Най - вълнуващия въпрос зимно време.
stosto - помощник
Не, поне не съм забелязал, а съм го почиствал редовно.
naskov - майстор
За три години ламарината няма как да прегори. Предполагам, че е някаква шупла. Ако промениш системата на отворена (без налягане), проблема може да се реши и от самосебе си. Имал съм такива случаи.
Вичи - специалист
stosto написа:
От котела излиза една тръба, която се разделя на 2 кръга. Единият е за подово отопление и има трипътен вентил. Дргуият няма.

Горени са само пелети, първите 2 зими брезнишки, последната троянски.

Температурата, която най-често съм поддържал е 60°. В определени периоди съм го пробвал между 55° и 70°, за да видя какво ще е поведението на системата, но дотам, не съм излизал извън този интервал.
От описанието на схемата на свързване изглежда, че по никакъв начин не се регулира температурата на връщащата вода. Цитираните температури - тези, които виждаш на дисплея са на подаващата(в инсталацията, т. е. на изхода на котела). Производителят изрично е указал да не се подава в котела вода с темп. под 60 гр., поради образуване на конденз по стените на топлообменика и опасност от съкращаване на живота му. С две думи, ако е така, по - добре се обърни към този специалист, който ти го инсталира неспазвайки предписанията, които междувпрочем, са валидни за всички водогрейни котли.
syncho написа:
Производителя ще си го премести в другия крачол. Най-много да му предложи да си купи нов котел :)
А ти какво правиш с извънгаранционните рекламации, особено ако (евентуално) са по причина на неправилна експлоатация?
Погледнах, за собствена информация, предлаганите от теб котли - освен, че за тази мощност са по-скъпи (няма лошо), са и по-леки. Това е за сметка на по-тънкостенния топлообменик, а не на по-лекото управление или странични панели. Допускам, че се кефиш на негативното мнение за Пелетерма (единствено след 260 страници тема), но го давай по-кротко. Не за друго, а в името на обективността.
syncho - майстор
Вичи, ако един уред неправилно експлоатиран, не мисля, че е редно да се търси обещетение или каквото и да е било. Разбира се, че се поддържат извън гаранционните уреди и ще се направи каквото може, за да се оправи проблема, стига да е възможно разбира се.

Тежестта, която споменаваш не е кой знае какъв фактор. Има един куп различни стомани и не всяка става за котел. Не злорадствам както ти предполагаш, а се опитвам да дам някакво решение на проблема. Относно негативните мнения - те обикновенно почват да се появяват, ако изобщо започнат, след като мине известно работно време, а не когато продукта е нов.

Добре е да се види по стените дали има черни лъскави налепи. А като се почне да се заварява, то ще си каже дали е прогорена стоманата.
filmatoplo - майстор
Изобщо да не е конденз.
naskov - майстор
Вичи написа:
Производителят изрично е указал да не се подава в котела вода с темп. под 60 гр., поради образуване на конденз по стените на топлообменика и опасност от съкращаване на живота му
Колегата по горе спомена, че конденз няма.
Вичи - специалист
Естествено, може проблема да не е причинен от коденз. Това, обаче не означава, че няма нужда от трипътен вентил, самите вие, които се занимавате професионално с монтаж на котли и инсталации, винаги съветвате да се поставя.
Сънчо, различните стомани са с приблизително равно относително тегло, а дебелината на стената е важна дори за най-обикновен бойлер, а камо ли за водосъдържател на котел. Реагирах по-остро на допускането какво ще направи производителя, който в случая е конкурент. Една от причините да се избере този котел е, че се произвежда в България, имат постоянно частите на склад и хипотетично могат да реагират бързо. Както при всяко производство е възможно да има шупла или некачествена заварка, ако откажат съдействие, да си ги плюем на воля, но колегата дори не ги е търсил, а ти ги почваш в аванс. В никакъв случай не искам да ставам адвокат на Ерато, просто имам такъв котел, имам познати сменили си котлите с такива и са доволни. Казвам го като потребител, а не като специалист, възможно е другите от този ценови клас да са много по-добри.
Дано да си отстраниш проблема лесно и с малко средства. И пиши какво стана.
syncho - майстор
Вичи, за стоманите имах предвид, че различните стомани се държат по различен начин пред огъня и водата и независимо колко е дебела една стомана, ако не е правилната, то след време може да дефектира. Преди години опелите бяха трагично известни с гниенето си. Оказа се, че въпреки, че и те са направени от не лека и тънка стомана, самият материал не беше качествен.

В случая не вярвам това да е причината, но пък от друга гледна точка живеем в България и както Наполеон е казал "Всички жени са курви с изключение на майка ми, но да не забравяме, че и тя е жена". Така че, каквото и да се окаже, нищо няма да ме учуди.
filmatoplo - майстор
Изтъркай местото с телена четка да се види има ли пробив .

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: