Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gnt69 - майстор
Колега не се занимавай вземай направо котел за пелети, дървата свършиха. Като имаш 20 дка гора какво ще направиш ще сечеш ли. Ще сечеш ама трябва горското да разреши. И почват едни циркове скица, таксационна, горския да маркира, после да кубира, транспорт после пак рязане прибиране и целия сезон огняр.
Аз 8 години се топлих на дърва. Като купувах котела логиката беше да избягаме от монополистите. Един автобус имаше на Ерато обикаляше България и правеха презентации на пелетите. Ама ако купиш пелетен котел от тях условието беше 3 години само от тях да купуваш пелети, това беше 2005 година. Дърва имаше под път и над път, много частни гори се сечаха и аз викам дърва ще са от когото искаш можеш да купиш и взех Атмос DC25S. Така 8 години напоследък все по трудно стана купуването на дърва. Миналата година дърва няма \ сухи \, поразпитах не може ли да пригодя атмоса на пелети половината които питах казаха че няма проблем другата половина казаха че ще топля атмосферата защото никога не мога да му изкарам добро КПД, и ако го ползвам тая година напролет ще го продам защото нямало да ми хареса разхода и пак ще го продам ама вече осакатен врата отрязана тухли махнати. И взех решението продадох Атмоса донадих 200лв и си взех пелетен Грейко 20 кв. който е правен за пелети и кеф. Гори пали самичък. Та моя съвет Продай дървата земи парите и си купи котел и горелка за пелети. Като съвет гледай горелката да може да гори агропелети. Аз съм много доволен в къщи топло и отоплението евтино досега от началото на сезона съм на 1700 кг слънчогледови което е около 300лв.
Пък с дървата ще сварим ракия ще запалим пещта когато ни е кеф ще ги горим в камината. Котела не го купуваш за един сезон мисли за 10 сезона напред.
albert_21bg - специалист
kalin72 написа:
Боша го гледах, но горивната камера му е малка за да изкара една нощ на дърва
Това може да е вярно за малките модели. Имам Бош 2000B модела специално за дърва, 28-32 кВт, и се справя повече от чудесно с дървата, зареждам го в 22 часа до горе, ако са сухи дървата леко притварям клапата на комина, ако са по-влажни, го оставям отворен, и сутрин в 7 като ида да го заредя пак, има жар, хвърлям отгоре разпалки, после сухи по-едри дърва, и така кара до към 16 часа. Котела стига до 65-70 градуса, вътре в къщата е винаги 23-25 градуса.
Колко квадрата отопляваш с Боша 28-32кВт. Другото е че съм хоби мебелист и доста материал остава, които мисля да изгарям.
kalin72 - майстор
2 етажа на къща, около 130 м2 общо.
albert_21bg - специалист
А в случая колко кв. на Бош ще ми трябват на мен, и във бъдеще да сложа една всеядна горелка. И ако реша само на пелети на Грейко колко кв. камина с горелка ще ми трябва? Калин 72 в боша не се ли заклинват дърветата или ги режеш на по малки. Да разбирам че с едно зареждане може да изкара около 8ч. И само дърва ли гориш. Много благодаря на отзовалите се до сега.
kalin72 - майстор
Ако са по-дълги от 30 см се заклинват, разбира се, но рядко. Аз ги режа на дължини от 25 до 30 см, на око :)
Да ,само дърва горя, основно бук, по-малко дъб.
Обаче планирам да мина на пелети в скоро време, 5 години са ми достатъчни да бъда огняр :-D
димитар кисиов - специалист
albert_21bg написа:
А в случая колко кв. на Бош ще ми трябват на мен, и във бъдеще да сложа една всеядна горелка. И ако реша само на пелети на Грейко колко кв. камина с горелка ще ми трябва? Калин 72 в боша не се ли заклинват дърветата или ги режеш на по малки. Да разбирам че с едно зареждане може да изкара около 8ч. И само дърва ли гориш. Много благодаря на отзовалите се до сега.
Грейко котел с горелка 30 кв. комбиниран ти трябва а не камина . Зареждаш с дърва като си тръгваш от вилата после палиш със смс като тръгваш от вас почва на пелети и пали дървата с двете горива ще те стопли доста бързо и ще работи само на пелети след това
gnt69 - майстор
kalin72 написа:
Ако са по-дълги от 30 см се заклинват, разбира се, но рядко. Аз ги режа на дължини от 25 до 30 см, на око :)
Да ,само дърва горя, основно бук, по-малко дъб.
Обаче планирам да мина на пелети в скоро време, 5 години са ми достатъчни да бъда огняр :-D
И аз това казвам рано или късно ти писва от дървата.
albert_21bg - специалист
Значи котела на грейко може да гори и дърва. А дали мога да си купя котел Грейко и после една горелка, че нещо много разходи се навързаха покрай изграждането на инсталацията, и на есен да си взема една горелка.
LazarGanev - "Велик майстор"
Може. Един клиент втора зима гори само строителна дървесина, ама си има и горелка. Пък вчера бях при други двама и работят по различен начин. Първия е с буфер и трипътен вентил - пали дървата с горелката, после нарочно я наглася да изключва на 66*С, като се разгорят дървата. Дървата горяха слабо, но понеже има трипътен вентил си поддържа перфектна температура 78*С.
При другия котел няма трипътен вентил (друг му го подвързва). Седях и гледах - запалихме горелката, нагласих я на 65*С, с почишаване на температурата, тя си намали мощността до минимум, като ги достигна 65 си изключи. Обаче дървата не щат да горят, помпата работи, температурата пада и на 64*С горелката пак включи. Заради вентилатора дървата се засилиха и температурата как се вдигна, горелката пак изключи. Та така докато си замина горелката включваше по малко да подпомага дървата. Може би тягата е била слаба - вчера беше много топло
albert_21bg - специалист
Много благодаря, преустройството от дърва на пелети лесно ли е, как работи комбинирано няма ли опасение скарата да се съсипе, горенето на дърва как се регулира.?

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: