Най - вълнуващия въпрос зимно време.
sreshtu - специалист
От почти година се ровя из нета и си мисля че мога да се оправя и сам но, определено не е така. Пускам тази тема за да си избия съмненията които са ме налегнали. Качил съм оригиналната схема на апартамента както ми е от строителя и още една с промененото от мен по апартамента. Апартамента е със следното изложение:голямата спалня е източна,малката спалня е юг-изток и дневна юг-запад. Дограмата е 5 камерна с Ка стъкло, външна изолация 8см и на тавана ми ще е гипсокартон с каменна вата. Промените които мисля да направя по отоплителната система са следните: радиатора от дневната H500 да го добавя към радиатора в голямата спалня. В малката спалня да ги направя 12 ребра вместо 8. В дневната на мястото на махнатия радиатор да сложа вентилаторен конвертор http://www.bulclima.com/uploads/files/t ... sories.pdf SL 800 (първо съмнение) и към другия радиатор в дневната да добавя трите глидера от антрето които да заменя с 3 глидера H500 в антрето. На вентилаторния конвертор ще си има самостоятелно управление към което ще сложа и един магнетвинтил (нормално затворен) да затваря притока на вода към него когато не работи перката. Котела който мисля да сложа ще едноконтурен и се двоумя между BOSCH Condens 7000 W ZSBR 16-3 или BAXI LUNA Duo-tec 1.12.
Съмненията са ми следните: Този вентилаторен конвертор дали не е прекалено голям? Тръбите до радиаторите и конвертора дали да ги оставя да са си тези или да пусна по-големи?

Прикачен файл

Untitled.png

Прикачен файл

IMAG0081.jpg
IMAG0081.jpg (92.09 KиБ) Видяна 4180 пъти
idunno - специалист
До конвектора е добре да е ф 20 тръбата, даже са си го написали хората.Конвекторът, ако ти идва голям му намаляш скоростта на вентилатора и...готово.Колкото до газовия котел, не мисля,че е далавера въобще.Последно време технологиите при термопомпите толкова напреднаха,че газовите котли(освен,ако не са от наистина скъпите) са си прости печки.
sreshtu - специалист
За конвертора тръбата ще е 20_ка въпроса е дали да оставя другите да са 16 или тях да направя с 20? Колкото до това какво ще топли водата в радиаторите определено ще е газов котел, термопомпата си е сериозна инвестиция която на първо време няма как да си я позволя.
VLADO66 - майстор
Всичките ги направи 20-ки-при нискотемпературно отопление имаш нужда от по-голям дебит.
tysonlkr - специалист
sreshtu написа:
На вентилаторния конвертор ще си има самостоятелно управление към което ще сложа и един магнетвинтил (нормално затворен) да затваря притока на вода към него когато не работи перката.
Toва няма да проработи. За да се включи вентилатора трябва температурата на водата която преминава през конвертора трябва да е над определена. Няма как да се достигне тази определена температука, тъй като вентила ще е затворен и през конвектора няма да тече топла вода.
Ще трябва да сложиш датчика някаде извън конвектора но тогава в началото ще ти духа студено докато се стопли питата на конвектора :roll:
Ти си решаваш :wink:
filmatoplo - майстор
Ще проработи -защото го има , друг е въпроса дали има такава опция вградена в устройството на вентилконвектора , или место на клемореда оставено за връзка с вентил .При вентилконвектори Клима 2000 , има такова кабелче изведено -точно за връзка с вентил .Логистиката на устройството е такова че под зададената и още недостигната стайна температура -вентила е отворен .След като температурата е достигната -вентилатора спира - вентила затваря потока на флоида , по обратния път първо отваря вентила -затопля се сензора и вентилатора сработва .
sreshtu - специалист
Сензора няма да вграден в конвертора а ще е на стената на 1,5м. от пода. Дори и да няма място на клемореда за вентил ще се наложи да го правя да се отваря едновременно с пускането на вентилатора като взема сигнал от термодатчика и го прекарам през едно реленце до магнетвинтила. Ще го преживея че 2-3мин. ще ми обръща само въздуха в стаята докато загрее питата. Ще е хубаво да почне веднага да духа топло де но, не е болка за умиране. Идеята е да не върти топла вода през питата без да е включен вентилатора и да не може да се охлади и като се върне в котела да е смесена със студената от другите радиатори и така да лъже управлението на котела. А относно тръбите до радиаторите ще ви дам приблизителни стойности, на топлопроводимостта на всяка тръба до Ф20 със средна мощност на помпат 65-100 вата.
Ф16 до - 3200 W
Ф18 до - 4200 W
Ф20 до - 5400 W
Това са максимални стойности които не може да достигне нито един от радиаторите ми. Не се обиждай VLADO66 но, ще ми трябва нещо повече като разяснение защо да давам пари за да ми сменят тръбите с по-големи. Лошото е че в интернет има каква ли не информация за какво ли не. За това ще те помоля да се обосновеш за конкретния случай? Не съм мастит майстор изчетени една библиотека с учебници по термодинамика за това питам и приемам съвета ти но, трябва да знам защо го правя. Или както се е подписал filmatoplo: Ако имаш 1 кило брашно -дай го на майстор, да ти омеси хляб.
Цялата система я изчислявам да работи в кондензен режим и се надявам радиаторите които съм предвидил да са достатъчни за това. Конвертора мощноста от 4,1kw е при вентилатор на втора степен и температура 50% входяща. Идеята ми е той да обърне въздуха в дневната за 15-20мин. и след това радиатора да поддържа температурата в помещението и ако не може да насмогне да се включи отново конвертора за 5мин. отново да обърне въздуха.
LazarGanev - "Велик майстор"
sreshtu написа:
А относно тръбите до радиаторите ще ви дам приблизителни стойности, на топлопроводимостта на всяка тръба до Ф20 със средна мощност на помпат 65-100 вата.
Ф16 до - 3200 W
Ф18 до - 4200 W
Ф20 до - 5400 W
Това при каква температура на водата и какво дТ. откъде си ги взел тези данни?
sreshtu - специалист
http://lokalno-parno.narod.ru/parno15.html
Както казах че има какво ли не писано в интернет за това моля за малко по обстойно да ми се обясни защо трябва?
LazarGanev - "Велик майстор"
Уф, аз мислех, че някакви сериозни данни имаш - това което си цитирал е за домашно ползване, но не и за цитиране :) . Според мен си остави тръбите. Може да смениш само на конвектора, че е лесно, но дори да не ги смениш - пак няма да имаш проблеми. И не се двоуми, ами грабвай Боша :wink:
Последна промяна от LazarGanev на пет фев 15, 2013 7:20 pm, променено общо 1 път.

Тема "Как да се направи правилно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: