• 1
  • 92
  • 93
  • 94
  • 95
  • 96
  • 169
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,
Аз съм от София и ми предстои да газифицирам един апартамент. Чиста площ около 90 кв.
Тухла без изолация и двойна дървена дограма. Вътрешен апартамент с изложение Изток/Запад.
Към момента има изградена инсталация и монтирани ал. радиатори тъй-като сградата е предвидена за локално котле. Сега гледам, че системата е пълна с вода и е ползвана с камина с водна риза, има доколкото виждам и нещо като преливник над лирата в банята.
Нова дограма и изолация ще се монтират така или иначе и предполагам това ще подобри топлоизолацията.
До сградата има газ, даже има 2 апартамента захранени - виждат се тръби от външната част на сградата.
Интересува ме освен овъргаз, който трябва да одобри и приеме проекта, кой друг може да даде съвет къде да се сложи котлето, например?
Струва ли си газ вообще спрямо първоначални разходи и сметките в последствие сравнение с тези на ток?
Трябва ли да се преправя инсталацията?
Бойлер със серпентина или на газ?
Тези със серпентина само от котлено ли се топлят? Ами как се подгряват лятото, когато няма да се ползват радиатори?
Бойлера със серпентина може ли да достави постоянен поток на топла вода както газовия/проточния?
Струва ли да се захрани с газ и кухнята за да се ползва поне плот на газ?
Като цяло ми трябва накой който може да даде консултация, било то и платена на място.
Благодаря предварително.
idealist - специалист
Колега, постави котела там, където желаеш. Препоръчително е да се монтира на външна стена.
За останалите ти въпроси ще се наложи да се потрудиш и прочетеш темата от начало.
Благодаря на всички за съветите. Нека се опитаме нещо
rosenn - напреднал
Здравейте,
Началото на отоплителния сезон наближава, имам нужда от ваши коментари по темата.
Благодаря предварително.
rosenn написа:
Здравейте,
Стана студено и започнаха разни неща да ми се въртят из глава, а именно - как да докарам максимално ефективно отопление с наличните компоненти :)

Разпределението не е от значение, 78 кв. м.
Имам газов котел Ariston Clas 24 FF (мисля не е кондензен)
Глидери H500 - 34 бр. + лира, нямам как да добавя повече, а ел конвектори не са ми опция
Стаен термостат - наличен Auraton 2025 (мисля да го сменя с едно теси за по-голямо удобство)
Имам и термоглави, които стоят отворени.

До сега съм карал с 50-55 градуса на водата и е било топло, но реших да направя някои корекци, моля за съвет. Според мен оптималния вариянт за работа на системата е следната - темп на водата 70-75 градуса, с бели тръби с алу вложка, да не стане беля с тях? Залагам на това, че при по-високи температури котела и глидерите са по-ефетивни, така или иначе са мако на борй. Разцъках менюто на котела и видях, че максималната мощност при отопление е сетната на 50 (около 15 kW), ако задам параметъра 0 - ще я коригирам на ~10 kW. Да, по-бавно ще загравя водата и мощноста на котела ще бъде по-близка до тази на радиаторите, въпреки, че радиаторите най-вероятно са наполовина. Има ли смисъл от това?
Знам котела не е последна дума на технологиите, но докъто работи не мисля да го сменям.
terziisky - специалист
Здравейте,
Имам котел Вайлант който е настроен на 9kw за отопление.
Квадратурата на стаите и големината на радиаторите са:

Хол
Квадратура 30кв
Височина 40см
Широчина глидер 7.5см
Брои глидери 18

Спалня1
Квадратура 14кв
Височина 57.5см
Широчина глидер 7.5см
Брой глидери 7

Спалня2
Квадратура 11кв
Височина 57.5см
Широчина глидер 7.5см
Брой глидери 7

Баня
Квадратура 3.3кв
Лира 89.5см на 49.5см

Коридор
Квадратура 10-13 кв

Мисля,че радиаторите са малки за тези помещения.
Обмислям монтирането външен термостат.
Какво ще ме посъветвате?
Мнение?
Благодаря.
idealist - специалист
Не пишеш модела на котела. Има модел с мин. мощност 3.3 клв. Настрой го на възможно най-ниската мин. мощност.
terziisky - специалист
idealist написа:
Не пишеш модела на котела. Има модел с мин. мощност 3.3 клв. Настрой го на възможно най-ниската мин. мощност.
Модела на котела е: vaillant vuw 202/2-5r3
9kw му е минимума.
Другия месец обмислям да монтирам външен термостат,за да контролира котела по температурата на стаята.(ако може да ме насочите какъв да бъде?)
Някакви съвети,освен закупуването на нови радиатори?
idealist - специалист
За 70 квадрата 9 клв. мин. мощност е прекалено много. Аз съм с Бош 2500 и ограничих макс. мощност на 8 клв. Минималната при мен е 2 клв. Апартамент тухла около 70 кв. м полезна жилищна площ.
terziisky - специалист
idealist написа:
За 70 квадрата 9 клв. мин. мощност е прекалено много. Аз съм с Бош 2500 и ограничих макс. мощност на 8 клв. Минималната при мен е 2 клв. Апартамент тухла около 70 кв. м полезна жилищна площ.
По нот.акт. е 82.06кв.м. застроена площ.
Добре,как да оптимизирам максимално цялата система? Външен термостат? По големи радиатори?Котела е на малко над 1000 часа работа,така показвало.(някъде си) З
имата да отварям всички радиатори ли?
И ако сложа външен термостат,радиаторите винаги ли трябва да са на макс отворени?
idealist - специалист
Най-добре се обърни към фирмата, която е извършила монтажа или към Газкомфорт.
Монтират и поддържат котли на Вайлант.
  • 1
  • 92
  • 93
  • 94
  • 95
  • 96
  • 169

Тема "Проблем при отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: