• 1
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • 85
  • 335
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
tupalka - специалист
Шопе, допада ми идеята ти за електронезависимост особено при котел на твърдо гориво. Съгласен съм, че при отсъствие на помпа циркулацията е много слаба и на изхода на котела бързо ще имам висока температура. Тя ще влиза в горния край на буфера и ще го загрява от горе на долу. При положение, че серпентината на подовото ще е в горния му край помпата бързо ще се включи и ще черпи от топлото. Ще е необходимо доста време докато се загрее цялото количество на буфера и температурата на водата влизаща в котела е над 60 гр. Котела НЕ мисля да гори денонощно, за да мога да използвам и основното предназначение на буфера като акумулатор.
LazarGanev - "Велик майстор"
tupalka написа:
Ще е необходимо доста време докато се загрее цялото количество на буфера и температурата на водата влизаща в котела е над 60 гр.
Не разбрах това болднатото откъде следва :?
Christo - майстор
Първото ми парно е над 20 годишно и беше изцяло на естествена циркулация, самоделен котел на дърва. После генерално преправих котела, после минах на пелети. Докато си проектирах котела,(такива бяха времената), прехвърлих разни стари книжки от времето, когато в София не е имало централно парно-1938г. Шашнах се...Чешки котли "Прага" и "Шкода" на въглища с пътуващи скари, задвижвани от електромотори, фотоклетки! за контрол на изгарянето, контактни термометри и всичко това работещо. Даже бяха посочили в коя сграда какъв модел котел е инсталиран. Сложил съм 2KW юпиес с едни тракторски акумулатори и не ме е страх от спиране на тока. Ако не дай си боже се случи да няма ток за по-дълго време, един тон вода няма тъй лесно да замръзне. Тези, които искат да си правят инсталация на естествена циркулация трябва да знаят, че се работи с големи диаметри тръби. Смятат се местни съпротивления, дебити, диаметри на всяка тръба. После трябва да се държи сметка за наклони, въздушни джобове не се допускат и т.н. Работата не е толкова лесна и елементарна. Не е като да "нахвърляш" 18-20мм тръбички, както дойде и готово! И последно: Кого да оставя за огняр? Възрастната ми майка, жената, или дъщерите. Цяла зима завързан за котела, като гребец на галера! То хубаво, никъде няма да ходя, ами като се наложи командировка 2-3 дни, а пък такава ми е работата, кво прайм? Всеки сам си знае, но аз не бих се върнал назад за нищо на света! Между другото, Ладоматът е направен да не спира циркулацията към котела и при спиране на тока и дефект на помпата.
tupalka - специалист
LazarGanev написа:
tupalka написа:
Ще е необходимо доста време докато се загрее цялото количество на буфера и температурата на водата влизаща в котела е над 60 гр.
Не разбрах това болднатото откъде следва :?
Нали това е необходимото условие за липса на конденз....
А това ще се случи чак когато буфера се загрее целия..(говорим за гравитационна система котел-буфер, без трипътен вентил и помпа, по схемата на Шопа).

Christo, идеята е гравитацията и наклоните да са само между котела и буфера, които ще са в съседство и с 2 цола тръба(такава е на изхода на котела). Както написах аз съм изцяло с водно подово, а до сега не съм чул някой да го направи гравитационно :shock:
Още веднъж накратко схемата ми: Котел Виадрус на дърва вързан с буфер гравитационно, за да работи котела на поне 70 градуса изходна вода, за да няма конденз по котела и комина ми (както сега). В горния край на буфера навивам серпентина неръждаема гофра и с трипътен вентил на 40-тина градуса с помпа към колектора за подовото. Кръга с подовото ще е под налягане с разширителен съд.
Приемам и други идеи.... :cool:
LazarGanev - "Велик майстор"
Явно не съм те разбрал правилно, извинявам се. Всъщност аз не съм виждал работеща инсталация по тази гравитационна схема котел-буфер :?
шоп - майстор
LazarGanev написа:
Явно не съм те разбрал правилно, извинявам се. Всъщност аз не съм виждал работеща инсталация по тази гравитационна схема котел-буфер :?
Има ги, защото са евтини, лесни, непретенциозни и най-вече котела може да работи и без ток и не се плаши от прегряване. Разбира се и този начин на свързване може да се усложни като може да му се сложи помпа, байпас, трипътен и т.н.

Прикачен файл

WP_20141101_11_29_20_Pro.jpg
WP_20141101_11_29_20_Pro.jpg (106.95 KиБ) Видяна 2120 пъти

Прикачен файл

IMG_20140922_201609.jpg
IMG_20140922_201609.jpg (104.21 KиБ) Видяна 2120 пъти

Прикачен файл

IMG_3621.JPG

Прикачен файл

IMG_0023.JPG
IMG_0023.JPG (24.7 KиБ) Видяна 2120 пъти
2v6 - майстор
Christo написа:
Първото ми парно е над 20 годишно и беше изцяло на естествена циркулация...
Явно нова информация за водно подово няма и се обсъждат други въпроси...
filmatoplo - майстор
Много труд за туй чудо :? , кой има такова голямо мазе , повечето са лукс обзаведени вече , за руско испълнение може :wink: .Не отричам буферите , даже постоянно ги споменавам , който му се играе нека си спретне 1 , за пелети просто е много голям -този от снимките .
Christo - майстор
Christo написа:
Първото ми парно е над 20 годишно и беше изцяло на естествена циркулация...


Явно нова информация за водно подово няма и се обсъждат други въпроси...
Информация за подови отопления има колкото щеш- в интернет, в книжки, сигурно и на други места. Обсъждаше се мястото на естествената циркулация в подовите отопления. Аз съм "против", други са "за". Няма лошо. Не се напрягай излишно! Поздрави и успех!
radius - майстор
Естествена циркулация в подово звучи много странно. И не видях някой да говори за това, а по-скоро между котела и евентуалния буфер. Разговора наистина отиде доста далеч от темата.
  • 1
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • 85
  • 335

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: