Най - вълнуващия въпрос зимно време.
albert_21bg - специалист
Няма котел 25, има 20 , 30 ,40. От грейко ми споделиха че 20 бил до 170-200кв.м а 30 до 300кв.м.
rosso666 - специалист
Оп грешката е моя помислих че горелката ти ще е 30кв.
Ами щом грейко ти препоръчват тази конфигурация мисля че е добре
gnt69 - майстор
albert_21bg написа:
Здравейте, по моя въпрос как се завиха нещата, свързах се със Грейко, и след кратък разговор се разбрахме за котел + горелка, остана само да избера конфигурацията. Моля ползуващите грейко да споделят, каква конфигурация ползват. Реално сега при допълнително поставяне на радиатори в коридор и баня квадратурата става 170кв.м , но след сред време (на есен) ще стане 250кв.м. изолацията е 10см. стиропор външно и по 2см. фибран на пода и тавана. Аз съм се спрял на конфигурация 30кв. котел и 20кв. горелка. Приемам препоръки.
Аз топля 200кв. +300 бойлер + 40 мази котела е там и не затварям вратите. Изолацията е 5см стиропор. На тавана е 14 см каменна вата. На мен ми стигат и хартисват 20 кв , но къщата е отоплена и се ползва постоянно. Типично горелката работи на 5- 10кв. дори и в големите студове.
albert_21bg - специалист
Грейко ми казаха за котел 20 че ще ми свърши работа, само че при мен проблема е че ще топля 4 етажна кооперация през един етаж, другите два са необитаеми, за сега (те са на леля ми, като предстои след година две да се заселят и те). И при нас къщата е постоянно обитавана, за сега се топлим успешно с климатици, заради детето искам да се топля на биомаса . Фирмата която предлагат котела ми препоръчаха 30, но до сега не са инсталирали такъв комбиниран, а само пелетен.
gnt69 написа:
albert_21bg написа:
Здравейте,................ изолацията е 10см. стиропор външно и по 2см. фибран на пода и тавана. Аз съм се спрял на конфигурация 30кв. котел и 20кв. горелка. Приемам препоръки.
Аз топля 200кв. +300 бойлер + 40 мази котела е там и не затварям вратите. Изолацията е 5см стиропор. На тавана е 14 см каменна вата. На мен ми стигат и хартисват 20 кв , но къщата е отоплена и се ползва постоянно. Типично горелката работи на 5- 10кв. дори и в големите студове.
Мисля,че си избрал правилнта конфигурация. Изолацията на стените ти е добра,но на тавана сложи още! Видно е от примера , който ти е даден.
albert_21bg - специалист
Трифон П.Трифонов написа:
gnt69 написа:
albert_21bg написа:
Здравейте,................ изолацията е 10см. стиропор външно и по 2см. фибран на пода и тавана. Аз съм се спрял на конфигурация 30кв. котел и 20кв. горелка. Приемам препоръки.
Аз топля 200кв. +300 бойлер + 40 мази котела е там и не затварям вратите. Изолацията е 5см стиропор. На тавана е 14 см каменна вата. На мен ми стигат и хартисват 20 кв , но къщата е отоплена и се ползва постоянно. Типично горелката работи на 5- 10кв. дори и в големите студове.
Мисля,че си избрал правилнта конфигурация. Изолацията на стените ти е добра,но на тавана сложи още! Видно е от примера , който ти е даден.
Знам но повече от 5см каменна вата не мога да сложа в бъдеще, защото сега съм 2,55см светло височина, а стайте са големи хол+кухня 40кв.м а спалните са по 20-22кв.м., и на тези големи помещения по ниска височина става като бомбоубежище . А по проект енергийна ефективност го дават така по 2см. фибран.
шоп - майстор
Не е задължително изолацията да е от вътрешната част на обитаваното помещение. Може да сложиш изолация и върху плочата от страната на тавана или пък изолация на покрива. Вкъщи направих кокетна мансарда на тинейджъра с изолация 40-50 и на места до 60 см каменна и минерална вата с ал.кашировка.

Отоплява се само със слънево въздушно отопление и с топлината, която преминава от плочата на моя етаж.
rosso666 - специалист
albert_21bg написа:
Трифон П.Трифонов написа:
gnt69 написа:

Аз топля 200кв. +300 бойлер + 40 мази котела е там и не затварям вратите. Изолацията е 5см стиропор. На тавана е 14 см каменна вата. На мен ми стигат и хартисват 20 кв , но къщата е отоплена и се ползва постоянно. Типично горелката работи на 5- 10кв. дори и в големите студове.
Мисля,че си избрал правилнта конфигурация. Изолацията на стените ти е добра,но на тавана сложи още! Видно е от примера , който ти е даден.
Знам но повече от 5см каменна вата не мога да сложа в бъдеще, защото сега съм 2,55см светло височина, а стайте са големи хол+кухня 40кв.м а спалните са по 20-22кв.м., и на тези големи помещения по ниска височина става като бомбоубежище . А по проект енергийна ефективност го дават така по 2см. фибран.
Над тия 2 см фибран какво има покрив или таванско
Аз съм с минерална вата (мисля че я дават 5 см за 18 кв.м.)под плочата но от горе имам таванско,което според мен има значение.
albert_21bg - специалист
rosso666 написа:
albert_21bg написа:
Трифон П.Трифонов написа:
Мисля,че си избрал правилнта конфигурация. Изолацията на стените ти е добра,но на тавана сложи още! Видно е от примера , който ти е даден.
Знам но повече от 5см каменна вата не мога да сложа в бъдеще, защото сега съм 2,55см светло височина, а стайте са големи хол+кухня 40кв.м а спалните са по 20-22кв.м., и на тези големи помещения по ниска височина става като бомбоубежище . А по проект енергийна ефективност го дават така по 2см. фибран.
Над тия 2 см фибран какво има покрив или таванско
Аз съм с минерална вата (мисля че я дават 5 см за 18 кв.м.)под плочата но от горе имам таванско,което според мен има значение.
Над двете плочи има етажи на които няма да слагат дори и фибран ( те са на роднини в Испания който не се интересуват много от такива неща), а на последния етаж 5ти там имам 50кв.м. над които е покрива там съм сложил отвън 10см каменна вата и отвътре ще сложа 10см вата. Дефакто мои са 2 , 4 и половината от 5-ти мансарден етаж.Много кофти разположение за отопление, просто топля празни етажи над мен.
шоп - майстор
Мдааа...кофти. Какво да се прави. не винаги имаме 100% възможност да правим каквото е най-удачно:-(

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: