• 1
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61
  • 104
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
k_marinov - специалист
Здравейте и " За много години"! Честита Ви Новата година с пожелания за здраве, късмет и любов!
Отоплявам се с котле 18 kW, на твърдо гориво. Инсталацията е правена преди 20 години и е направена за гравитачно движение на водата. Къщата е на два етажа с разширителен съд на тавана на сградата. В началото е ползвана така, но малко по-късно е монтирана циркулационна помпа и така до днес. За целия този период е нямало проблеми с отоплителната инсталация, изключвайки моменти на преотопляне на помещенията /особено едното през което минава комина на котлето и цялата стена става като огромен радиатор/. Това се случва, когато котлето работи по-дълго време и помещенията се загреят добре. За гориво са използвани дърва и въглища, но поради ред причини, идва вече време да се потърси алтернативен източник на енергия. Най-вероятно това гориво да е дървесни пелети. Знам, че когато е правена отоплителната инсталация са допуснати грешки, но така е било тогава, защото не всичко което се е правело, се е смятало прецизно, както това се прави от някои хора сега. Мисля, че грешките при мен са най вече от неправилно оразмеряване на радиаторите в помещенията, според техния обем. Знам, че нещата по отоплението / а и не само/ са доста относителни /местоположение-планина, равнина, изложение-юг, север, Изолация-стени, тавани, дограма и ред други, но...Отопляемата площ е с обем 260 м3. Котлето, както казах е с мощност 18 kW и е съгласувано с около 18 kW отоплителни тела / чугунени радиатори с височина 500мм. и 600мм./ Къщата е с измазани зидове и външна декоративна мазилка, но не е топлоизолирана. Дограмата е 60% ПВЦ и 40% хубава двойна дървена. Мисля, че инфото което се надявам да получа тук, ще е полезно за още много участници във форума. Искам да помоля вещите във форума да се произнесат съвсем прагматично по някои мои питания, с цел да коригирам и оптимизирам за в бъдеще /ако и доколкото е възможно това/ отоплителната си инсталация. Моля данните, които ми давате, да са в някакъв технологичен интервал / от минимум до максимум/, за да мога да варирам ако някъде сметна това за добре.
1. Колко е необходимата мощност /във W/, за отопление на 260 м3 обем? -от минимум до максимум /без да се топли излишно атмосферата, разбира се/ :-D
2. Колко е отдаваната мощност /във W/ на един чугунен глидер с Н=500мм. и Н=600мм. и при каква температура на водата е тя?
Предполагам има някаква графична зависимост на мощността на радиаторите от температурата на водата и ако може да се види :yawinkle:
3. Колко е /ако има такава/ проекто-сметната температура за различните помещения /детска, хол, баня, например/ и с каква мощност се постига тя?
4. С до колко % е разумно да се преоразмерява отоплителната инсталация, за да и се оползотворява КПД-то?
Благодаря предварително на всички, които подскажат и разкажат! Очаквам с нетърпение!
Весели празници! :)
niiksan - напреднал
Отоплявам 4 стай по около16 квадрата всяка с водно отопление печка с водна риза. Температурата е 20 градуса. Но самата инсталация има някаква джада дето не ми е ясна за къф чеп са я сложили. Първата година като се повиши температурата на водата до над 90 градуса от там запачваше да хвърчи вода и трябваше да се взимат мерки за намаляне на огъня. Обаче нещо се прецака и даже и при загасена печка от тази джаджа тече вода като шадраван. Обадих се на техника за проблема пича каза завинти пробката отгоре. Е завинтих я, но сега и при 100 градуса от тази джажа не тече нищо защото е блокирана. Та питането е за какво е джаджата и опасно ли е ако е блокирана. Прилагам снимка.

Прикачен файл

parno1.jpg
Това е автоматичен обезвъздушител --------служи да освободи натрупалия се въздух в системата като го гледам направо е за смяна ----както си писал като вдигне 100 градуса водата почва да ври при което се отделя и въздух и този въздух трябва да излезе от някъде за да работи системата изправно а ти нямаш ли на радиаторите обезвъздушители
lov - майстор
Не се отделя въздух ами прегрята пара. Във додата един път преминала през системата и загрявана до точката не кипене никакъв въздух не остава разтворен в нея.
Но иначе си е за смяна само където са ти спестили една джаджа от долу която служи да затвори системата при такива ситуации. Тоест подмяна на повредения обезвъздушител. Сега за да го смениш ще трябва да си източиш системата. Ама и не се ослушвай много и бягай да си купиш нов. А иначе термометъра не ти отчита реалната температура та си го имай на в предвид друг път да не прегряваш системата.
шоп - майстор
lov написа:
egomen66 написа:
шоп...Какво е това...(и с това:)Кажи , да не гадаем. :rock:
Това според мене не е технологичен отпадък при производството на чипс, ами е изгребаното от чистачките на скарите на някой ВЕЦ. То за това е толкова мокро.
А за тези пари си е направо подарък.
Тц...най-близките ВЕЦ-ове до София са Пасарел и Кокаляне. Но това не е толкова блзко и транспорта няма да е евтин Иначе има логика в предположението ти. Няма как такъв отпадък да и сух.

Вчера докарах един камион супер сух чипс. Когато камиона го стовари се вдигаше прах:-))) На барут е.
На един приятел докарх един камион мокър и като видя вчера какво докарах си поръча и днес и пред дома му се вдигна също прах:-)
Той има 10 сексионен Виадрус, който е добър за такова обемно гориво, но вече е на черешата и ще поръчва 40 киловатов латвииски котел за дълго горене Струпова или Липснеле.

Прикачен файл

SAM_8633.JPG
lov - майстор
Това си е само предположение защото участвах в монтажа на на едни такива чистачки на скари на един ВЕЦ дето ми е наблизо. Отпадъка е същия на външен вид даже с тези найлончета и пластмасови боклуци. Лошото е че няма как да се извозва и транспортира от там заради липса на път. То има ама е много обходен заради мостовете през реката. Другото е че съм в апартамент и няма как да си монтирам такава горелка а и къде да го съхранявам. Та за това и не съм се замислял за подобни изпълнения. Иначе потдържам няколко дървопреработвателни цехчета и там заради сушилните всичкия отпадъчен материал минава през чипс машини и заминава в котела за сушилните камери. Та налагало ми се е и да ровичкам и по мелачките и знам как работят и какво излиза от тях. Та като знам и какви лайна горят в тези котли не вярвам някой да се съгласи да изхвърля подобен отпадък.
Е това са само размисли и гадаене по темата
niiksan - напреднал
iozif написа:
Това е автоматичен обезвъздушител -------- а ти нямаш ли на радиаторите обезвъздушители
Има на всеки радиатор пробка за обезвъздушаване. Но като ги отвия от там си тече само вода без въздух. Имам обаче в банята лира която е по-висока от останалите радиатори. От нея излиза много въздух, почти ежедневно развивам пробката. И ми прави впечатление че след като се прецака джаджата от лирата започна да събира повече въздух. :?
niiksan - напреднал
lov написа:
Не се отделя...
Но иначе си е за смяна само където са ти спестили една джаджа от долу която служи да затвори системата при такива ситуации. Тоест подмяна на повредения обезвъздушител. Сега за да го смениш ще трябва да си източиш системата.... А иначе термометъра не ти отчита реалната температура та си го имай на в предвид друг път да не прегряваш системата.
Живо ме интересува какво ми е спестил тоз хубусник /техника/ :axe: ако требе да го хокам. И за градусите ... кат гледам си показва що годе точно. Да не би да има връзка между прецаканият обезвъздушител /или квото там друго се казва/ и термометъра? :partyman:
lov - майстор
На места където може да се спре водата като например радиаторите може и да не се монтира тази джаджа дето е отдолу.
http://www.jov.bg/product/229/avtomatic ... o-imt.html
Продава се и отделно. http://factortrade.net/building_materia ... om1797.htm
Линковете са първите попаднали ми в нета само за ориентиране.
То и на котела може да имаш кранове и да не точиш цялата система. Но с това нещо подмяната може да се направи и при работеща система абсолютно безболезнено. Иначе гасене и охлаждане на цялата система и чак тогава може да се работи по нея.
Не си показал как ти е монтиран термометъра но щом при 70 градуса както казваш почва да излиза пара значи или не отчита вярно или не е монтиран както трябва.
niiksan - напреднал
Това дето пише Клапа за автоматичен обезвъздушител къде се слага и за какв?. Предполагам вместо с пробките по радиаторите ръчно с таз Клапа се прави автоматично, май? Иначе ето го и термометъра. Но както писах и преди вече и при 95 градуса от никъде нищо не тече, само започва да ври доста страшно :weedman:
  • 1
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61
  • 104

Тема "С какво се отоплявате" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: