Най - вълнуващия въпрос зимно време.
naskoldin - помощник
Здравейте, преди няколко дни сглобих един бойлер с два слънчеви колектора и всичко беше ОК , докато след 4-5 дни ползване започнах да имам съмнения за това дали кръга на колекторите и серпентината на бойлера нямат общо с водата в бойлера?
Водата като че ли /по думите на жената, пък и не само / ми се струва че леко мазнее и има особенна миризма.
Значи бойлера и колекторите събраха около 15 л. антифриз а самия бойлер е около 120л.
Бойлера е с 4 извода за връзка с двата колектора и отгоре има още 2 извода където съм монтирал разширителен съд /1,5 бара 3л./ с обезвъздушител а на другия /6 извод/ има клапан за 1,5 бара.
По мое мнение водата от водопроводната мрежа би следвало да е с по-високо налягане от тази в циркулационния кръг за подгряване /1,5 бара/.
Следователно ако евентуално има някакво спукване между двата кръга не би следвало антифриза да навлезе в бойлера а точно обратно - водата да надуе циркулационния кръг и да започне да излиза от клапана.
Вие как смятате, как да проверя и да се уверя че няма пропуск м/у двата кръга?
П.П. Пропуснах да спомена че бойлера с колекторите са на покрива на блока /5 етажа/ а аз съм на 3 етаж.
Както и това че бойлера с колекторите са нови , но седяли 8-10г. в един гараж - въпреки дългия престой нямаха ръжди по тръбите и корпуса.
Благодаря предварително на всички който ще се помъчат да ми помогнат.
Последна промяна от naskoldin на ср юни 03, 2009 11:39 am, променено общо 1 път.
LazarGanev - "Велик майстор"
Какъв е този бойлер с 6 извода? Нещо ме съмнява системата ти. Що не извикаш Филматопло да я види на почивката между две бири?
naskoldin - помощник
LazarGanev написа:
Какъв е този бойлер с 6 извода? Нещо ме съмнява системата ти. Що не извикаш Филматопло да я види на почивката между две бири?
Ами и бойлера и колекторите не са самоделки а правени в завод - мисля в стражица.
Изводи от 1 до 6 са кръга за затопляне - където циркулира антифриза и са свързани помежду си , а другия кръг е този на водата която се затопля за ползване.
Въпроса е как да разбера дали няма някакъв пропуск между двата кръга???
И ако има, не трябва ли кръга на водата да надделее и да започне да пълни този на антифриза /а не обратно/ имайки в предвид че клапана ми е 1,5 бара и налягането при антифриза би следвало да е по-ниско от това на водата.
Ето:

Прикачен файл

слънчев бойлер 3.jpg
слънчев бойлер 3.jpg (41.7 KиБ) Видяна 5959 пъти
LazarGanev - "Велик майстор"
Това като гледам е система под налягане? Как я напълни и колко е налягането на течността - има ли манометър? Колко е налягането във водопровода - сложи един манометър. Ако наляганията са сходни, трудно ще разбереш дали има пробив. Трябва да направиш така, че налягането във водопровода да е по-голямо ( това трябва да го отчетеш по манометри) и тогава можеш да очакваш преливане от водопровода в системата с антифриз и евентуално избиване на клапана. Тоя съд е малък.
едва ли аз съм най компетентният по този въпрос ,но съм монтирал подобни колектори и като гледам натебе схемата ти е ок! всичко си е така и разширителният съд не е малък ,та нека и аз да си вметна идеята единият модел колектори който монтирах беше някъкво китайско производство със сглобяване в българия на вереапласт стара загора техните бойлери дойдоха обилно намазани със смазка отвун и от вътре незнам дали има шанс и твоя да е третиран по такъв начин но товае по вероятно отколкото да имаш пробив във серпентината все пак тя е медна и не би корозирала по скоро би ти се спукал водосъдържателя но не и сепрентината ,помисли като си я монтирал системата дали си забелязал нещо такова по бойлера ,надявам се тази информация да ти е от полза ,успех!!!!
ironlady - модератор
Имам предложение,но няма да ти хареса :wink:,но е най сигурно
Виждам че системата ти е затворена.Незнам дали си с автоматична допълваща група или си напълнил ръчно антифриза,това е важно да го уточним, а и имаш ли някъде манометър все пак,за да се следи налягането.Та на въпроса-ако има пробив в серпентината,при източване на бойлера,налягането ще падне в кръга на серпентината.Това е най-сигурният вариант!Съветът ми е да изпълниш тази процедура след 17-18 часа.И не гответе с водата отбойлера :!:


п.п в момента мисля за по безболезнен вариант,но....
filmatoplo - майстор
За бирите позна след работа - имаме мотор фест . Малко странно захранване с 4 извода за панелите, по принцип тези бойлери са с мантел .Налягане в тях няма , антифриза се налива с фуния отгоре и накрая се завива разширителния съд и клапана по налягане. Имал съм случай да ме викат за подобно съмнение за смесване , в една система не моя бяха свързали към системата пълна с антифриз и апарат за доливане -пълначка . Ако щете вярвайте от нея правеше връзка с водата от водопровода- махнах я и всичко се оправи. Друг случай - вече мой обект - на един хотел собственика сложи в казанчетата на моноблоците сини хапчета от тези хигиеничните за дезинфекция , и познайте какво стана - като пуснеш на мивката студената вода потича за момент синя вода .Нали водата в казанчето е без налягане , как тогава оцветява водата във водопровода която е с налягане 7-8 бара .Така че ако някой пълни система с антифриз с вода от водопровода само дори да повиши налягането може да се смеси .
naskoldin - помощник
Здравейте, първо искам да благодаря на всички които са съпричасни на проблема ми :wink:
Значи системата е без допълване - напълних я през клапана /1,5 бара/с фуния след което като протече от обезвъздушителя /които е на тетка преди разширителния съд/ го затегнах...
Когато я пълних беше около 20ч. с цел да е хладно /около 20 градуса/ , на следващия ден след като напече слънце температурата на изходите на колекторите стана около 50 градуса и поради тази причина антириза се е разширил и клапана е пропуснал малко /около 150-200 мл.литра антифриз. Което според мен е нормално.
Разширителя е 3л. на система от 15л. мисля че е достатъчен - казаха ми че се слага около 5% от литрите на системата - моя идва около 20%.
Колкото до съвета на "ironlady" водата се ползва само за къпане, пране и миене на чинии.
А не зная дали ако включа и манометър в кръга на антифриза ще има полза понеже нали когато антифриза през деня се загрее налягането се повишава , а когато няма слънцегреене налягането спада???
Май ще трябва да намеря два манометъра и поне да проверя кое е по-високото ...
Сега ми идва друго на ум, колко трябва да е налягането за да преодолее 1 м. воден стълб?
По този начин косвенно мога да преценя колко е налягането на водопроводната мрежа - но пък какво е на покрива при бойлера само с манометър ще стане ясно.
"filmatoplo" - да не би да си на мотосъбора в приморско? Ако си някъде наблизо ще се радвам да се видим и да пием по бира - за бойлера ако остане ред... :)
Лека вечер на всички и ще дерзая - поне докато се поизмирише. Иначе на визуални белези водата няма отайки или мазни оцветявания , но определено има странна миризма.
LazarGanev - "Велик майстор"
Като те чета - определено си за филма - има доста принципни грешки и трудно ще се оправиш сам. Доколкото знам той също е от Поморие, аз затова ти предложих. :wink:
filmatoplo - майстор
Значи св е окей , аз като наливам антифриз на соларките колкото и дасе пазя вятъра все духа струйката . И като се оплескам - след измиване няколко дена ми гурчи - така е .Останаха ми още 3 системи да заредя с течност пред гаража съм наредил 30 туби по 10 литра :lol: , а в него имам 100 . Питаш ли ме като се отплесне маркуча на помпата от отвора на някоя туба - поне литър в секунда е дебита -целия лепнеш и гурчиш една седмица .За мотор феста -тука е , аз съм на заведението на Здравко биг брадара.Едно време бях първия рокер , имах Балканче 87- ма сам си го сглобих от части . После ЧЗ 350 м3 ,ЯВА -250 , Балкан 250 ,накрая МЗ .

Тема "Помагайте - смесиха ли се антифриза и водата ???" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: