Най - вълнуващия въпрос зимно време.
syncho - майстор
Общо взето няма да може да влезе в нормален работен режим и КПД-то при работа в режим запалване/гасене е различно. Това е същото като да си купиш автомобил, който да го палиш, за да минеш 100-200м на всеки 1час.
Gost82 - напреднал
syncho написа:
Общо взето няма да може да влезе в нормален работен режим и КПД-то при работа в режим запалване/гасене е различно. Това е същото като да си купиш автомобил, който да го палиш, за да минеш 100-200м на всеки 1час.
Благодаря за добро обяснение! Взех решение да поръчам 22-ката, която би трябвало да ми е достатъчна.
syncho - майстор
Моят съвет също е да минеш на по-малкия вариант - 15кВ. Няма да съжаляваш.
И аз минавам на пелети.Котелът е взет вече но ще се радвам ако споделите мнения:ПЕЛЕТЕН КОТЕЛ PELLETHERM V.4 LONG TIME 25кв.Купих и 3т. румънски(австрийски)пелети,като мисля да добавя и 2 тона пелети от различни бг.производители за проба.
andreiand - помощник
Здравейте, ще отоплявам къща от 65кв + 20кв след време. За сега ще слагам един радиатор 200х60 , два 180х60 , един 100х60 , лира за баня и бойлер 120литра.
Предлагат ми горелка pellasx hibrid ето тази http://www.mevida.bg/%D0%90%D1%80%D1%82 ... llas-X-879

до тук добре. Но не мога да избера котел, предлагат ми Котел BurnIT WBS 25 kW
http://www.sunsystem.bg/bg/otoplenie/details.php?id=36

другия е Котел MAT WB25 kW
http://alfa-term.com/%D0%BA%D0%BE%D1%82 ... %B2%D0%BE/

и някакъв Viessmann може би този не знам още
http://pestimenergia.bg/shop/product/13 ... na-50.html

Аз най-много клоня към Мата но имало затруднения с доставките и не знам дали ще стане, за Бърнита май не го хвалят много. Какво ще кажете от тези или да искам някои друг.(ама кой да е другия)
andy_forresite - майстор
Адаш, не вървиш в правилната посока. Предполагам ти предлагат 5-26 kw.
Котлите от линковете са за твърдо гориво и няма да са добри за пелети - ще харчиш повече гориво с тях.
Най-доброто, което можеш да направиш, е да си купиш комплект горелка, котел, управление ... всичко от един производител, т.е. компонентите да са произведени едни за други. Иначе както беше казал ... мисля Сънчо или Алекс сървиз ... една горелка с някакъв котел ще горИ някак си. Гранулираното гориво е скъпо. Трябва да го изгаряш при възможно най-голямата ефективност, а това с присадена горелка на въглищарски котел мнооого трудно може да стане.
filmatoplo - майстор
Трите вида котли са с една и съща вътрешна конструкция,разлика има само външно дизайна.
andreiand - помощник
Ами какво ще ми препоръчате, защото имам добри отзиви за котел Мат с горелка pellasx hibryd.
andy_forresite - майстор
Аз не мога да ти препоръчам защото нямам опит с този начин на отопляване. И на мен ще ми е за първи път.
Поинтересувай се какви промени се правят по котела МаТ за да усвоява по-добре когато е с такава горелка. От форума съм научил, че котелът трябва да е пелетен, а не за твърдо гориво. Същото се потвърди от разговор с двама производители на котли.
Възможно е МАТ да има два варианта - за дърва и въглища и отделно за пелети. Мисля че Бисолид е така (не съм сигурен).
Отново ще дам примера с LED телевизор, който човек си купува и го слага вкъщи. За него образът му е супер докато не сложи до него друг модел с по-добри характеристики. Тогава ще види разликата. Така би станало и с котлите - не може да знаеш колко е добър на фона на друга комбинация специално за у вас. Ти слагаш, монтираш, палиш го и се топлиш. Ама как щеше да е с друг котел и друга горелка няма как да разбереш. Затова попитай дали вътре в МАТ има разлики със стандартния който е за твърдо гориво.
gnt69 - майстор
andreiand написа:
Ами какво ще ми препоръчате, защото имам добри отзиви за котел Мат с горелка pellasx hibryd.
Аз препоръчвам Грейко.
Един сезон съм ползвател. За този сезон два пъти сам заварвал в къщи студено но по моя вина. Трябва да се сипват пелети в бункера все пак. :partyman:

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: