• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Няма никакво значение, че бойлера е долу - нали има помпа.
purkinie - напреднал
LazarGanev написа:
Няма никакво значение, че бойлера е долу - нали има помпа.
Всички ли сте на това мнение??

От това зависи окончателното ми решение на проблема ми , а също така и спирането ми да ВИ притеснявам с моите оттегчителни въпроси.

Предварително ВИ Благодаря!
Bobivan - специалист
Разбира се.Помпата ще превърти спокойно през бойлера! :lol:
rulom - модератор
purkinie написа:
LazarGanev написа:
Няма никакво значение, че бойлера е долу - нали има помпа.
Всички ли сте на това мнение??

От това зависи окончателното ми решение на проблема ми , а също така и спирането ми да ВИ притеснявам с моите оттегчителни въпроси.

Предварително ВИ Благодаря!
Щом ти го е казал LazarGanev, не трябва да се съмняваш и да питаш още :wink:
LazarGanev - "Велик майстор"
Имам случай, когато бойлерите са на 30 (тридесет ) метра под котелното :)
purkinie - напреднал
И така.... 7 години по късно .....отново имам нужда от съвет.
Благодарение на Вас си израдих отоплителна инсталация отворен тип със старата печка и монтирана в нея правена водна риза. С нея отоплявам :
1. Хол, трапезария и кухня (52м2),където се намира и печката, като в хола имам два радиатора поставени под двата прозореца:
- чугунен радиатор с 21 глидера ( от старата система)
- чисто нов панелен радиатор Starpan 600х1600
2. Спалня на 1'во ниво (13.5м2), която й направих вътрешна изолация 3см и смених дограмата (два прозореца) с :
- чугунен радиатор 15 глидера (от старата система).
В много студените дни я топля с печка на дърва в съседната стаичка ,като кюнците минават през спалнята.
3. Баня и тоалетна на 1' ниво - смених само дограмата, с два алумунуеви радиатори с общо 14 глидера Н500
4. Бойлер 80 литра с водна риза,купуван чисто нов.
За радост вече не съм сам, имам жена и дъщеря на 4 години. Като тази продължителна зима се оказа че 1000лв за дърва няма да ми стигнат.
Въпроса ми е,след толкова години, с някакви инвестиция разбира се от моя страна , мога ли да отоплявам тези помещения с по-малко хамалогия от тези дърва? Лошото е също така че и двамата ходим на работа и след като се приберем трябва да паля печката , тя докато качи с някой градус хол,трапезария и кухня , то е станало време да си лягаме?
С нетърпение очаквам Вашите съвети.
Поздрави.
jabata - специалист
За съжаление дървата си имат хамалогия, но си остават и най-евтиното отопление (въглищата не ги споменавам въобще).
Ако искаш по-малко хамалогия, или пелети или термопомпа. Но при термопомпата първоначалната инвестиция е голяма.
Според мене постепенно работи върху въпроса лека полека да изолираш къщата, помещенията и след това някакво отопление с по-малко хамалогия.
purkinie - напреднал
Вече трети ден чета форума и виждам колко неща съм пропуснал.
На няколко места чета, че има колеги който отопляват изолирани къщи с 5 лева на ден.
Тази оферта и аз я искам : 5 месеца= 150 дни * 5 лева = 750 лева и я няма хамалогията на дървата?
Може ли да ми предложите нов вид съвременно и актуално отопление спрямо 2017година?
Може и линкове да чета -аз разполагам с време?

П.С. Първия етап е да се направи външна изолация (мисля 10см стиропор) и смяна на дограмата.
Може ли да кандидатсвам за помощ при направа на изолацията?
Всякаква информация ще ми е от полза.
jabata - специалист
Ами в сравнение с преди 6-7 години много се промениха нещата.
Иначе линкове, конкретно трудно мога да ти дам, понеже ще са много. Но като имаш време, хвани прочети за термопомпа. Но имай на предвид че ако е вода-въздух КОП-а рязко пада с падането на температурата, и ако зимата падат температурите под -10, може да се окаже че КПД-то е доста ниско. Специално Термопомпата е подходяща за къщи в равнините с добра изолация.
Другото е Камина/Котел на пелети. Но това пак изисква добра изолация. Като задължително условие тука е, самата горелка на котела/камината да има модулация, т.е. автоматично да си намалява мощността, с което и разхода. Защото непрекъснатия режим на работа, дори и с намалена мощност спестява доста гориво в сравнение със Start/Stop режима.

Иначе за изолацията, не падай под 10 см Стиропор (каменната вата е по-добра но и по-скъпа). Дограмата е въпрос на избор (дали PVC или Alu) но като цяло PVC-to е по евтино и изолира по-добре. Иначе за PVC дограмата, гледай профила да е от 70мм нагоре 5 камерен. Вярно по-скъпо е, но дава възможност за 3 словен стъклопакет и изолира по-добре. Разликата е чувствителна. Вече дали да има Ka стъкло, е въпрос на изложение и т.н.

Та в общи линии, това е. Имай на предвид обаче че тези разходи са примерни, и много зависят от температурата на жилището, отопляемата площ и още куп други фактори.
purkinie - напреднал
И така....
Все пак от някъде трябва да започна.
В момента имам следните консуматори:
1. Хол
- чугунен радиатор 21 глидера * 90 вата = 1890вата
- панелен радиатор 600/1600 4000вата
2. Трапезария
-печката я топли 4000вата
3. Спалня
-чугунен радиатор 15 глидера 1350вата
4. Баня
- алуминиев радиатор Н500 14 глидера 2198вата
- бойлер със серпентина 3000вата
-----------------

12438 вата + 4000вата на камината
Но, това е на пълна мощност , която не съм я постигнал.
Системата е с термостат и работи на 60 градуса на изходящата вода.
При -15 - 20 градуса не може да се стопли дори и цял ден да гори - в стаите стига 18 градуса...
Сега навън е положителна температурата и вече успява да стане 20 градуса.
По сметки 1000 лева няма да ми стигнат за да искарам зимата!

Една седмица четене за пелетните котли с горелки си мисля ,че с 6 тона слънчогледови пелети ( *200лв/тона )бих стоплил къщата?
Като се замислям да сложа радиатори в горидора да чупи въздуха и с тях ще стане 20 кВата?
Т.Е. една горелка Греко РБ20 би трябвало да свърши работа?
1. В наи-студените дни ( и събота и неделя ) ще работи на 20кВата = 4кг пелети на час = или 4 чувала на ден
2. В дни като днешният ще работи на 10кВата= 2кг пелети на час = 2-3 чувала на ден?
3. В по-топли дни (както и работни ) разхода би трябвало да е 1 чувал на ден?

Най- ми харесва ,че може да се програмира кога да започне да топли (към 6 часа сутринта ) послле когато сме на работа на минимума и към 16 часа на максимума,за да стопли стаите?
Правилно ли разсъждавам ?
  • 1
  • 2

Тема "Моля, помогнете ми за избор на отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: