• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
zliabili - специалист
Привет,

Доскоро се рових из форума за изграждане на отоплението на термопомпен принцип и осъзнах, че за момента не ми е по силите. Преориентирах се към печка с водна риза за дърва и въглища.
Ситуацията е следната: триетажна къща с външна изолация и PVC дограма, от която трябва да се отопляват 1ви и 3ти етаж. 1ви етаж е баба ми, която отоплява само 2 стаи с циганска печка. 3ти етаж (130кв.)- локално парно на ток (12kW) с алуминиеви радиатори (H 500).
Идеята ми е да подменя печката на баба с такава с водна виза , която да захрани и 3тия етаж, като използвам инсталацията, помпата, част от управлението и т.н.
3тия етаж освен външната има и вътрешна изолация на стените (външните) и тавана. Инсталацията е с тръби фи 16мм с алум вложка.
Тъй като при преминаване към печката на 1вия етаж трябва да се мине през 2рия (който е на роднини), реших да ползвам щрангове от старата им парна инсталация, които не са си махнали. Като в тях ще прокарам пак гъвкави тръби с алум. вложки, вътрешния диаметър на щранговете е 26мм.
Бюджета за това преправяне ми е около 1000лв. и се спрях на печка Прити. Ще трябва и UPS, но се надявам помпата да не я подменям, а само да я сваля долу при печката.Ще ползвам и автом пълначка и евентуално разширителния съд, ако това изпълнение позволява затворена система.
Качвам снимка с разположението на 3ти етаж. Двете стаи, които баба отоплява са проекции под спалня 2 и спалня 3, като печката искам да е в стаята под спланя 3, а в тази под спалня 2, ще монтирам 1 радиатор.
Печка с каква мощност да търся? Над двете бани на 3тия етаж имам по един 80л. бойлер, които може евентуално да присъединя към системата.
Мерси за съдействието предварително.

Прикачен файл

Untitled.jpg
Untitled.jpg (35.39 KиБ) Видяна 7316 пъти
zliabili - специалист
Станцията с ел. нагревател и автоматичното пълнене

Прикачен файл

. станция.jpg
. станция.jpg (41.07 KиБ) Видяна 7301 пъти

Прикачен файл

.jpg
.jpg (57.65 KиБ) Видяна 7301 пъти

Прикачен файл

.jpg
.jpg (49.69 KиБ) Видяна 7301 пъти
LazarGanev - "Велик майстор"
Ако ползваш медна тръба ф22 да вкараш в щранговете ще стане, ама ф20 трудно ще захрани 130квадрата апартамент
zliabili - специалист
Първо ще пробвам с 26мм тръба с ал. вложка и течен сапун, ако не стане, тогава ще е с медна.
А за мощността на печката какво ще кажеш?
LazarGanev - "Велик майстор"
Печката ти трябва да е към 18кВт. Има тръби с ал.вложка ф25 - зависи от производителя
zliabili - специалист
Случайно да знаеш къде в София продават на 25мм, че по сайтовете не намерих.
Така системата, затворен тип ще работи ли, ако взема примерно печка:
http://www.prity-bg.com/Products/produc ... roductid=5
LazarGanev - "Велик майстор"
Не мога да ти кажа къде има в София ф25 ал..вложка. Аз работя с тръбите на Рехау, имам ф25, но София ми е далече за такава дребна работа. Мога да ти съдействам да се свържеш с техен дилър, ако не намериш ал.вложка. Може да пуснеш и ППР стабилизиран. Колкото до камините на Прити - те са само за отворена система, защото им е тънка ламарината
filmatoplo - майстор
Ал вложката масовите разпространени са фи-26.
zliabili - специалист
ППР не е ли много дебелостенна?
Прати някакъв линк на дилър за София, щото където и да се обадя да питам ми отговарят, че няма стандарти на 25мм.
За отворената система при Прити съм чувал и преди. Може ли разширителния съд да го монтирам на високо в БАНЯ 1, където е и пълначната станция и колко литров да купя? Знам , че там не му е мястото, но за конпенсация долу до печката на топлата тръпа ще свържа този разширителен съд, който имам (от затворената система, виж снимките горе) .
naskov - майстор
Ako смяташ да правиш затворена система, трябва да осигуриш ниско работно налягане-около 1бар. Двата съда-отворения и затворения са несъвместими. Трябва да избереш единия и съответната система.
  • 1
  • 2

Тема "печка с водна риза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: