• 1
  • 89
  • 90
  • 91
  • 92
  • 93
  • 169
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
vesel - специалист
Малко по-горе питах за избор на бойлер ( http://forum.napravisam.bg/viewtopic.ph ... 80#p726628 ).
Благодаря на LazarGanev за отговора.

Бойлерът вече виси на стената и сега въпросa ми е за диаметъра на тръбите захранващи серпентината. Разстоянието до котела е около 5 метра. Тръба PEX-AL -PEX с диаметър 26 мм (или полипропилен 25 мм) достатъчна ли е? :?
LazarGanev - "Велик майстор"
Да, достатъчно е ф25
rosenn - напреднал
Здравейте,
Стана студено и започнаха разни неща да ми се въртят из глава, а именно - как да докарам максимално ефективно отопление с наличните компоненти :)

Разпределението не е от значение, 78 кв. м.
Имам газов котел Ariston Clas 24 FF (мисля не е кондензен)
Глидери H500 - 34 бр. + лира, нямам как да добавя повече, а ел конвектори не са ми опция
Стаен термостат - наличен Auraton 2025
Имам и термоглави, които стоят отворени.

До сега съм карал с 50-55 градуса на водата и е било топло, но реших да направя някои корекци, моля за съвет. Според мен оптималния вариянт за работа на системата е следната - темп на водата 70-75 градуса, с бели тръби с алу вложка, да не стане беля с тях? Разцъках менюто на котела и видях, че максималната мощност при отопление е сетната на 50 (около 15 kW), ако задам параметъра 0 - ще я коригирам на ~10 kW. Да, по-бавно ще загравя водата и мощноста на котела ще бъде по-близка до тази на радиаторите, въпреки, че радиаторите най-вероятно са наполовина. Има ли смисъл от това?
Знам котела не е последна дума на технологиите, но докъто работи не мисля да го сменям.
Здравейте, имам проблем и се надявам да успеете да ми помогнете. От 5-6 дена котелът започна да включва и изключва на всеки 2-3-4 минути, което ме побърква. Не знам дали съвпадна с рязкото понижение на температурата, или с това, че точно в този ден дойде майстор да сменя разширителня съд. Давам малко информация - апартамента е около 80кв., 4 стаи, в които има глидери с термоглави, в едната стая са 14 глидера, в другите 2 по 15, а внай-голямата стая са 18, високи са 60см., има и лира в банята. Апартаментът е тухлен, сравнително топъл, със съседи от всички страни (поне така мисля, на квартира сме от 2 месеца).Температурите през нощта почти не падат под 18 градуса при изключено отопление. Дограмата не е сменяна, няма изолация. Котелът е Radiant 24, старичък, от 2004г. Почти нищо не разбирам от газови котлета , последните дни изчетох десетки страници от различни форуми, тъкмо ми се изясни нещо и става още по-объркано. Приемам всякакви съвети как да върна котела в нормален режим на работа, цъкането ме подлудява, защото котела е кухнята, а и забелязвам, че разхода се увеличава доста. Отопляваме 3 стаи, а в едната изобщо не се влиза и радиатора там е на звезда, в другите стаи държим на 3, като температурата в стаите е около 20-21 градуса, но последните дни на всеки 2 часа работа на котела изключваме парното, защото става достатъчно топло, а той продължава да се включва и да цъка. Имам две ''врътки'' на котела, едната е за водата, държим я на около 42-43 градуса, а другата е за парното, тя е на 55-60 градуса.
Много се надявам, че след целия роман, който написах, някой ще ми даде съвет как да се справим или поня насока каво да пробвам.
PS. Майсторът ни каза, че е нормално котлето да се включва и изключва често, защото е студено!
rosenn - напреднал
Привет,
Само като сравнение - при мен през големите студове котела се включваше през около 40 - 60 мин (включва го стайния термостат). Настроен е на 70 градуса и минимална мощност на горелката, температурата се вдига за 5-10 мин. Мисля, че правиш грешка със затварянето на радиаторите. При достигане на исканата темература трябва да спираш котела а не радиаторите.
tretre - специалист
Ще пиша тук, за да не отварям тема.
Котел бош конденз 2000 на година и малко.
БГВ си работи. Парното взе да куца с всеки изминал ден. Първо крайния радиатор не грееше, само ако спра някой друг.
Отоплявам 90 кв. 4 радиатора и една лира са .
В крайна сметка започна да грее само най-близкия радиатор и то горната половина.
Източих системата обезвъздуших напълних на 2 бара, цъкнах разширителния съд имаше въздух и пак същото.
Обадих се на гаранционния сервиз, дойдоха пичовете казаха че трипътния работи, помпата я отвориха и казаха че върти и това е.
Котела си работи, да си оправям системата.
Казах им че според мен помпата не работи WILO защото топла вода въобще не се връща в котела.
Отговориха ми че са сигурни че имам въздушна възглавница или балон или запушени радиатори даже ми взеха 40 лева за "излишно повикване" и си тръгнаха...
Моля за съвет как да обезвъздуша ако наистина има такава възглавница или как да разбера дали е помпата?
Благодаря!
LazarGanev - "Велик майстор"
Изчисти си филтъра преди котела и всичко ще си дойде на мястото, както е било. Преди това камина ли имаше или котел на твъдо гориво?
tretre - специалист
Изчистени и двата филтара, на парно и на студена вода.
Преди това имаше Мора Топ 23кВ който си го поправих и нищо чудно да го монтирам пак ако продължава тази мистерия.
Тръби полиетилен термо глави няма с обикновени кранчета е.
А помпата като я пипнеш пече яко, но пичовете казаха че се случвало...
Благодаря за бързия отговор! :prayer:
LazarGanev - "Велик майстор"
Каква температура си задал и за колко време я достига
tretre - специалист
75 , достига я на изхода от котела почти веднага. Тръбите не се пипат, както и колектора.
Радиатора става горещ за около 10-15 минути, той е на 3 метра от котела, но става горещ само в горната половина.
Отдолу е леден. Питах момчетата защо спира да грее при положение че връщащата е студена, те казаха че изключва защото има защита от прегряване.
  • 1
  • 89
  • 90
  • 91
  • 92
  • 93
  • 169

Тема "Проблем при отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: