• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bigdragon - майстор
Energyx написа:
.....
- при различните методики и калкулатори резултата варира от 10 до над 24 л
......
И двете цифри са верни за 100 литра система, зависи от една купчина приемани коефициенти.
Теоретично без запасяване и 50% използване на обема на балона цифрата е 8.2 литра.....
-Търси нещо по средата 15...20 литра общ обем на балона;
-Напомпваш на 1.1...1.2 атмосфери;
-Напълваш системата с вода или "друго" до 1.5 атмосфери при 14 градуса на водата, когато загрее, не би трябвало да превиши 2.0 атмосфери;
Така ще имаш известен запас от течност в балона при понижаване на температурите до 4 градуса и свиване на флуида...
При 2 атмосфери водата кипи на 120 градуса.
Energyx - специалист
Най-вероятно ще се спра на 18 л РС, това е най-близкият обем след 12 л.
Но мисля при РС с налягане колкото статичното 0,6 бара да напълня системата и тогава да допомпя до вдигане 1-1,2 бара в системата, тогава ще видя колко се е получило налягането в РС.
Иначе в тази последователност, в която ти предлагаш, при падане от 14 С до 4 С, няма да има запас от налягане и системата ще се стреми да смуче. Също така няма да има запас за компенсиране на евентуален слаб теч. И не съм сигурен, че при 15 % разтвор на ППГ под 4 С започва разширение, както при чистата вода.
Според мен производителите на РС трябва да дават номограми или подробни таблици за изделията си, а не да се смята ан ангро. Може и да не съм прав, де :)
bigdragon - майстор
За да избегнете акумулирането (събирането) на въздуха от системата в затвореният РС (разширителен съд) при запълване , се препоръчва съда предварително да е напомпен (запълнен от въздушната страна и празен от страната на водата) над хидростатичното налягане на системата.

Дълго изречение, дано сте ме разбрали.

В обратният случай, след напомрване на РС, отново трябва да обезвъздушавате системата...
vaseto89 - специалист
filmatoplo написа:
В мойта умна книжка пише , от 27 до 44 киловата -35 литра съд. А водния обем в системата за примера в таблицата е 11,3 литра на киловат ,температура 70-50 .Мойта препоръка е за 50 литров съд с предварително налягане 0,7 бара -налягане в системата в студено положение 1,5 бара .Сложи 2,5 или 3 бара предпазен вентил .
Здравей колега! Изравен съм пред така коментирания въпрос с разширителния съд в тази тема. Системата ми ще е затворен тип и се състой от котел 20кв. Грейко+ 4 радиатора Корадо по средна мощност 3х3кв, 1х2кв + 1 малък алуминиев радиатор Н600х500 и бойлер. По мой сметки обема вода в радиаторите е около 45л по каталозите на производителя.
Въпроса ми е 24л разширителен съд дали ще ми свъри работа?

И другия ми въпрос е какъв предпазен клапън да сложа по налягане. Мисля, че 3 бара е добре, но не съм сигурен.

Извинявам се за досаждането и ще съм ти благодарен ако удариш едно рамо :)

Поздрави!
filmatoplo - майстор
Да точно 24 литра съд слагам за тази мощност котел Грейко 20 .Напълно достатъчен и поема разширението в системата , предварително налягане на съда 0,7-0,9 бара , налягане в системата 1,5 в студено състояние , при загрята инсталация почти не трябва да се изменя налягането но е допустимо да се покачи до 1,8 бара , предпазен клапан сложи 2,5 или 3 бара зависи кое трябва да предпазваш -защото котела ще издържи но тръбите ти ако са алуминиева вложка няма да държат -и ще намокриш апартамента :wink: .От предпазния клапан изведи тръбичка до канализация -ако сработи някога пак да не намокри мазето :wink: .
idunno - специалист
Само ще вметна, да се използва т.нар. парен предпазен клапан или конбиниран температура/налягане.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13

Тема "Свързване на балон към котле ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: