• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
syncho - майстор
ivok написа:
@syncho - за 8к беше два колектора , бойлер 200 l с две серпентини, всички елементи по инсталацията и труда - помпена станция около 500 лв,управление 250, и тн. Ако имам 9-10 месеца силно слънце в София може и да се замисли човек, но при 3-4 месеца....абсурдно е да се говори за избиване на подобна инвестиция. Ако разделиш 8000 на 80 лв ще получиш след колко месеца ще започна да "съм на сметка" от соларната инсталация за топла вода. (и то ако тези години инсталацията работи безотказно). Офертата беше от 2008 г., може би сега нещата са съвсем други и технологиите са се развили, материалите са поевтиняли и т.н. Ето виждам колега се е вместил в 2500 лв, това вече е приемливо. Да кажем, че труда ще е от фирма + 500 лв, нека да са 3000-3200 лв - така бива, да!

@multitherm - при теб цените на колектор започват от 1800 лв? :?
Не знам къде си гледал, че си видял, че цените започват от 1800лв, но това съвсем не е така... Но както и да е тук не сме да обсъждаме нещата, които са при мен.

Исках просто да кажа, че всичко си има цена. Също както можеш да си купиш телевизор за 200лв, така можеш да си купиш и 3D телевизор за 5000лв... Тук е г/д същото и разликата е точно толкова фрапантна, колкото и да не ви се иска. Пак ще получаваш топла вода/гледаш телевизия, но идва момента на това колко и какво получаваш и какво искаш.

Относно инсталациите... не че не може човек да си направи сам. Разбира се, че ще му излезе по-евтино. Пробвал ли си сам да си правиш гориво например? Можеш, не че не можеш, просто крайния резултат няма да е като този на бензиностанцията... Всяко нещо си има цена и време българинът да го проумее. И аз продавам и евтино и скъпо, но изрично показвам какви са разликите на клиента и той сам си избира.

По този повод и да кажа на lov, че е изключително неуместно да реагира по този начин относно технологиите и техните цени. Като са ти омръзнали има и евтини варианти както kuuuuul беше така добър да посочи с конкретен пример. Технологиите са за това, за да ги има, да се подобряват и да подобряват живота ни. Всяко едно ново нещо е скъпо и си иска своето, за да може да продължи да се развива. Въпрос на лична преценка е човек какво и как ще ползва.
ivok - специалист
Прав си, съгласих се! :)
lov - майстор
syncho написа:
Всяко нещо си има цена и време българинът да го проумее. И аз продавам и евтино и скъпо, но изрично показвам какви са разликите на клиента и той сам си избира.

По този повод и да кажа на lov, че е изключително неуместно да реагира по този начин относно технологиите и техните цени. Като са ти омръзнали има и евтини варианти както kuuuuul беше така добър да посочи с конкретен пример. Технологиите са за това, за да ги има, да се подобряват и да подобряват живота ни. Всяко едно ново нещо е скъпо и си иска своето, за да може да продължи да се развива. Въпрос на лична преценка е човек какво и как ще ползва.
Добре реагираш точно като търговец на който му се ще да пробута най скъпото. Хайде сега ми обясни на мене като на по прост какво ще получа от един панел с по висока ефективност с около 10% ама с цена близо хилядарка. Или хайде дай ми за пример който си искаш от тези дето търгуваш като за база за сравнение ще ползване панел от турските алуминиев на цена 217 лева. Искам конкретно да ми обясниш какво ще се получи в крайна сметка като икономия ако аз монтира 2 турски или монтирам едно твое високотехнологично чудо. Къде ще ми е точно далаверата при условие че има над средното за едно домакинство потребление на топла вода.
И като обясняваш имай в предвид да даваш точни примери и числа. Имам соларна система от времето кога тока беше по 2 стотинки и ме смятаха за откачен. Пробвах и вакумно тръбни и ги подарих защото зимата и за чеп не стават като ги навали снега. Не съм чак толкова откачен че да ходя да ги чистя за да работят. А и видях и лятото колко са ефективни. Тъй че за мен не са ми проблем парите но си правя сметката дали си заслужава да се влага в нещо което би се изплатило в рамките на разумен период.
А сравнението ти с телевизора не е никак уместно защото технологията е толкова на зад и ако не ти е известно от пролетта на тази година на запад спряха всякакви реклами на такива чудеса.
И да и аз се подлъгах и си купих пролетта едно LG 42'' за месец изгледах де що имаше като филми и толкова. И съвсем не е същия ефекта като в кинозалата. От зор пък заради измислените кабеларки ми се наложи да си купя сателитно оборудване щото стана все едно да си купя мерцедес ама с магаре в место мотор. Дето се вика от трън та на глог.
syncho - майстор
lov както споменах не предлагам само скъпи системи, но явно не си забелязал това... и да търговец съм, но и в същото време съм монтажник и инженер и най-вече съм патил и смея да твърдя - опитен. Така че, знам какво говоря и си стоя твърдо зад думите. Твоите в същност потвърждават това което казах. За всеки пътник си има влак! И всеки има право да избира на кой да се вози.

п.с. мда малка грешка в името ;) поправена
Последна промяна от syncho на пон авг 29, 2011 4:47 pm, променено общо 1 път.
lov - майстор
Честно не съм гледал какво продаваш не съм ти поглеждал даже и профила във форума.

Ха дойдохме си на приказката. Отговори ми както се казва право в очи. А аз имам една друга приказка дето да те допълня пък ако искаш може и да кажеш дали е вярна.
''Балами ситен пясък и ръжда свършване нямат''

Та за това за всеки влак си има и пътници и винаги са пълни. Иначе нямаше да храним къщи с този наш занаят.
ivok - специалист
Нещо се объркахте кой на кого отговаря.
lov - майстор
Не, не няма грешка просто колегата ползва моето име а не ника.
Borizanov - специалист
Колегата lov е много прав за ефективността отнесена към цената. За това, че по-скъпото не е толкова по-хубаво колкото е по-скъпо съдя по това, че никъде не съм видял някой търговец да сложи на слънце два три типа колектори на слънце и да видим кой колектор колко и как грее....
Тани - модератор
Обикновено тези неща не се смятат за ден , а за период от поне 10 години! Ако е само дали ще тръгне може да се подкара системата и с градински маркуч! През лятото и черен бидон върши работа , но какво става през зимата? Не е чак толкова просто . колкото изглежда на пръв поглед. Определено в дългосрочен план в повечето случаи е добре да се избере по-скъпото решение!
nikisv - специалист
Borizanov написа:
Колегата lov е много прав за ефективността отнесена към цената. За това, че по-скъпото не е толкова по-хубаво колкото е по-скъпо съдя по това, че никъде не съм видял някой търговец да сложи на слънце два три типа колектори на слънце и да видим кой колектор колко и как грее....
+1
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11

Тема "слънчев колектор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: