Най - вълнуващия въпрос зимно време.
pirinok - помощник
pirinok написа:
Пак почвам от начало.Отоплявам 68м2 апартамент северно изложение-слънце не го огрява.Външна изолация 5 см стериопор,пвц дограма.46 глидера-60см високи по два вата всеки и 200л болер,на радиаторите има термо глави на бойлера също има зонов вентил.Това се захранва с пиролизен котел атмос комби С20 и минимум 18м3 сухи дърва.Котела се пали предимно надвечер.Искам да го сменя за идния сезон с нещо по икономично на дърва или на пелети,но не и на въглища.Приятели казват за Бош2000-27кв с горелка.Дайте мнения за котел като марка ,мощност и т.н.
Да добавя,че забравих.Към инсталацията има и лира 1,20на 60 см.
gnt69 - майстор
Уф не мога да помогна. Иначе поздравления за подмяната на пиролизния. И аз 10 тина години се топлих на Атмос 25 кв, ама голямо палене голямо чудо. Продадох атмоса на добри пари донадих малко и взех пелетен. Сега кеф пали гаси самичък. Може би ще ти трябва камина или по малък котел около 10-12 кв. Ама да кажат инженерите. :partyman:
idealist - специалист
pirinok написа:
Пак почвам от начало.Отоплявам 68м2 апартамент северно изложение-слънце не го огрява.Външна изолация 5 см стериопор,пвц дограма.46 глидера-60см високи по два вата всеки и 200л болер,на радиаторите има термо глави на бойлера също има зонов вентил.Това се захранва с пиролизен котел атмос комби С20 и минимум 18м3 сухи дърва.Котела се пали предимно надвечер....
Това с 18-те кубика сухи дърва да не е някаква шега ?
s_s1 - специалист
idealist написа:
pirinok написа:
Пак почвам от начало.Отоплявам 68м2 апартамент северно изложение-слънце не го огрява.Външна изолация 5 см стериопор,пвц дограма.46 глидера-60см високи по два вата всеки и 200л болер,на радиаторите има термо глави на бойлера също има зонов вентил.Това се захранва с пиролизен котел атмос комби С20 и минимум 18м3 сухи дърва.Котела се пали предимно надвечер....
Това с 18-те кубика сухи дърва да не е някаква шега ?
Не разбрах какви са тези ребра по 2 вата всеки?
А моята къща като не беше изолирана с пиролизен котел Линг 25Д съм минавал 20м3 на отоплителен сезон, но за по-голям отоплителен обем. Ако колегата в апартамента няма изолация на тавана може качествено да топли съседите.
vrangelov - специалист
pirinok написа:
Пак почвам от начало.Отоплявам 68м2 апартамент северно изложение-слънце не го огрява.Външна изолация 5 см стериопор,пвц дограма.46 глидера-60см високи по два вата всеки и 200л болер,на радиаторите има термо глави на бойлера също има зонов вентил.Това се захранва с пиролизен котел атмос комби С20 и минимум 18м3 сухи дърва.Котела се пали предимно надвечер.Искам да го сменя за идния сезон с нещо по икономично на дърва или на пелети,но не и на въглища.Приятели казват за Бош2000-27кв с горелка.Дайте мнения за котел като марка ,мощност и т.н.


Пиролизните котли са капризни и сигурно не е настроен добре и/или някои важни елементи от системата липсват. Викай filmatoplo у вас да ти добави каквото трябва и котелът ще стане много по-икономичен. За тази площ би трябвало да гориш не повече от 7-10 кубика дърва за огрев или ако минеш на пелети 3-4 тона дървесни пелети. Ако обаче всичко с котела при теб е наред тези 18 кубика дърва (ако са реални) се равняват на малко повече от 7 тона дървесни пелети. Тогава или нещо с изолацията ти куца или всичките ти съседи са се изнесли от блока.
На дърва по-икономичен котел от пиролизния котел няма. Ако ще гориш дървесни пелети, пелетните камини са малко по-подходящи за малък апартамент от котел. Това е така, защото са с по-ниска минимална мощност.

Честит ден на лозаря.
pirinok - помощник
Не помня името на ребрата понеже вече са на 4 години,но не са 2кв а са 1,96кв,за кубиците не е шега минимум 18м2,а се е случвало през една от годините и 22м2.Тавана е изолиран с каменна вата и тогава падна разхода на 18-19м2дърва.Живея на първия етаж под мен има гараж-мой,там се намира и котела.За настройки какви донастройки трябва да има.Не съм чувал някой да се отоплява с 7-10м2 дърва с пиролизен котел.Имам комшия който е с дакон 16кв и той харчи около 10м2 дърво,но имам чувството,че не го пали редовно.Как става това с тези дърва не знам.
vrangelov - специалист
Името на радиаторите не е толкова важно. Твоите радиатори са по-скоро 196W на ребро или тези 1,96kW са за 10 ребра, но те ще достигнат тази си мощност само при dT=60K или 90°C на подаваща към радиатора, 70°C връщаща и 20°C температура на стаята. Не ми се вярва, че при теб е така.
Не се хващай за тази сламка, ако е достатъчно топло у вас, не ти е проблемът в радиаторите.
pirinok - помощник
Праавилно 196 w моя е грешката извинявам се.Обичам да поддържам 23-25 гр в апартамента.Не знам какво да правя от гледна точко на икономия на дърва.Ако ги докарам до 10м3 на сезон ще се радвам много иначе си мисля и за климатици.
Последна промяна от pirinok на нед фев 14, 2016 8:30 pm, променено общо 1 път.
vrangelov - специалист
Това за което си пишем вече няма общо с темата котел на пелети, затова ще ти дам един линк. >>>Цък<<< Там ще разбереш как да ти стане икономичен котелът.
pirinok - помощник
Съгласен съм ,но идеята ми е да сменя котела с някакъв на пелети , но да отговаря на инсталацията която имам.
Последна промяна от pirinok на нед фев 14, 2016 8:52 pm, променено общо 1 път.

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: