Най - вълнуващия въпрос зимно време.
hygro - майстор
Всъщност скъпите професионални строителни агрегати също нямат хигростати - може и такъв да ти се е паднал :)

http://www.technooptima.com/catalog/osu ... Path=75_24
lecki - специалист
Искам да напомня че температурата
на комфорта зависи и от температурата на стените (прозорци,пердета,под)
(обратнопропорционално).
Още от скороста на въздуха в помещението(максимум 15см/сек за жил.
и работни помещения по БДС) ако не ме лъже паметта.
vanco2 - напреднал
lecki написа:
Искам да напомня че температурата
на комфорта зависи и от температурата на стените (прозорци,пердета,под)
(обратнопропорционално).
Още от скороста на въздуха в помещението(максимум 15см/сек за жил.
и работни помещения по БДС) ако не ме лъже паметта.
Точно така! Температурата на комфорт/усещане е средно аритметична между температурата на въздуха и температурата на околните тела - под, стени, таван. А българските норми за комфорт по отношение на относителната влажност са доста завишени - 45-55%.
fionna - напреднал
Старичка тема, но за да не отварям нова, искам да попитам: с какво измервате влажността?
Има едни метеостанции, но не съм особено запозната.
marian1 - майстор
Аз ползвам обикновен влагомер (хидрометър) - от тези които са монтирани заедно с термометър и часовник. В началото когато го купих, го сверих с един психометър - видях че няма отклонение в показанията, и понеже това е по мързеливия вариант - си останах с него.
8180 - майстор
marian1 написа:
го сверих с един психометър -
Аз не съм чувал за такъв уред и май не му вярвам. :)
bigdragon - майстор
marian1 написа:
го сверих с един психометър -
Правописен проблем:
ПсихРометър.....
Аз не съм чувал за такъв уред и май не му вярвам. :)
Философски проблем:
Когато не сте чували за нещо, все още това не означава, че то не съществува...
marian1 - майстор
Най-вероятно, 8180 не е чувал за психометър ( вчера съм го изобретил, както е видно по горе, и не е имал време да се запознае с действието му :) :? ) и е закачка към мен! - Оф пусти изпити - явно четенето ми се отразява :lol: :lol: :lol: Другото, психрометъра си го има от години :-D
8180 - майстор
marian1, сори,
Нищо лично, макар да употребяваме този израз, като правило, лично. :)
Имам "изкривяване" по темата от години.
Всякакви "разбирачи" пишат и преписват по въпроса (често комерсиално), в т.ч. и хора с висок ценз, вкл. и професори (споделяно от професионалисти и в "Направи сам") творящи Нормативите.
Имам си някаква система за проверка, доколко дадено мнение заслужава вниманието ми (пък и НИ). Едната проверка е правописът.
Надявам се не съм те засегнал, с недоверието си към уреда ти в случая, а четенето - приветствам.

Я, по :prost: за Теб и bigdragon

П.П. За да не се отклоняваме много от въпроса на fionna, НЕ ИЗКЛЮЧВАМ практическия опит на marian1. Имам някакъв такъв уред вкъщи, но не му вярвам много.
Според мен, ако по прозорците (стъклопакет) има повече от 1-2см. конденз долу, без плътни завеси, трябва да се вземат мерки за намаляване на влагата, чрез намаляване на източниците, отопление, проветряване, читав влагоуловител.
По мои наблюдения горното предполага над 60-70% относит. влажност при 18-20оС в помещението и ок. 0оС вън, което считам за рисково.

Сайтовете от подписа на колегата hygro са добър ориентир по въпроса.
Вторият решава тотално ВСЯКАКВИ проблеми. :)
marian1 - майстор
:prost: В никакъв случай не съм се засегнал!

Тема "Каква е идеалната температура и влажност в жилището" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: