Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте!
Предстои ни смяна на котела на кооперацията (3ет. х 2ап.), сегашният протече здраво, не подлежи повече на заваряване, а и 16-та година му е вече...Мощността която ни трябва е около 70-80kW. Котлите с тази мощност обаче които намираме са доста скъпи - 4200 лв и нагоре,
по-малките и популярни марки и модели на пазара - VIADRUS, SIME, DemirDokum нямат такива мощности...Вече няколко майстори ни предлагат варианта - два по-малки котела в паралел. От финансова гледна точка ще е добре, защото за около 3000 - 3200 ще имаме 80кW котел (2х40), че монтажът ще е малко по-скъп я ясно, но това е еднократно...
Интересува ме най-вече от експлоатационна гледна точка как стоят нещата - палене, потдържане, "уеднаквяване" на горенето на два котела ми изглежда труден процес ....Нека някой който експлоатира такава система или хора които са правили подобно нещо споделят опита си ....Хората, които ни го предлагат казват, че дори ще има и икономия на гориво, защото в 20-30% от времето ще можем да я караме и само с единият котел, то това си зависи и от времето и от въглищата ...
Предварително благодаря на тези, които ще помогнат
nikivelinov - специалист
Някъде четох, че е добре единия котел да е по малък напр. вместо 2х40кВт, 50 и 30 - така когато е по топло гори само единия на оптимален режим. За съжаление не си спомням къде го четох.
nikivelinov написа:
Някъде четох, че е добре единия котел да е по малък напр. вместо 2х40кВт, 50 и 30 - така когато е по топло гори само единия на оптимален режим. За съжаление не си спомням къде го четох.
Съгласен съм с теб, но както ми го обясняваха дори и да са еднакви и да палим единият само, то мощността му (40кW) е около 60% от проектната, така че аз се надявам около 50% от времето да палим само единият....то си зависи и от времето и от това на какви въглища ще попадне човек ....
А мен ме интересуват чисто практически експлоатацинните особенности....

Тема "Два котела на твърдо гориво в паралел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: