Най - вълнуващия въпрос зимно време.
syncho - майстор
Апффф 20кВ за 80м2 апартамент :partyman: Колеги я се стегнете малко. Просто минаваш на някоя камина, ако си решил да си на пелети. Не си губи времето и парите с котел. Търси камина с мощност около 10-тина кВ на водната риза. Обикновенно това са най-малките модели.
andy_forresite - майстор
Самата идея за камина е много добра и според мен, но той държи да е в гаража. Камина в гаража :) Преди месеци един мъж искаше камина, но да е в мазето. Не знам дали го разкандърдисахте.
Торч е недолюбван в този форум. Според мен без основание. Работи от 3 до 20 кв, като горещо ти препоръчвам от настройките в "максимална мощност" да му сложиш 8 киловата още след запуска, а при минус 15 до минус осемдесе града - 10 кв че да ти е топличко.
vrangelov - специалист
pirinok написа:
За сега съм се насочил към котел торч,с него се надявам да се получат много добре нещата...
И аз се надявам. Зная, че от Torch препоръчват да не се слага буфер, но все пак поговори с тях на тази тема. Твоят апартамент е малък, а ако този брой глидери наистина те стоплят в големите студове, значи е и добре изолиран и ниски топлозагуби.
Малко извън темата, но не съвсем. Това, че Torch е недолюбван в този форум не е точно така. На мен ми харесва и на други колеги от форума им харесва. Просто във форума има доста представители на конкурентната на Torch марка Greyko, които привлякоха доста съфорумци като клиенти на Greyko. Клиентите са собственици, а собствениците доста често са фенове, за които няма нищо по-добро от тяхната марка. Така е не само при котлите. Ако си чел темата назад си видял, че между Greyko и Torch смятам Torch за по-добър. Всъщност има много по-добри котли и от двата, но всяко нещо си има своята цена. Лоши котли няма, има небрежни инсталатори, а понякога и небрежни собственици.
andy_forresite - майстор
Говорих с инж. Христов - няма нужда от буферен съд. Всичко е направено с цел минимална намеса от клиента.
И двата са добри. Грейко е по-многояден, а Торч става за жилища 80-85 кв.м.
syncho - майстор
Или ако не ти се рискува с български продукти можеш да минеш на някой от следните модели:
http://www.ctpasqualicchio.it/eng/index ... Itemid=427
http://www.lanordica-extraflame.com/en/ ... hp15_p9301
http://eng.ravelligroup.it/prod/69-hr_evo_14_touch.php
http://www.edilkamin.it/en/caldaia_a_pe ... ering.aspx

и още доста други. Тези, които съм посочил са в един клас и цените им на българския пазар са от около 6500лв до към 8000лв.
LiLsSsSs - напреднал
Здравейте отново!
Снощи най на края намерих време за малко сметки в къщи.
След внимателно измерване и пресмятане стигнах до следните резултати:
1.Трапезария: 16м2 + кухненски бокс 10 м2 свързани с голям свод(трапезарията се намира точно над мазата,в която ще стои котлето).Височина на трапезарията 2,60м а на бокса 2,50м(и двете помещения са с окачен таван).
2.Спални: Те са три единтични по 16м2.Височина 2,60м.
3.Детска стая: 10м2.Височина 2.60м.
4.Баня : Тя е 4м2 но е с 3 външни стени (добре изолирана от вън и от вътре).Височина 2,10м.
Важно нещо,което искам да ви споделя е че къщата е със стари дървени дограми и е само с външна изолация.За това мисля да сложа 1 идея по силни радиатори по стаите(дограмата живот и здраве до година ще се сменя).
Радиаторите на които съм се спрял са на Корадо-Класик Тип 22.
И така,понеже не са много изолирани стаите и са със стара дървена дограма аз си направих сметка по една схема (210W на квадратен метър) и излязоха следните резултати:
1.Трапезария: Радиатор 60см. х 200см. - 3358W.
2.Кухненски бокс: Радиатор 60см. х 140см. - 2351W
3.Спални: 3 Радиатора 60см. х 200см. - 10074W
4.Детска стая: Радиатор 60см. х 140см. - 2351W
5.Баня: Лира 75см. х 122см. - 737W
Или общата консумация,която се получава е 18871W.
Трябва да се има в предвид че трасето на инсталацията няма да е малко и за това сопоред мен ще трябва някъде около 20kW котле.
Ако според вас има по-добър вариант за радиатори или смятате,че тези които съм избрал са прекалено силни,моля да споделите вашето виждане за нещата.
И ако според вас тези консуматори са разумен избор ще бъда благодарен,ако ме насочите към определено котле или към няколко варианта.
Благодаря ви отново за отделеното време.
Поздрави Лило!
:)
syncho - майстор
Това, че си заложил 20кВ радиатори, не означава, че консумацията ти е 20кВ. Консумацията ще ти бъде толкова, колкото са ти загубите. Според мен не ти трябват повече от 10кВ на водната риза. Мисля, че и други колеги ще се съгласят с мен.
plastkomfort - специалист
syncho написа:
Това, че си заложил 20кВ радиатори, не означава, че консумацията ти е 20кВ. Консумацията ще ти бъде толкова, колкото са ти загубите. Според мен не ти трябват повече от 10кВ на водната риза. Мисля, че и други колеги ще се съгласят с мен.
Напълно съм съгласен с тебе.
До сега не съм виждал система да работи на мксимална мощност постоянно освен при първоначално пускане след което се кротва и погася само топлозатуби.
LiLsSsSs - напреднал
Пропуснах да кажа и за 80л. бойлер със серпентина.
Значи консумацията става 22-23киловата.
syncho - майстор
Лилс, какво се чудиш толкова мятай един 100кВ ще те стопли за секунди и нямаш грижи.

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: