Най - вълнуващия въпрос зимно време.
roland - специалист
Здравейте,
Тази година и аз в ремонтите реших да махна два радиатора и да направя водно подово. Изкъртих до плоча, след което наредих фибран тройка, дюбелирах с по 5-6 дюбела в квадратен метър, умишлено с дюбелите захващам армираната мрежа. Обособиха ми се три помещения /които бяха едно помещение, но ги разделих с преградни стени/ и на два кръга съм пуснал общо 50 метра пекс ал пекс фи 16 тръба. Чудя се и аз дали да сложа термоглави на подаващите тръби, но от тези сложните унибокс едва ли ще слагам. Най - елементарни термо глави мисля че ще свършат работа, за да гарантирам, че ако ми стане много топло ще мога да намаля малко дебита и съответно да сваля температурата с няколко градуса. По външните крайща на замазката /на стените/ обкрайчих с един сантиметър стереопор, за да има възможност за температурни разширения. Найлон не съм слагал, не виждам смисъл, замазката ми беше земновлажна, почти суха. Замазка - около 5 сантиметра, на места шест. След което гранитогрес, поставен с флексово лепило. Още системата е празна, че не съм решил съдбата на разширителния съд, но до октомври и това ще стане. Като застудее ще дам отзиви, но очаквам блаженство и уют за жената и децата.
tupalka - специалист
Здравейте колеги,
предстои ми да изградя отопление на етаж от къща изцяло с водно подово, свързано с котел на твърдо гориво. Няма високотемпературен кръг (радиатори). Първата схема е по ваше предложение с два трипътни вентила и две помпи. Бих искал да чуя коментарите и предложенията ви по втората схема. При нея липсва трипътния на подовото, като температурата се регулира чрез кран 1 и 2. Идеята ми не е да спестя 100лв. за вентила, а си мисля, че системата ще работи по-добре.
1 При загряване температурата в подовото ще се повишава постепенно, а не ударно на 45гр. (ако на толкова е настроен вентила).
2 При продължителна работа ще дойде момент в който вентила на подовото ще затвори и котела няма да може да се охлажда, докато през крановете (схема 2) ще продължи циркулацията (припомням, че котела е на твърдо гориво).
Приемам всякакви предложения и критики.... :partyman:

Прикачен файл

20151021_122834.jpg
20151021_122834.jpg (69.43 KиБ) Видяна 1826 пъти

Прикачен файл

20160831_122806.jpg
20160831_122806.jpg (68.46 KиБ) Видяна 1828 пъти
syncho - майстор
Просто няма да работи както си го мислиш. Имаш различни дебити, съпротивления и т.н. и няма едно положение, в което да настроиш крановете и да ти държи смесена 45С вода. Ще се побъркаш от въртене и пак няма да постигнеш това, което искаш.
LazarGanev - "Велик майстор"
И това се прави с цел икономия на 50-100лв ли? Просто е несериозно и смятам за несериозно да се отговаря на подобни въпроси :cool:
filmatoplo - майстор
Къде ще ходи разликата в температурата на котела ,към подовото иска макс 45 градуса ,да не заВри котела .Не се притеснявай за смеситела има такъв с пряко действие 30-65 градуса за 125 лв . Намери си някакъв съд поне 200-300 л за буфер.
kalin72 - майстор
LazarGanev написа:
И това се прави с цел икономия на 50-100лв ли? Просто е несериозно и смятам за несериозно да се отговаря на подобни въпроси :cool:
Лазаре, той си го е написал защо:
Идеята ми не е да спестя 100лв. за вентила, а си мисля, че системата ще работи по-добре.
Човека просто пита дали няма да работи по-добре така, вместо иначе. Ама аз мисля, че тук вече е обяснявано защо няма да е по-добре така, вместо иначе :)
tupalka - специалист
syncho написа:
Просто няма да работи както си го мислиш. Имаш различни дебити, съпротивления и т.н. и няма едно положение, в което да настроиш крановете и да ти държи смесена 45С вода. Ще се побъркаш от въртене и пак няма да постигнеш това, което искаш.
Не ме притесняват стоте лева за вентила, както и не искам температурата в подовото да е с постоянни (примерно 45гр.) . Котела няма да работи постоянно, и при запалване температурата в подовото постепенно ще се повишава. Настройката на двата крана ще се направи в момент в който системата е влезнала в режим и ще гоня отдадената от котела топлина, да е равна на отдадената от подовото. Да в един момент може и да надвиши тези 45гр., но ще бъде за кратко (докато прегори зареденото количество), пък и тази топлина ще се акумулира в пода.
Съгласен съм и за буфера, но се надявам в скоро време да премина на пелети, а тогава няма да ми е необходим и не ми се вкарват пари за него.
filmatoplo - майстор
Човек ти май не слушаш какво ти се казва .
tupalka - специалист
Съгласих се с вас. Забравяме за втората схема. Ще прикача още веднъж тази която вие ми предложихте и ще припомня на кратко. Котел на твърдо гориво вързан към водно подово отопление, без високотемпературен кръг (радиатори). Ще бъде ли добре ако на мястото на байпаса в средата на схемата вържа серпентината на бойлера. Ще успява ли да се затопли и ще има ли проблем в работата на схемата?

Прикачен файл

111.jpg
111.jpg (69.43 KиБ) Видяна 1577 пъти

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: