• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 13
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
А бе какви са тези мистерии - не знам - поста ми е изместен с няколко надолу, ама няма значение.
AntonBM, прочетох ти методиката, но там не пише, а и в условието на задачката също не споменаваш, че става дума за алуминиеви радиатори и стоманени тръби. Добре, след като сега изясни съм съгласен - така задачката може да се реши. Аз ползвам една методика на Вайлант, която е подобна (сравних с формулите от твоята таблица), но коефициентите са различни и като краен резултат се получава:
- Обем на инсталацията - около 250л
- Обем на разширителния съд - около 15л
- минимално налягане в системата - 0.7 бара
Това е за предварителни сметки, както казваш и като се изчисли по-точно обема на инсталацията, може да има корекции.
Налягането в системата го избирам между 1 и 1,5бара независимо, че е изчислено по-малко. Разликата между двете методики е в разбирането за налягане в РС - там вече има разминаване - ти го настройваш на налягане, по-високо от това в системата, а по моята метода се настройва по-ниско от системата. Кое е по-правилно - не знам. И по двата метода се получават работещи системи, но разликата е голяма. От останалите колеги във форума също съм останал с убеждение, че настройват разширителния съд е с по-ниско налягане. Ако искаш мога да ти постна формулите, но както казах са същите, само коефициентите са различни.
filmatoplo - майстор
Това е приказка вече, Лазар е прав .И не случайно избира 1-1,5 бара - ама ако кажа защо пак ще изникне един спор - необходимото входно налягане в помпта .Упс ....издадох се :) ако то е по малко ще има кавитация и шум в системата .
AntonBM - специалист
Master_Kenobi, обемното разширение наистина зависи от температурата! Дори за водата в диапазона 0-4° то има отрицателна стойност. Справочника на Станчо Стамов е 3 тома и за съжаление не е качен в електронен вид. Ще си поиграя да ти препиша в табличен вид част от данните за разширението на водата в диапазона 0-100° (таблицата е до 250°):
0 -> -0.000063
10 -> +0.00007
20 -> 0.000182
30 -> 0.000321
40 -> 0.000387
50 -> 0.000449
60 -> 0.000511
70 -> 0.000570
80 -> 0.000632 това е този за който писахме по-горе
90 -> 0.000695
100 -> 0.000752
Мерната единица е 1/К.
Смисълът е с колко нараства обема на водата за 1 градус. Примерно за 80° се взима началната температура на водата (примерно 20°) и температурната разлика е 60°. Нарастването на единица обем е с 60*0,000632=0,0379. Т.е. инсталация с водно съдържание 100 литра ще увеличи обема си до 103,79 литра (в проценти е под 4).

LazarGanev мисля, че по-правилен е моят начин за определяне налягането на въздуха в съда. Вярно е, че по проспектите никъде не пишат как да си го определим, но аз следвам тази логика. Смачкването на балона започва, когато налягането на системата се изравни с това на балона. В процеса на смачкване (свиване) налягането на балона се повишава. Ако налягането в балона е по ниско от статичното, то веднага след като напълниш инсталацията балона ще се смачка и налягането му ще стане равно на статичният воден стълб. Само, че ти вече ще си загубил част от полезния обем на разширтелният съд, като следствие от това смачкване. Когато налягането в РС е по-високо от статичното няма опасност от такава загуба. Чрез избора на налягане в балона ти избираш какво да е работното налягане на инсталацията. При студена инсталация налягането е равно на това, което си задал от пълначката. РС трябва да е с налягане по-високо от нейното, за да не се смачква преди да има смисъл от това смачкване.
filmatoplo - майстор
Антоне поне да бе казал че налаяганията се поставят равни , ще си по близко до правилното орзмеряване .И разширителни съдове може да се поставят и зонално ,с различно налягане от главния съд за предпазване от хидравлични удари на различни участъци от системата . :wink:
AntonBM - специалист
Filmatoplo, равни на кое налягане? На статичното или на пълначката?
Ако е на статичното при включване на пълначката, ще смачкаш половината балон и какъв ще е полезният обем на разширителният ти съд?
Колкото до защита от хидравличен удар – не бъркай функцията на РС монтиран на хидрофор (там той обира хидравличните удари) и тази на РС на отоплителна инсталация. Водните отоплителни инсталации могат да получат хидравличен удар, само ако са с голям обем на водното съдържание и мощна помпа. Тогава се получава удар при спиране на помпата. Водата в системата има инерция.
Защита се прави не с РС, а с възвратна клапа. Тя се монтира в паралел на помпата и при изключването и циркулацията на водата се запазва в същата посока, като така се избягва удара.

Интересно, как могат да се получават хидравлични удари във ВОИ в различни участъци? На какво ще се дължат те? Обясни ми. И как определяш на какво налягане трябва да се помпят РС, ако трябва да защитиш някой от тези участъци?

Попаднах на проспект в електронен вид на РС – Zilmet.
http://pelletburner.org/files/file_447_177.pdf
Там са същите коефициенти които ползвам и аз. Само, че в моят проспект (имам го само на хартия), формулите са дадени по-подробно с мерни единици и пример как се смята. Файла е по тази методика.
Пак няма пояснения как да се изчисли какво да е налягането в балона на РС. Има и паспорт:
http://www.erato.bg/files/file_131_614.pdf
В него е обяснено как да се променя но не и как се смята ...
filmatoplo - майстор
Няма да коментирам , щото точно дистрибуторите в Бургас на Ерато вятър ги вее на бял кон . Аз отивам на плаж :) .
LazarGanev - "Велик майстор"
Филма, стига с тоя плаж бе, цяло млято си на плаж. Аз тая година вероятно ще си остана капо.
AntonBM, разсъжденията ти за налягането в РС са логични, но практиката показва друго. На мен също отначало ми се виждаше нелогично, но най-добре работи съдът, когато налягането в него е по-ниско от налягането в системата. Ако искаш вярвай, но така работи най-меко. Тогава няма такива понятия:
Filmatoplo, равни на кое налягане? На статичното или на пълначката?
, защото статичното и на пълначката са еднакви. Почти няма повишение на налягането при загряване. За справка пак мога да ти кажа, че газовите котли, които имат вграден РС, то той е с налягане около 0.75бара, а изискванията са за 1,25бара в инсталацията. Така е при всички марки които съм гледал. Така, че има две налягания, а не няколко - това са на системата и на РС, което е по-ниско с около 0.5бара.
filmatoplo - майстор
Отидох да си напека секнатия кръст , оня ден при доставка на материали се наложи да повдигам един бойлер 500 л с 2 серпентини на Сънсистем -само едно стъпало да прескочи ама то стига .Десетина метра само в двора с количка с 2 надуваеми гуми го транспортирахме и да влезе в гаража има стъпало . И 5 панела допълнително и се схванах . Та викам да си напека кръста ама духаше вятър и си поспах докато жената и сина се къпят :lol: Изгубил съм тренинг -зимата не усещах нищо . :lol:
AntonBM - специалист
LazarGanev, и аз се опирам на опит и практика... Имал съм проблеми с РС с по-ниско налягане. Не казвам, че при по-ниско налягане те няма да работят! Работят си, но по-трудно се контролират и обслужват. Проблема е, че когато налягането в балона е по-ниско от това на пълначката веднага, след като напълниш инсталацията те се изравняват (балона се смачква малко). От тук нататък няма как да разбереш какво е реално съдържанието на въздух в балона. За да разбереш, трябва да изпуснеш налагането (т.е. да източиш) инсталацията. Често балоните изтърват въздух – бавно и не се разбира за 2-3 дни. Така постепенно те спират да си вършат работата, а няма как да разбереш, ако не седнеш пред манометъра и да следиш с каква скорост се променя налягането при различни температури на топлоносителя. Когато искаш да ги допълниш с въздух – без да си изпразнил инсталацията, не можеш да докараш налягане по-ниско от това на пълначката.
При налягане по-високо от това на пълначката се вижда много ясно какво е налягането на балона и без да му слагаш манометър! Просто в студено състояние стартовото налягане е равно на това на пълначката. При затопляне то започва да се вдига и спира, тогава когато се изравни с това на балона. Ако искаш да го регулираш няма нужда от изпускане на топлоносител... Само трябва да изчакаш да изстине.
Колкото до наляганията, не съм съгласен с твърдението ти, че статичното е еднакво на това на пълначката. Статичното е натиска на водата от собствената и тежест – зависи само от височината на най-високата точка (с времето не се променя). На пълначката е субективно – зависи от това на колко си я настроил. В идеалният случай може и да успееш да настроиш пълначката да е точно колкото статичното, но това е почти невъзможно. За това е по-добре да се понатегне пълначката с поне 0,2 Bar повече от статичното. Това гарантира запълване на радиаторите с 2 метра над нивото на най-високата точка. Важно е обаче да не се прекалява с това натягане! Колкото по-високо е стартовото налягане (това на пълначката), толкова по-голям трябва да е разширителният съд – вижда се лесно като смените стойностите на това налягане в методиката. Веднага се променя обема на разширителният съд.
За газовите котли е нормално РС да е напълнен на 0,75 Bar. Те най-често обслужват инсталация разгърната само на един-два етажа. Там пълначката може да се настрои на 0,6 Bar (към 6 метра воден стълб) и пак няма да има празни радиатори.
LazarGanev, аз не се заяждам. Споделям опит. За сега оставам на мнението, че балона трябва да е напомпен на налягане над това на пълначката, но оставам отворен за аргументите на другите.
filmatoplo - майстор
Добре да приемем че една инсталация съдържа 100 литра вода в статично състояние с налягане 0,6 бара само от водния стълб,и искаме да и повдигнем налягането до 1 бар с пълначката -колко течност е неоходима да се влее .
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 13

Тема "Свързване на балон към котле ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: