• 1
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 104
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
egomen66 написа:
Споделяй , с времето (в дългосрочен план) как седят нещата.То и сега времето е топло. Весели празници и на теб.. :rock: :partyman:
Разбира се, няма проблеми. Тези колеги, които ме познават реално и виртуално знаят, че ще споделя безкористно всичко научено, прочетено и изпробвано от мен.

В момента чета руски и американски форуми относно ракетни печни и котли. За съжаления този тип отопление не е разпространен в Бг.
velinsl - специалист
шоп написа:
egomen66 написа:
В момента чета руски и американски форуми относно ракетни печни и котли. За съжаления този тип отопление не е разпространен в Бг.
Покрай тази тема научих за тези ракетни печки. Порових малко в българските сайтове с чичо гугъл - схеми, рисунки.
Достигнах за мен до следният извод:
Просто при тези видове печки се усвоява максимално топлината от изгорената маса - каквато и да е тя(дърва, въглища, пелети, нафта, газ...). Ако всеки един, който се топли с каквато и да е печка с комин пипне тръбите в непосредствена близост до "вливането" им в комина ще усети колко топли са те. Именно тази разлика(топлина) се усвоява от тези печки за да бъдат толкова ефективни. Основният принцип в тези печки са "дългите" тръби, а не възможно най-късите за да може да дърпа по-добре комина. В останалите случаи(както е масово при нас) тя просто отива в природата т.е. при по-къси тръби се губи повече топлина, защото при движението на дима в тръбите няма достатъчно време да отдаде цялата си топлина и напуска комина и къщата с вложената в него енергия, придобита от закупените от нас енергоносители(излизат левчетата през комина :-D ). Подобен ефект би се получил примерно в натоплена къща с малка камина, запушена от всякъде да отдавна по малко, но постоянно топлина(просто да се получи тлеене на дървото).
А за акумулиране на топлинна наистина ще трябва по-голяма маса(аналогично на старите акумулиращи печки от онова време). Това всеки малко разумен поне не може да не го отрече. Проблемът в слечая ще е тази маса, която също ще изисква енергия(време+разхода на материал) за да бъде отоплена първоначално.

Иначе и при мен възникват няколко въпроса относно тези печки.
1. Примерно ако е на дърва - как се пали новото дърво? При обикновенните печки на дърва е ясно от жарта на старото.
2. Няма ли жарта да запуши печката?
Иначе принципа ми стана ясен от една единствена схема и някой от тия няколко въпроса отпаднаха. Схемата е тази, една от първите, намерени с търсачката.Изображение


Всъщност и ми стан интересно някой чувал ли е какви са тия "канализирани" пелетни камини?
Срещнах това понятие в нета.
Lisko - майстор
Сефте виждам такава схема, но изглежда че жарта няма как да задръсти защото си седи само в началото (там дето почва пламъка) и пепелта пада (вероятно през решетка) надолу в дупката за пепел. Потока свеж въздух няма как да закара жар по-надясно.
шоп - майстор
velinsl, за мен ракетните печки и пчеките тип "Кузнецов" са отоплителните системи, които изгарят горивото максимално ефективно. Идеята е горивото да се изгаря при максимално висока температура. Топлообмена е далеч след зоната на горене. Подгряването на първичният въздух също е много добро решение.

Относно въпросите ти...няма такава опасност.

Ето адна книга, преведена на руски, която е написана увлекателно. Най-ценното в нея е изчислението на камерата за горене и ракетната тръба.
http://vk.com/doc-37846452_344053799?dl ... 4c5b6516d1


Тук пък имаме ракетен котел заедно с топлоакумулатор. Автора е описал всичко стъпка по стъпка в направата му и е прикачил много снимки. Разискванята по темата също са много интересни.
https://www.forumhouse.ru/threads/338389/
Същитя гори автомобилни гуми дори бездимно.
infomar
Мисля, че наличие на датчик за CO2 е задължителен, при това бавно движение на дима. Няма ли да прави много сажди и вятърът няма ли да "връща" от комина?
Удобна е за вила или битов кът, но не и за апартамент.... не е универсална.
шоп - майстор
Правилно направена ракетна печка е в пъти по-безопасна от нормална печка на твърдо гориво. Може да работи и без комин. Тягата се създава в ракетната тръба и е огромна. Затова може да имаме и 5-6 метра хоризонтални канали.

Не е задължително да имаме лежанка и топлоакумулатор. Може да имаме обикновен топлообменик и всичко става с размерите на котле и е универсално.

Важни са други неща, а именно типа горене. Високотемпературно, бездимно и пълно.
6osi6 - майстор
velinsl написа:
Всъщност и ми стан интересно някой чувал ли е какви са тия "канализирани" пелетни камини?
Подобна схема имат камините Ravelli Hydro Pellet Stove.
https://www.youtube.com/watch?v=B50srdN ... r_embedded
velinsl - специалист
6osi6 написа:
velinsl написа:
Всъщност и ми стан интересно някой чувал ли е какви са тия "канализирани" пелетни камини?
Подобна схема имат камините Ravelli Hydro Pellet Stove.
https://www.youtube.com/watch?v=B50srdN ... r_embedded
Всички пелетни камини имат една и съща схема на изгаряне - изгаряне, горещите газове се издигат, след което слизат надолу. Подобно на ракетните печки, само че без хоризонталните тръби.
За съжааление ми дава, че този клип не съществува.

Модела просто означава пелетна печка с водна риза Равели и няма нищо канализирано. Каква е разликата между канализирина и неканализирана камина? Това ми е въроса.
miroki - майстор
Зет ми си сложи ето такъв:
http://www.vimaks-klimatici.com/klimati ... -1574.html
2 месеца 100 киловата. По около 9 лева месечно.
Но времето беше порядъчно топло.
Lisko - майстор
velinsl написа:
Всички пелетни камини имат една и съща схема на изгаряне - изгаряне, горещите газове се издигат, след което слизат надолу. Подобно на ракетните печки, само че без хоризонталните тръби.
За съжааление ми дава, че този клип не съществува.
Една перфектна анимация:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=B50srdNmJpo[/youtube]
  • 1
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 104

Тема "С какво се отоплявате" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: