• 1
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 89
  • 315
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nasko_nerva - специалист
rosso666 написа:
Ами ьащото пелетите са по сухи от сухите дърва
Да са по сухи, колко да са по сухи. дървата са с 15% влажност, пелетите с 7-8%. Едва ли разлика от 8% влажност ще е разлика 20% в калоричността. По скоро си мисля че данните на пелетите са манипулирани.
ktch_1964 - специалист
шоп написа:
В този ред на мисли и талашитът (ПДЧ) е с влажност под 8-10% ( по мое мнение, никаде не намирам данни за тази влажност) и дълги години изкупувам изрезките от една мебелна фирма за смешни левчета.

Дървесният чипс по 60 лв тон също е добра опция, защото е калиброван и удобен за автоматизирано горене. Неудобството му е, че е с влажност над 35-40%. Но закупен пролетта до зимата влажността става около 20-25% и полската ми чугунена горелка го хруска перфектно:-) Смесвам го с донбаска фракция според температурите навън.
Шопе , де го тоя чипс, че живо се интересувам,дай накакви координати,може и на лични.
шоп - майстор
То сега дали има? Пролетта и лятото ОЛХ и Базара бяха пълни с подобни обяви. На два пъти взимах по 2 тона ( обемист си е) от София, Левски Г

Пробай с търсачките, ако няма в момента 2016 пролетта пак ще има.


Изненадах се...обявата още е активана в ОЛХ, въпроса е дали е актуална:-)))
http://olx.bg/ad/darvesen-chips-ID5dJnS.html#ff483d5519
шоп - майстор
Да си допълня мнението за чипса. Доста е влажен и сега с него ще берете само ядове. Няма да гори и ако не го сушите ( а това зимата няма как да стане) ще стане на една ледена буца, пролетта ще загние и ще го изхвърлите.

Поговорката, че пролетта и лятото се купува балтон, а зимата бански в отоплението си важи с пълна сила.
Успехи!
rosso666 - специалист
За тоя чипс не е ли нужен по як мотор редуктор.
И не ае шй обезмисля цяшото упражнение при положение че цената на чипса се компенсира от количеството.
шоп - майстор
Ми изисква се разбира се. Написал съм каква горелка ги гори.

чипс с влажност 40% е 60лв/тон
за 4-5 месеца става с 20% влажност и цената му вече е 70-80 лв тон.

наполовина по-евтино от слънчогледова пелета 150 лв тона ( то трудно се намират за 150лв)

Всичко това го споделям, защото едно приятелче купи яка дробилка и чипса ще не е почти без пари. То и изрезки от ПДЧ ако намирате без пари пак лесно се дроби и гори повече от пелет А клас.
syncho - майстор
nasko_nerva написа:
rosso666 написа:
Ами ьащото пелетите са по сухи от сухите дърва
Да са по сухи, колко да са по сухи. дървата са с 15% влажност, пелетите с 7-8%. Едва ли разлика от 8% влажност ще е разлика 20% в калоричността. По скоро си мисля че данните на пелетите са манипулирани.
Първо по-ниската влажност и после имаш допълнително компресиране на дървесината при пелетите. Това прави повече материал за горене за килограм. Също така при по-високата влажност се отделя част от енергията за изсушаване. Друг фактор е консистенцията - при пелетите е еднаква, а при дървата имаш различна дървесина (кори, вътрешност, загнили места и т.н.). Всичко оказва влияние. Все пак със сигурност има и манипулирани резултати (ако изобщо има тестове), но е напълно възможно да има и такава разлика.
шоп - майстор
syncho написа:
nasko_nerva написа:
rosso666 написа:
Ами ьащото пелетите са по сухи от сухите дърва
Да са по сухи, колко да са по сухи. дървата са с 15% влажност, пелетите с 7-8%. Едва ли разлика от 8% влажност ще е разлика 20% в калоричността. По скоро си мисля че данните на пелетите са манипулирани.
Първо по-ниската влажност и после имаш допълнително компресиране на дървесината при пелетите. Това прави повече материал за горене за килограм. Също така при по-високата влажност се отделя част от енергията за изсушаване. Друг фактор е консистенцията - при пелетите е еднаква, а при дървата имаш различна дървесина (кори, вътрешност, загнили места и т.н.). Всичко оказва влияние. Все пак със сигурност има и манипулирани резултати (ако изобщо има тестове), но е напълно възможно да има и такава разлика.

С това червеното не съм съгласен. Килограм олово и килограм памук...все си е килограм.

Влажността е най-голямото предимство при пелетите и разбира се еднородният размер, който е предпоставка за автоматизирано горене. Другото си е 1/1 спрямо дървата.
syncho - майстор
Ако се замислиш 1кг дърва с влажност 15% реалното гориво е 85% или 850гр. При пелетите със 7% влажност горивото е 93% или 930гр. Другото е вода, която трябва да се изпари.
  • 1
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 89
  • 315

Тема "Мнение за производители на пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: