• 1
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • 104
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
fbr - майстор
Абе, сякаш не всичко е писано от Лазар.
kolcho - специалист
Georgigr написа:
отоплението за зимния период вече трета година ми излиза около 6 кубика дърва, тоест около 350 лв.
Хе, хе - кефеща пързалка, просто няма как да не повярваме, че 6 кубика дърва излизат точно 350 лева!
Сега остава само пързалящият да каже, че му е топло 24/24, 7/7. На 28 градуса. За всичките 100 квадрата.
Картинката ще е пълна.
:mrgreen:
LazarGanev - "Велик майстор"
fbr написа:
Абе, сякаш не всичко е писано от Лазар.
Ааа, рецептата съм я копнал от нета, всяка година по това време си я припомням и не спирам да се хиля :-D
preslav - майстор
Georgigr написа:
Живея на центъра на един от големите български градове.. 1 човек в апартамент 100 квадрата, прозорци от двете страни. Добра дограма. Монтирана ми е камина с водна риза ПРИТИ, седем дела /радиатори/, разширителният съд се намира в една от двете бани, в която освен него има перална/, та така.. отоплението за зимния период вече трета година ми излиза около 6 кубика дърва, тоест около 350 лв. и като сметка разпалките, които си купувам отделно около 450 лв. Имам климатици във всички помещения, но с тях просто няма стопляне, а и топлината не е същата. Дървата държа в двете мази, които имам. Малко си е хамалогия да ги вдигам до 3-тия етаж, но това е за 10 мин. дневно. Наскоро в нашия блок няколко семейства се газифицираха. Значи излишно е да казвам, че моята основна мотивация е цената. Просто намирам за изключително тъпо да плащам по 200-300 лева месечно за отопление на газ, при положение че се топля за средно 400 лв. на сезон.
Нямах намерение да се изказвам по конкретния случай, той Лазар е бил доволно изчерпателен, но ме подразни подчертаното.
Загледах се в една табличка колко тежи кубик дърва за огрев и видях, че е 500 и нагоре кила т.е. за отоплителен сезон от 5 месеца ежедневно качваш до третия етаж 20 и повече кила???
Онзи ден ме лепна грипа, г.за си не можах да вдигна от леглото 2 дена, камо ли да качвам дърва, да чистя пепел, да духам докато се разпали печката - ако ставаше с кихане може би щеше да се разгори яко, ама не се знае дали нямаше да загасне от пръските.
И така, стана ясно, че си от голяяям град, живееш на центъра сам в 100 квадрата, къпеш се в 2 бани и имаш 2 мази - давай нататък, друго какво имаш, мезенца, туршийки, ракийка, комшийка? Като стана въпрос за комшийката аз пък така я карам единия ден при едната, другия при другата, после следващата, хем за топло не плащам, хем манджата разнообразна - в края на отоплителния сезон (около 8ми март) се поохарчвам стотина лева за букетчета и парфюмчета т.е. по твоите сметки я карам само на разпалки.
wankata7108 - специалист
Айде и от мен малко инфо с какво се отоплявам.Значи топля къща на 2 етажа общо отопляема площ 100кв.бойлер 150 лт.общо 27 киловата всичко .Отоплявам се на пелети 5,25лв на ден.
lov - майстор
По на пред в темата съм описал с какво как и колко отоплявам. Но тая зима ще я карам на газ. Сметнато газ ми излиза на същат цена като дървата а като сложа и хамалогият хептен. За миналя месец беше 97 лева но в това е включено готвене и топла вода. Даже още кубик два топла вода щото се наложи едно основно миене на зимната градина и не ми се мръзнеше. Сега в момента съм оставил всичко на еко режим 16грд. защото отсъствам и ще имам ясна представа какви са ми реалните загуби на топлина А на дърва трябваше д си диря и огняр :-D
nelim - специалист
wankata7108 написа:
Айде и от мен малко инфо с какво се отоплявам.Значи топля къща на 2 етажа общо отопляема площ 100кв.бойлер 150 лт.общо 27 киловата всичко .Отоплявам се на пелети 5,25лв на ден.

И тука има нещо гнило :)

5.25лв на ден при 30 дни е 157лв, демек около половин тон пелети или примерно 15-17кг на ден,
като знаем калоричността на пелетите - да кажем че от 1кг вадиш невероятните 5 киловата, то от 17кг ще извадиш за целия ден около 85киловата - при тия 27 киловата дето си написал общо - излиза че се топлиш точно около 3 часа на ден с тая мощност (27 киловата)

Сигурен ли си че няма някаква грешка в написаното ?
koveslav - майстор
Е,какво чудно има-в други теми за пелетните истории има топлещи се с под 5лв на ден :D.....Ако се включат и оптимистите от темите за перфектните санирания ,стой та гледай-с топлото от тази година ще караме и другата зима.
preslav - майстор
Започва да се получава нещо конструктивно - циВрите говорят по-добре от всичко останало! За да не става някакво объркване ще започна да публикувам и месечните си сметки за ток, с малката уговорка, че наблюдавам две жилища, едното е апартамент, а другото къща, в апартамента са двама души, в къщата четирима + приходящ. И в двете жилища всичко е на ток (дори компютрите), но в апартамента се ползват 3 климатика (нисък клас), а в къщата 2 климатика и 2 духалки, и в едното, и в другото жилище има по една стая, която постоянно се отоплява заради наличието на пенсионери, останалите стаи се топлят според нуждите. В апартамента има едно нещо, което ежедневно се мие отпред, а в къщата, освен това нещо, има и други 2 неща дето се мият ежедневно от двете страни.
wankata7108 - специалист
Апсолютно нищо гнило няма в сметките по горе които съм дал значи най големия разход до тук ми е 25 кг .пелети по 0.21ст/кг са си 5,25лв.горелката работи 10 ,5 часа от24часа.Какво толкова ви учудва в сметката .Вземете калкулатор и смятайте бе хора недейте писа глупости .
  • 1
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • 104

Тема "С какво се отоплявате" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: