Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Не разбрах при 55° на водата колко е външната температура, та става такава голяма жега в стаите? За топлите обедни и следобедни часове ли говориш, или радиаторите са ти големи за стаите?
Термовентилите на радиаторите колкото са хубави за горивото пелети, толкова са "лоши" при отопление със същия котел, но вече на дърва. Ти затова и не си взел термостатични вентили за радиаторите, разбира се. Логиката сочи, че при температурите навън, при които става горещо в стаите, е по-добре да използваш пелети, а при студено време - което гориво си избереш.
Как става минаването от едното гориво към другото (какво трябва да се направи по котела) и колко време може да се разчита да се поддържа горенето с дърва за твоята площ ... горе-долу?
И още нещо. Може ли да направя така с такъв котел:
- зареждам го с дървета, заредил съм и пелети
- настроил съм го да се запали на пелети в хх:хх часа
- горелката запалва дървата и се изключва
- дървата изгарят, горелката се включва и отоплението продължава на пелети :?:
albert_21bg - специалист
Здравей, когато е топло навън (около 15C) котела се пали само вечер, стаите които ползувам са южни с френски прозорци и вътре е топло. Когато е студено около 7-8 си работи цял ден. Иначе при настроени 55C на котела с пелети нощем около 0C вътре става 27C. Окомплектовката става един път, клапата се монтира срещу горелката, скарата е отгоре наклонена (скарата е чугунена, около 2-3см дебела), стъпва върху горната част на клапата, а другия край се подпира на водната риза над горелката. Попринцин с помощта на пелетната горелка съм палил дървата. Да се запалят дърва посредством програмиране на пелети става, но след това трябва да се спре горелката, защото в същото време е включена и клапата за горене на дърва, а при горене на пелети трябва да няма допълнително въздух. Горивната камера не съм я пълнил много ( най-много две три големи дърва) и горе долу 4-5 часа, след това трябва пак, може би ако я напълня до горе ще изкара повече, но за сега така ме устроява, до сутринта изкарвам на климатици за 2-3 часа, то като си падне Т и те се включват автоматично. Аз имам много строителни отпадъци да горя, и гледам да ги по изчистя, ако си решил да се топлиш, купи си пелети и забравяш с какво се топлиш, иначе с дървата ще ти мине мерака за 1-2 седмици ще ти писне и няма да се сетиш за тях ( пушек, пепел и мъкне не ), добре че жената е вкъщи и се занимава с това.

"- дървата изгарят, горелката се включва и отоплението продължава на пелети :?:"

Може би да стане но се иска малко доработка на котела.
Аз съм доволен от покупката. Котела е масивен около 300кг., събира 90-100 литра вода. Горелката гори и слънчогледови пелети, за които предстои покупка, някои ако знае къде в Плевен и околията се продават да пише. Питах Еcobriquettes - Плевен те ми предложиха 24т. минимално количество на 240лв. На мен ми трябват 1-2т. Насочил съм се към Павликени.
milenskior - специалист
В Тръстеник има един производител Огникалор. Доставя ги до Плевен също. Горил съм от тях и не са лоши, а в сравнение със сегашните ми са перфектни.
LazarGanev - "Велик майстор"
andy_forresite написа:
И още нещо. Може ли да направя така с такъв котел:
- зареждам го с дървета, заредил съм и пелети
- настроил съм го да се запали на пелети в хх:хх часа
- горелката запалва дървата и се изключва
- дървата изгарят, горелката се включва и отоплението продължава на пелети :?:
Ами аз съм писал че може и се прави това. Имам клиенти, които имат евтини дърва и искат да си ги изгорят без да се лишават от комфорта на пелетите - зарежда котела с дърва, пали го с горелката (може сама да запали по програма), дървата се палят и разгарят лесно. Горлката е настроена да спре на 60*С, дървата си продължават и като изгорят и паднетемпературата горелката пак включва.
LiLsSsSs - напреднал
Здравейте!
Предстои ми ремонт на парната ми инсталация.
В момента отоплявам спалня(22-25квадрата),детска стая(10-12квадрата),баня(9квадрата)+80л.бойлер и кухненски бокс с трапезария (със самата камина).
Тя е 17 киловата на Прити.
Искам да разширя инсталацията и да отоплявам още 2 спални,които са около 22-25 квадрата както и евентуално още една баня с 80л.бойлер,която е все още само проект.
Разбира се като махна камината ще трябва да сложа радиатори и в кухненския бокс и трапезарията.
Бокса е 10-12квадрата а трапезарията 22-25,като двете са свързани с голям свод.
Сегашната ми инсталация е отворена с разширителен съд горе в банята.
Та към въпроса...
Понеже получих информация,че дървата ще поскъпнат доста(пък и ми омръзна,както казвате вие,да съм огняр :-D ) се реших да премина към отопление на пелети.
Тъй като съм далеч от тази сфера бих искал да ми предложите някое читаво котле.
Мислех и за комбинирано (пелети/въглища) но не знам дали е рентабилно...
По късно или утре ще ви дам точна информация за радиаторите които ще си взема + тяхната консумация.
Благодаря предварително за отделеното време.
andy_forresite - майстор
Поскъпването на дървата няма да доведе до същото с пелетите ли си мислиш? Пелетите да не би да се правят от дуди :-D Това в кръга на шегата. Да не помислиш, че съм заядлив!
Притито ти би трябвало да може да отоплява тези помещения.
Обърках се с тези квадратури. Изкарах ги 60-70. И в двата варианта притито ще се справи.
Ако твърдо си решил да вземеш друго отоплително тяло, то не виждам защо ти е котел. Една камина с водна риза ще ти свърши чудна работа. По-малко 9-10 киловата по вода не съм виждал. Една от тях ще е твоята. До 2500 кинтавъра - бърнит комфорт 13+; за още по-малко Голдън файър 18 кв. Не знам дали имат по-малки. А вече като ще бъркаш надълбоко - някоя италианска от Равели, Екофлейм, MCZ или пък Cola.
Има и малки котли по 10 киловата. Има на Дефро един модел ЕKR се води. Струва 4174 лева с ДДС. Обаче го дават за фракция въглища 5-25 мм, а по телефона един мъж ми каза че слънчогледовите пелети няма да са проблем. Не знам на какво да вярвам :? . Има и скъпи десетачки, като например Kostrazewa mini bio (luxury). Само 5600-5700. Във варианта с кислороден датчик (т.нар. ламбда сонда) е 800 лева отгоре. Ако го вземеш бял, понеже е само едно тяло, ще прилича на съдомиялна. Бункерът е отгоре, а горелката отпред. Всичко е под ламарини и тялото е едно компактно, симпатично ...
n.ganev - майстор
LazarGanev написа:
andy_forresite написа:
И още нещо. Може ли да направя така с такъв котел:
- зареждам го с дървета, заредил съм и пелети
- настроил съм го да се запали на пелети в хх:хх часа
- горелката запалва дървата и се изключва
- дървата изгарят, горелката се включва и отоплението продължава на пелети :?:
Ами аз съм писал че може и се прави това. Имам клиенти, които имат евтини дърва и искат да си ги изгорят без да се лишават от комфорта на пелетите - зарежда котела с дърва, пали го с горелката (може сама да запали по програма), дървата се палят и разгарят лесно. Горлката е настроена да спре на 60*С, дървата си продължават и като изгорят и паднетемпературата горелката пак включва.
Имам трима такива клиенти и в петък тичам за един комбиниран и един пелетен EXPERT 20, че промоциятя тече. LazarGanev, не само че така правим, а и за това е създаден експерта а не да сменяш врати или да махаш и слагаш допълнения.
LiLsSsSs - напреднал
andy_forresite написа:
Поскъпването на дървата няма да доведе до същото с пелетите ли си мислиш? Пелетите да не би да се правят от дуди :-D Това в кръга на шегата. Да не помислиш, че съм заядлив!
Притито ти би трябвало да може да отоплява тези помещения.
Обърках се с тези квадратури. Изкарах ги 60-70. И в двата варианта притито ще се справи.
Ако твърдо си решил да вземеш друго отоплително тяло, то не виждам защо ти е котел. Една камина с водна риза ще ти свърши чудна работа. По-малко 9-10 киловата по вода не съм виждал. Една от тях ще е твоята. До 2500 кинтавъра - бърнит комфорт 13+; за още по-малко Голдън файър 18 кв. Не знам дали имат по-малки. А вече като ще бъркаш надълбоко - някоя италианска от Равели, Екофлейм, MCZ или пък Cola.
Има и малки котли по 10 киловата. Има на Дефро един модел ЕKR се води. Струва 4174 лева с ДДС. Обаче го дават за фракция въглища 5-25 мм, а по телефона един мъж ми каза че слънчогледовите пелети няма да са проблем. Не знам на какво да вярвам :? . Има и скъпи десетачки, като например Kostrazewa mini bio (luxury). Само 5600-5700. Във варианта с кислороден датчик (т.нар. ламбда сонда) е 800 лева отгоре. Ако го вземеш бял, понеже е само едно тяло, ще прилича на съдомиялна. Бункерът е отгоре, а горелката отпред. Всичко е под ламарини и тялото е едно компактно, симпатично ...
Така.
Ясно ми е че пелетата се прави от дърва и др. :-D идеята е,че така и така ще дам 600-700лв. по добре да е за нещо,което няма да ме ангажира толкова много.
Аз се прибирам около 19:00 и тепърва почвам да се разправям с палене на печки и т.н и докато се навечерям и окъпя и е станало време да лягам,че трябва да ставам за работа.... да не говоря,че жените в къщи са толкова зиморничеви че на 17-18 градуса стоят с елек :?
Квадратите грубо ги смятам около 150(вчера не ми остана време,но ще се опитам тази вечер да измеря стаите с точност и да ви кажа каква консумация като радиатори ще сложа).
Разбира се мисля да сложа една идея по силни радиатори по стаите за да е достатъчно топло на жените.
Както ще затоплям един 80л. бойлер + още един ако останат финанси за другата баня(тя е готова само трябва да се обзаведе).
Това е като цяло. :)
димитар кисиов - специалист
n.ganev написа:
LazarGanev написа:
andy_forresite написа:
И още нещо. Може ли да направя така с такъв котел:
- зареждам го с дървета, заредил съм и пелети
- настроил съм го да се запали на пелети в хх:хх часа
- горелката запалва дървата и се изключва
- дървата изгарят, горелката се включва и отоплението продължава на пелети :?:
Ами аз съм писал че може и се прави това. Имам клиенти, които имат евтини дърва и искат да си ги изгорят без да се лишават от комфорта на пелетите - зарежда котела с дърва, пали го с горелката (може сама да запали по програма), дървата се палят и разгарят лесно. Горлката е настроена да спре на 60*С, дървата си продължават и като изгорят и паднетемпературата горелката пак включва.
Имам трима такива клиенти и в петък тичам за един комбиниран и един пелетен EXPERT 20, че промоциятя тече. LazarGanev, не само че така правим, а и за това е създаден експерта а не да сменяш врати или да махаш и слагаш допълнения.
Трябва да напомня че при комбинация със стаен термоконтрол на пелетите можем да доведем тяхния разход до минимум и все пак да се знае че с евтини пелети е най добре .
andy_forresite - майстор
LiLsSsSs написа:
...
В такъв случай притито няма да стане и ще ти трябва повече мощност от 10 кв. Това при 150 квадрата.
Не подценявай подбора на радиаторите за стаите. Постарай се да постигнеш баланс между разходите в пари за отопление и опасността жените да те екстрадират с точилката в котелно да спиш там, защото им е студено :) .
С големи радиатори (разправиите с жени не са ни по вкуса) ще си вдигнеш разхода.
Подборът зависи и от това дали ще се топлите постоянно или само привечер ще се пАли. Мощността на радиаторите трябва да е различна в двата случая, а също и котелът ще работи с различна мощност. Ще му трябват повече киловати при стартиране привечер на отоплението.

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: