Най - вълнуващия въпрос зимно време.
boyukliev - помощник
Здравейте, моля за съвет.
Пренасям се в къща. Като правиха парното, майстора успоредно с моята инсталация сменяше котел (слагаше газов) на друга къща и стария - на твърдо гориво, докара при мен, монтира го уж за проба, но после така стана, че си остана за постоянно. Снимал съм го. Къщата е нова, отопляват се около 225 квадрата, кубиците са 657, радиаторите са с обща мощност около 24 киловата. Къщата е нова, с изолация 8-10 см, с вата на подпокривното пространство, със студен покрив, К стъкла. До този момент сме я ползвали като вила и зимата само отвреме навреме ходим. Нищо не замръзва, освен в слънчевата инсталация, където е заредено с пропиленгликол, в радиаторите е чиста вода и до момента, за три зими температурата не е падала под 5 градуса вътре.Парното(инсталацията) е правено преди 3 години, оттогава зимите като ходим паля котела и топли чудесно, проблема естествено е голямата инертност, миналата Нова година, например топлих 3 дни за да вдигна от 6 до 24 градуса в цялата къща, като изгорих сигурно към 8 чувала донбаски въглища, затова пък после 1 седмца беше топло при минусови температури навън. Бойлерът е 300 литров, с две серпентини, имам инсталация за слънчеви панели, от ранна пролет до късно есента работи прекрасно, държи ми 45-55 градуса топла вода. Втората серпентина е вързана с котела.
Сега дойде време да се местим, а с огнярство не ми се занимава, реших да минавам на пелети (газ скоро там няма да мине). Хората, които слагаха слънчевата инсталация гледаха котела, казаха, че е много кадърно направе, триходов, с 6-ца стомана, с тръби вътре, трвърят, че ако сложат шведска пелетна горелка с електрониката там, за около 3 бона (30-тина киловата) би трябвало да работи добре, но трудно могат да кажат без да се пробва какъв разход би давало и как би се държала с този котел.
Другата алтернатива е да сменям котела. Гледах Дефро, Бугерос, българските (Ерато), турски също, ще ми се да купя нещо което да е добър клас и да няма особена нужда от поддръжка. Място има достатъчно, както се вижда в котелното. Онзи ден говорих с хора от Едил камин, чакам да направят оферта, но няма да е под 9 бона за 30 киловатов.
Чудя се дали да махам наличния котел и да слагам нов с такава инжестиция, или да пробвам първо само да сложа горелка на този, с риск после да купувам котел към горелката, то пак ще излезе 8-9 бона общо....

Прикачен файл

DSC05205.jpg
DSC05205.jpg (54.4 KиБ) Видяна 3068 пъти

Прикачен файл

DSC05202.jpg
DSC05202.jpg (40.86 KиБ) Видяна 3068 пъти

Прикачен файл

DSC05198.jpg
DSC05198.jpg (39.43 KиБ) Видяна 3068 пъти
Christo - майстор
Виж сега...... Това, че е с 6мм ламарина е добре, но! Тръбата към комина е посиняла, значи пушекът излиза прекалено горещ. Това без изкуствена тяга. Като задуха горелката, топленето на Михаля още ще се засили. Опушени са вратичките, ще трябва да се уплътняват, иначе от там ще пуши в котелното. Не е изолиран отвън котела, още една причина за преразход на пелети. Да знаеш, котел на твърдо гориво с присадена горелка си е компромис. Няма как такава система да е добра колкото котел, предназначен само за пелети. Външната горелка има предимство, само че можеш да се върнеш на старото гориво без проблем. От там нататък са само минуси. За парите, които коментираш, може да се купи Ерато Пелетерм. Да кажат тези, които го имат как е, но както и да е, сто пъти е по-добре от някакви измислени комбинации...
vs - напреднал
Само още един въпрос. На схемите е показано да има баланс вентил на вертикалната част на байпаса, но там от където купих термостатичния (Херц), ми казаха, че този баланс вентил не ми е нужен, зашото термостатичният при достигане на 55 градуса отваря към студената и затваря към топлата, което обезмисляло баланс вентила. Моля и за вашето мнение!

Прикачен файл

IMAG1107.jpg

Прикачен файл

IMAG1088.jpg
LazarGanev - "Велик майстор"
Поздрави от мен тези от " там от където купих термостатичния (Херц)" и спазвай схемата :wink:
vs - напреднал
А има ли значение на колко бара е?
LazarGanev - "Велик майстор"
Трипътни вентили има различни, но в повечето случаи при достигане на зададената температура отваря големия кръг, но малкия не се затваря. Съпротивлението на малкия кръг (котелния) е много по-малко от това на големия (радиаторния) и затова водата върти основно в котела. По тази причина на байпаса трябва да има вентил с който да се регулират двата дебита. Обикновено ръчен кран върши работа и е достатъчен
vs - напреднал
И просто го притварям докато създаде нужното съпротивление и започне да върти през големия кръг? Правилно ли те разбирам?
LazarGanev - "Велик майстор"
Точно така - регулирането става "на око" - ако прекалиш с притварянето няма да има достатъчно дебит през малкия кръг, термостата няма да се облива достатъчно и няма да отваря, ако оставиш крана много отворен, то водата ще циркулира основно през котела и той ще прегрява. Аз на байпаса слагам кран 3/4" отворен на 45 ъглови градуса
vs - напреднал
Благодаря ти. И аз ще постъпя така, въпреки, че нямам твоя опит и увереност.

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: