери 35/17 и височина около 10м и въпреки това пушенето е повече от горенето. Знае ли някой има ли такива вентилатори и откъде могат да се купят.Изключвам тези, които се поставят на самия котел :?
по добрия вариант е да обдухваш комина подобно на парните локомотиви
hygro - майстор
Вентилаторите имат недостатъка, че работят само, когато има ток. Ако спре, с газови маски ли ще ходите?

Оползотворяването на топлината на димните газове и охлаждането на комина не е добра идея. Различни производители сочат като минимално допустими температури от 135-180°C. Покрай споменатите недостатъци с отделянето на катрани и серниста киселина, трябва да се има предвид, че при недостатъчен резерв, поради различни причини, може да настъпи обратна тяга, задимяване и дори отравяне с CO.
ronik - специалист
jimmy_bar написа:
здравейте,за увеличаване на КПДто на печка с водна риза преди няколко години направихме следното.Там където започват кюнците на печката монтирахме едно тяло с форма на правилна призма,което направихме.С размери около 100/50/40 см,тялото беше с водна риза,която свързахме с водната риза на печката,а вътре в него минаваха 16 тръби от профил през които минаваше дима веднага щом напусне печката.Нещо като икономайзера на корабите.Ефекта беше поразителен,с наполовина от обичайно използваните дърва постигахме по висока температура,а като пипнеш края на кюнците те бяха абсолютно студени.Пробвайте наистина си заслужава.
Супер! Нещо подобно имах предвид. Ако имаш възможност, направи схема (дори и на Paint да е), и вида на материалите. Също напиши комина след тази система от какво е изграден.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 65

Тема "Коминът-мечта или как да уловим топлината беглец" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: