Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Щеше да е хвалба ако човекът ти беше поискал автограф, ти да му беше дал и с черни букви тук във форума да беше описал това :-D
filmatoplo - майстор
:) Днес забелязах че през 10 минути две горелки гасят и палят постоянно ,на разстояние 200 метра една от друга ,за втори път ми се случва -стайните безжични термостати Салус си влияят един на друг от толкова метра.Смених радиочестота на единия и се оправи .
mgbagera - специалист
Ако вкъщи нямам изолация на стените, заслужава ли си инвестирането в парна инсталация и котел на пелети ?
LazarGanev - "Велик майстор"
И като нямаш изолация на студено ли трябва да стоиш? :)
mgbagera - специалист
Не съм на студено. В момента съм с печка на дърва но вече ми дойде до гуша от тях. Тая година препипах 6 пъти дървата докато стигнат до дърварника и направо .... а като се сетя че трябва и да ги цепя :wallbash:
Затова питам, при положение че нямам изолация на стените, заслужава ли си да инвестирам в радиатори и котле на пелети или да пия една бира и да си карам на дърва?
gnt69 - майстор
Не знам откъде си ама в Русе дървата с 70% влажност пресни току що отрязани ги дават по 160 лева тона а слънчогледовите пелети по 180 лева сухи. Така че вземай котел и горелка ама да гори евтини пелети. :partyman:
andy_forresite - майстор
Зависи какъв обем (площ) ще се отоплява, каква е желаната температура, 24-часов режим или на един-два старта за деня, с какви консуматори ... и най-важното - зависи от разполагаемите пари за горивото.
От споделяни разходи от съфорумци съм разбрал, че за жилище 150 кв.м. без топлоизолация отиват 5 тона пелети. Те дори трябва да се използват разумно, иначе горелките може да ги издухат преди Бъдни вечер.
Трудно е да се предвиди какъв ще е разходът в пари. Има твърде много променливи. Много време отделих да смятам, сметнах някакви цифри, ама на практика ще е друго. Смених подхода. Направих си разчет по месеци от колко до колко часа да работи горелката. 85 кв.м. и 4000 кг. гориво. Имам варианти да изключвам радиатори, респ. стаи от отопление в името да не мръзна. Така вече трябва да ми се получи. И аз нямам ТИ плочи по стените, таваните и подовете :?
mgbagera - специалист
Ами аз съм от Северозапада и тук вървят по 40лв кубик пресна дървесина. За една зима изгарям 8-10кубика (400лв.).
Площа на моя етаж не съм я мерил.

Тези 180лв за тон пелети ли е, щото по форумите чета за цени от 300лв на тон.
gnt69 - майстор
Пелети ама от слънчогледова люспа. Швабите ядат семето пък ние се топлим с шлюпката. :partyman:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
gnt69 написа:
Не знам откъде си ама в Русе дървата с 70% влажност пресни току що отрязани ги дават по 160 лева тона а слънчогледовите пелети по 180 лева сухи. Така че вземай котел и горелка ама да гори евтини пелети. :partyman:
:-D слънчогледовите пелети по 180 лева кой/къде ги дава и как сипани?

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: