Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Hursa - майстор
нед мар 13, 2022 8:05 pmresistbody написа:
20см епс изолация на стените
След като сте поставили толкова топлоизолация - явно желаете да постигнете нещо повече спрямо "стандартните" (за сега) изисквания за топлоизолация. През пода действително загубите са относително по-малки (може на широко да се разпише защо е така, но вероятно няма нужда), но когато вградите отоплението "в пода" - ясно е, че топлозагубите през "него" ще се увеличат. Топлоизолацията е комплекс от мерки. След като сте увеличили значително топлоизолацията на стените (предполагам и по таваните) - явно трябва да увеличите значително и топлоизолацията на пода (особено при "подово"). (Защо не сте го предвидили още при проекта.) И при "стандартна" изолация под подовото - пак ще имате, като цяло по-малки топлинни загуби - спрямо "стандартно" изпълнение. Но защо да се отклонявате от идеята си. (Това е подобно на въпросите за дограмата. Решили сте да направите нещо по-добро - но тъкмо при прозорците (които са най-слабото звено) и при топлоизолацията на пода, при подово отопление - изменяте "стратегията".)
resistbody - майстор
Строително ми позволява да вдигна 15-16см.. реално последно съм се насочил към 8см и 6см замаска..
LazarGanev - "Велик майстор"
пон мар 14, 2022 12:01 pmшоп написа:
@Hursa, няма да излезеш наглава с монтажниците и дистрибуторите тук. Опитвал съм се да градим конструктивен спор, но уви. Някои още не могат да разберът, че една циркупационна помпа с мощност 20 вата тези 20 вата така или иначе в крайна сметка са топлина ти ги караш да схванат как се разпространява топлината в твърди вещества.:-))))))))
Някои докато са се опитвали да разберЪт как се държи пожарния шланг, други са изучавали накъде отива топлината в идеално тяло и в реално тяло, за да могат успешно години по-късно да се занимават с инженеринг, т.е. търсени дистрибутори, инсталатори и сервизни специалисти, всичко в едно :cool: . Пък за помпата - все едно не съм го чул :wink:
LazarGanev - "Велик майстор"
пон мар 14, 2022 1:42 pmresistbody написа:
Строително ми позволява да вдигна 15-16см.. реално последно съм се насочил към 8см и 6см замаска..
:2thumbs:
telefonche - помощник
Здравейте. Имам нужда от малко помощ. Имам 4 кръга водно подово с 16мм тръба. Дължината им е 50м; 60м; 70м; 90м. Въпросът ми е каква помпа ще е достатъчна? Да, знам че сега ще отнеса критики за дължината на тръбата, но така стоят нещата. До сега се използваше само 90м кръг и помпата беше Wilo 25/6 и всичко работеше идеално, но сме я оставили да си поработи без вода една нощ и резултата е, че трябва нова. Следващата зима ще се използват и другите 3 кръга, така че по-добре да предвидя промените от сега. Не бих искал да се презапасявам с мощна помпа, която има голям разход на Ел. енергия или пък да купя такава, която няма да може да се справя. Моля за съвет.
Поздрави
radius - майстор
Не казваш каква делта Т целиш и с колко градуса работиш. Според мен 15-60 ти стига.
telefonche - помощник
На този 90м кръг разликата вход/изход е 4 градуса. Използвам колектор с три пътен вентил, така че мога да определям температурата, като максималната е 50/55 градуса. До сега на входа на кръга температурата е 35/40 градуса съжалявам че не мога да кажа с точност.Настилката е гранитогрес.
Последна промяна от telefonche на съб мар 19, 2022 9:45 am, променено общо 1 път.
filmatoplo - майстор
Помпа 25/60 .със 6 метра напор ,.това не означават буквални метри :wink:
telefonche - помощник
Wilo Yonos Para RS 25/6 тове е модела на помпата която ползвах.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: