• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
popodopolo - напреднал
Здравейте!Котела е СИМЕ 20.9кВт- закупен от колега от форума!Ще бъде в избата!На тавана на избата ще е разпределителното табло на първият етаж/ще захранва 2 панелни радиатора 2200х300мм.,1 панелен 1400х600 и 4 глидера Н-800/ а втория разпределител за вторият етаж ще е близо до/под плочата/ между първи и втори етаж/ще захранва два радиатора 1400х600,1 радиатор 1000х600 ,2 глидера Н-800 и серпентина на бойлер 100л./!
Та въпросът ми е ще има ли проблем с затоплянето на радиаторите ако захраня разпределителите с поцинкована тръба 3/4?
PCL82 - майстор
Не е добре. Всяко сечение може да пренасе определена мощност при определена скорост на водата. Ако се сложъбат прекалено тънки тръби скоростта нараства много и над 2м/с почва да се чува шум от тръбите.

Иама си таблици за това кое сечение до колко киловата може да пренесе, но не са ми под ръка.

Не ползвай поцинковани, а обикновени черни тръби. При високи температури над 63 градуса цинкът не пази вече тръбите, а напротив ускорява корозията.
filmatoplo - майстор
Тръгни с цол и четвърт от котела , към първата кутия отклони ни със 1 цол и чак след това редуцирай щранга на 1 цол до горната кутия.кутия викам на разпределителното табло със разпределителите вътре -там сложи по 2 крана с холендър 1 цол и накрая на разпределителите автоматични обезвъздушители. :wink:
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз бих допълнил, че с 1 размер надолу няма да има проблеми - от колектора с 1" и после разделяне на 2х3/4".
filmatoplo - майстор
Аз лично и така съм правил 1 цол и после 3/4 , и само от 1 цол съм правил . Явно и човека е решил да не спазва законите на физиката а се води от това какви тръби има в мазето :wink: и каква флашка за резби има баджо . :) ще стане всякак само да не изникне въпроса -защо едикой си радиатор не топли колкото другите. :? :)
popodopolo - напреднал
Аз тръби мога да взема всякакви,не е проблем!Проблема ми е друг!Както казах първият разпределител/за радиаторите на първият етаж/ ми е под плочата на първият етаж!Дотам мога да сложа 1",може и 1 1/4"!
Конкретният въпрос ми е:
От първият до вторият разпределител съм монтирал 3/4" тръба и дали тя би свършила работа защото направих и замазка и тя дефакто е под замазката вече!
А никак не ми се кърти :?
Та идеята е дали да сложа между котела и първият разпределител 1" или 1 1/4" тръба и оттам нагоре с тетка да е 3/4"
naskov - майстор
И в двата случая няма да сгрешиш. Нали все пак ще имаш помпа?
filmatoplo - майстор
Ако около котела ще захранваш други консуматори примерно бойлер -сложи цол и четвърт.
popodopolo - напреднал
Бойлера ще е на тавана като тръбата за него е ф20 и ще се захранва от вторияя разпределител!Значи си оставам между първия и втория разпределител с 3/4" защото ще имам помпа!
А от котела до първия разпределител ще е 1"
kuuuuuul - майстор
При мене положението е следното,котле 24кв захранва 34/60-ки чугунени глидера,60/50-ки алиминиеви две лири и два бойлера /80л и 150л/ и три подови около 60м2 до колекторите съм с 3/4 но е на границата.така че с 1цол до колекторите мисля няма да имаш проблем а в краен случай и 3/4 ще свърши работа.
  • 1
  • 2

Тема "от котела до колекторите-с 3/4 цола тръба?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: