Най - вълнуващия въпрос зимно време.
prascho - майстор
Здравейте,

Днес ни се случи внезапно повишаване на налягането на отоплителната инсталация без да имаме ясно обяснение за причината, която го породи. Както си станах сутринта и започнах да работя покрай котела /изградих комин в непосредтвена близост/ забелязах, че в един момент покрай мен от няколко изхода при колекторите на първия етаж започна да капе вода. Капеше и над помпата от сферичен спирателен кран, който свързва системата между първи и втори етаж. За момента ползваме единствено парното на първия, втория е със затворен кран. Та се поогледах, баща ми влезна през това време и ни направи впечатление, че налягането в котела е .... 5 бара. При положение, че го държим на 1-1.2 бара в работен режим, а сега през топлите месеци дори по-малко. Източихме около 20 литра и нещата се нормализираха. Тъй като съм установил, че за всяко нещо има логично обяснение и обикновено е следствие от неща, които са се случили в близкото минало се замислих какво би могло да се е случило. Кранът, който свързва затворенета система към водопроводната мрежа бе затворен през цялото време. До края на деня остана затворен и установихме, че при него всичко е наред. Единственото нещо, което се бе променило през време на случващото се .../баща ми бе в лека паника/ е, че докато работих по комина бях закачил леко кранът, който прави връзка към вория етаж. Тръбата е ф25 с дължина до колектора 5-6 метра /въздух/. Хубавото е, че преди разпределението по радиаторите на втория етаж/колектора/ има сферичен кран за подобна ситуация. С две думи при едно и също количество вода "нещо" бе довело до скок на налягането от 1 до 5 баря. Баща ми е на мнение, че сме били свидетели на хидравличен удър. Но нищо не разбирам от топлотехника. Реално ли е да си мисля, че някакво количество въздух преминало по насилствен начин в една затворена система с вода би водело до такава драстична промяна в налягането й?

П.П. Ако има някакво значение. Отвореният леко кран е на връщащата вода след помпата. Т.е имаме котел, помпа, разклонение и колектор за първи етаж. направо кран за втори етаж.
Предпазният вентил не сработи ли на 3 бара ?
prascho - майстор
Между водопроводната мрежа и ситемата имаме някакъв "автоматичен вентил", най-ветоятно той се води предпазен. Може и да бъркам. Ако е той, не сработи. Сигурно е хубаво да се подмени.
prascho написа:
Между водопроводната мрежа и ситемата имаме някакъв "автоматичен вентил", най-ветоятно той се води предпазен. Може и да бъркам. Ако е той, не сработи. Сигурно е хубаво да се подмени.
Това е пълначката. При спад на налягането ти пълни вода от водопровода.

Аз те запитах за вентила на изхода на котела . Той започва да капе над 2,5 бара а на и над 3 избива и вади много пара и вода или антифриз . Не е ли отворил като се е качило налягането. Ако не е сработил го сменяй!
prascho - майстор
Сега погледна. На изхода имаме обезвъздушител. Той е сух и дори не капеше.

Искам да подчертая, че описаното в първия ми пост се случи днес при неработещ котел. Температурата, която показва е 16 градуса. Не сме пускали котела от март - април.
Krelion - специалист
Затворена система без предпазен клапан?
LazarGanev - "Велик майстор"
Явно няма предпазен клапан, а разширителен съд има ли?
VLADO66 - майстор
Пълначката е нож с две остриета.Много е удобно да ти поддържа налягането в системата обаче ако възникне теч някъде става наводнение.При затворена система предпазен клапан е задължителен/по възможност комбиниран по температура и наляягане/.
bigdragon - майстор
Прасчо,
Като отговориш на Лазар и Krelion...
LazarGanev написа:
Явно няма предпазен клапан, а разширителен съд има ли?
Ако имаш РС, виж мембраната дали не е дала фира.
Наличието на предпазен клапан е задължително.
Например:
Изображение
http://www.water-technic.com/armatura-d ... 44/page-1/
Икономията на 10...15 лева, при горящ котел щеше да ти струва много повече от няколко капещи връзки :xplode:
hr.hristov57 - специалист
Едва ли системата е изградена без предпазе клапън, като най вероятно той е блокирал-залепнал. Тези предпазни кляпъни периодично трябва да се превъртат на ръка с цел предпазване от блокиране. Относно повишаване на налягането най вероятно е пробив в серпантината за подгряване на бойлера и през нея налягането в отоплителната инсталация се изравнява с налягането на водопровода. За хидравличен удар въобще не може да става на въпрос, след кото котела не е работил и крана за свързване на отоплителната инсталация с водопровода е бил затворен.В случая автоматичната пълначка и разширителния съд не указват никакво влияние.

Тема "хидравличен удър на затворена отоплителна система?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: