• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
BARD - специалист
AntonBM написа:
ArturDent, схванал си идеята. Проблема е, че трудно се поддъжа 60% от мощността. Не е невъзможно! С клапите за свеж въздух трябва да може да се регулира силата на горененто, но каква ти е гаранцията, че докато си до тоалетната няма някой да хвърли едно дърво, да забрави вратичката леко откехната и камината да се разгори яко.
Това за буферния съд е една прекрасна идея! Не се отказвай от нея. Той освен, че защитава инсталацията от рязко прегряване, дава възможности и за по-дълго отопляване с акумулираната топлина. Място за съд все ще намериш, ако си го направиш сам (или ти го завари някой приятел). Той няма да е под налягане, така че може да е с формата на призма или куб. Черна ламарина с дебелина 3-4 mm и вътрешно оребряване са достатъчно здрави за отворени системи. Няма нужда буфера ти да е от скъпите купешки. Те издържат високи налягания и за това са цилиндричи с бомбирани дъна и т.н. Топлоизолацията естествено е важна, но тя не е скъпа. Така, че огледай се дали нама да намериш все пак някакво място за него.
П.П. Аз на твое място ще всема по-красивата камина. Както писах по-горе – дизайна е водещ в избора на камини. Ако не ти харесва камината защо да си я слагаш в хола... Ще има да се псуваш всеки път като я погледнеш. За възможните проблеми и решения ти вече си предупреден, така че няма да се изненадаш, когато си я сложиш.

Антоне има клапи за подаване на свеж въздух в горивната камера които автоматично регулират количеството въздух според зададената на дисплая на устройството температура. :)

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (29.63 KиБ) Видяна 4043 пъти

Прикачен файл

3.jpg
3.jpg (31.61 KиБ) Видяна 4043 пъти

Прикачен файл

2.jpg
2.jpg (26.06 KиБ) Видяна 4043 пъти

Прикачен файл

ScreenHunter_16 Feb. 12 14.50.jpg
ScreenHunter_16 Feb. 12 14.50.jpg (35.07 KиБ) Видяна 4045 пъти
lux_e_on - специалист
Не бе той парния локомотив няма разлика дизеловия или електрическия.
BARD - специалист
lux_e_on написа:
Не бе той парния локомотив няма разлика дизеловия или електрическия.
Това не го разбрах да не си пушил и ти нещо различно от тютюн. :?
lux_e_on - специалист
LazarGanev написа:
lux_e_on написа:
При газовите котли е 3/4 но тръбния път от топлообменника до извода е малък,горивото е висококалорично и прочее.Затова пък на 35kW кондензен котел е 1,1/4.
Ама сега и вида на горивото или има значение за киловатите, които пренася тръбата. То как участва във формулите? :)
Закачам бате Лазо,щот го подгони чистата физика,без влияние от обстоятелствата.Моля за извинение за спама.
lux_e_on - специалист
Просто излиза че 50kW котел и помпа на Грундфос с честотен модулатор (дето струва колкото котела),ще грее яко 20 радиатора през цолова тръба.Сигурно е възможно,но едва ли е рационално.
LazarGanev - "Велик майстор"
Не, просто ти казах, че изводите на газов котел до 30кВт са 3/4", а помпата е обикновена - нещо от сорта 20-5. Това лято правих инсталация на къща 300м2 с кондензен котел 22кВт. Изводите са 3/4", увеличавам на ф40 и разделям на 2 клона - ф32 и ф25. Без допълнителна помпа, 70Н600, 20Н800, 2 конвектора, 2 лири, работи си перфектно.
lux_e_on - специалист
Лазре,не се дрънкам с тебе,но иде реч за печка на дърва с тръбна риза,а тя за разлика от газовия котел не е с директно подгряван топлообменник.Аз преди нова година на едно замъче мушнах едно MCA 35,с буфер 300 литра Теси и е с два кръга Ф40 и Ф32 Акватерм ама е с изводи 1,1/4.

Прикачен файл

IMAG0115.jpg

Прикачен файл

IMAG0116.jpg

Прикачен файл

IMAG0117.jpg

Прикачен файл

IMAG0119.jpg

Прикачен файл

IMAG0118.jpg
LazarGanev - "Велик майстор"
Браво, ама нали ставаше дума за мощност до 30кВт?
lux_e_on написа:
Значи с 1 цол риза,80градуса вода,делта от 20градуса и подходяща помпа ще изкараш 30kW ?
Не аз определям какъв размер трябва да са иизводите на котела - производителят ги е смятал и щом ги слага такъв размер, значи гарантира. Нашата работа е да си правим сметките след котела. Имам мотиран пластинчат топлообменник, който пренася топлина 350кВт, а изводите му са 1 1/2"
Ако си спомняш спора започна, защото ти се усъмни, че тръба 3/4" не може да пренесе повече от 6-7кВт:
lux_e_on написа:
Като купувате камини имайте предвид цолажа на водната риза-3/4 тръба няма шанс да пренесе голяма мощност,респективно 6-7kW.
Това твое изказване в цитата на първо четене изглежда като инструктаж при закупуване на камина да се гледа цолажа на тръбите като ориентир за мощност, което ми изглежда несериозно.
lux_e_on - специалист
Явно не съм се изказал ясно.Тая тръба 3/4 няма да избута 10kW,а 6-7kW , като се има предвид че няма да и стоя на печката дежурен.Ако и бухам дърва постоянно,може и да ги достигне,ако и сложа вентилатор също.Чудя се дали колегата с темата няма да си купи един Дипломат да речем 9-12+5kW( с извод 1цол) или пък Прити 10+4/+5(с изводи 3/4)и да намери разликите ама след като е монтирана камината?Що се отнася до топлообменника,пробвай да ги пренесеш тези 350kW през 3/4 ,но тази седмица да е,щото съм чул че при пластинчатия топлообменик е важна скоростта-намаляваш сечението и вдигаш скоростта,но само на топлообменника и после както е във твоя случай от 1,1/2 отиваш на 2 цола или Ф63.
vessselinov - специалист
Леле какви спорове и какви киловати се обсъждат. Говорим за обикновена камина на ПРИТИ с водна риза 8-10kW. Не разбирам и не съм учил като вас но имам проблем с загряването на водата в ризата не с преминаването на водата през изводите (3/4). Като сложа екобрикет или нацепя на ситно сухи дърва всичко си идва на мястото. Помпата работи на минимална мощност.
А и въпроса беше може ли и как да увелича обема на водната риза в горния край. Като се разгори здраво камината горния край на печката много здраво се напича - дои се е издул покривът малко, а и пламъка облива една ламарина и влиза в комина. На предната страница направих едни схеми за уголемяване на обема на ризата никой не ги обсъди. Гледах и малко по мощните камини от същата серия имат подобни заводски подобрения.

Изображение

Нека да почне да ми прегрява водата и да насмогва на радиаторите тогава да го мисля.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "СХЕМА ЛОКАЛНО ПАРНО АПАРТАМЕНТ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: