• 1
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 199
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Като отвориш вратата на пелетна камина, тя загасва поради разхерметизиране. Всичко е с цел безопасност, да се гарантира изсмукването на изгорелите газове - все пак съоръжението е монтирано в жилищно помещение
rosso666 - специалист
https://youtu.be/OEKmTtpFLNM
Ето малко полезна и нагледна информация как да си настроим горенето на пелети в камина или пелетна горелка
rosso666 - специалист
Понеже съм се захванал с направате на една пелетна горелка за братчеда че се е зарибил ама са му скъпи заводските и кара на въглища.направил съм си проектче чертежи на общата визия на горелката.искам да помоля знаещите да споделят как точни се правят изчисленията за това колко киловата да е горелката.как се определя размера на горивната камера диаметъра на шнека(и оборотите му) и има ли значение дебита на вентилатора.така че преди да почна да я правя да мога да си сметна нещата (размерите) още на чертожната дъска.на него ще му трябва макс 15kw.въпросат ми е кое определя мощността на горелката _горивната камера шнека и оборотите му или вентилатора.
Горивната камере мисля да я направя от неръждавейка че жароустойчива стомана много трудно се намира.
Бладодаря ви предварително
jabata - специалист
Мощноста се определя най-вече от количеството пелети които пуска, а оттам шнека, защото той ги сотавя и вентилатора.
Силно ориентировъчно, мисля че 1кг пелети даваха 4 - 4.5кв/ч. мощност, като разбира се това зависи и от КПД-то. При супер качествени и калорични пелети, мисля че стига и до 5кв.
Така че, основното е, шнека да може да прекара такъв дебит, главата да е достатъчно голяма да може да ги поеме, и вентилатора да може да ги издуха. При изчисленията трябва да заложиш и колко цикъла в минута да прави шнека (пускане изчакване). Някой от горелките и контролерите, които съм виждал работят на 4 цикъла. Така че на база циклите в минута и желаната мощност си сметни колко трябва да пуска шнека, и след това оразмери горивната скара, да може да ги поеме, и накрая вентилатора.
rosso666 - специалист
Благодаря колега.в момента моята горелка работк на 3 цикъла по 20сек.има ли значенк далк са 3или 4цикъла май при 4 има по равномерно горене
andro440 - майстор
Здравейте колеги ! За да не пускам нова тема ,ще си позволя да пиша тук !Идеята за направа на пелетна горелка ,отдавна витае в мислите ми и сега ,когато е вече сезона за отопление и се започна със сагата /въглища дърва и пепелак / набира скорост ! набавил съм си малко необходими железа за самата горелка /неръждаема стомана / ,попрочетох и изгледах доста клипове и след ,като малко поне добих представа ,как работи такава горелка ,мисля да се опитам да си направя сам ! Котела ми е Виадрус У-26 херкулес -4 секционен
Прикачен файл:
SAM_8348.JPG
Прикачен файл:
SAM_8347.JPG
понеже няма голям отвор в долната част ,за вкарване на глава на горелка по висока от 90мм ,мисля да импровизирам и да направя по ниска и по широка ,която да влиза там където е решетката на котела /снимка 2 /
Като самата горелка и схема на работа и подаване на пелети ,ще е със шнек в долната част на самата кошничка ,какъвто е принципа на Грейко горелката .
Интересува ме обаче ,каква е зависимостта -дължина /ширина и дълбочина на самата горелка /работната част в която гори/ спрямо мощността ! Също така и самото подаване на Пелети ,ако не е на цикли в минута ,а е постоянно ,но с по ниска скорост ,дали не е по добро решение .И дали е удачно използването на 12 волтов мотор от лек автомобил с редуктор /от чистачките / в случай ,че имам идея да си закупя на по късен етап контролер ,които обаче управлява 220 волтови вентилатор и шнек .Ще съм ви благодарен за помощта в начинанието ми !
шоп - майстор
Можеш да направиш главата на горелката с каквито искаш размери, но ще имаш проблеми с пепелта. Горелката ще се задръства много бързо. Вдигни виадруса на една кутия и си ОК

иначе руснаците правят глави на горелките ( 30-40 KW) с размери като на снимките и горят въглища. Верно задвижването е бутално, но товя няма никакво значение.
Успехи!

Прикачен файл

8271049000_1313352876.jpg

Прикачен файл

94_1226767230.jpg

Прикачен файл

75_1261763511.jpg
75_1261763511.jpg (50.05 KиБ) Видяна 4243 пъти

Прикачен файл

38_1233490598.jpg
andro440 - майстор
[quote="шоп"]Можеш да направиш главата на горелката с каквито искаш размери, но ще имаш проблеми с пепелта. Горелката ще се задръства много бързо. Вдигни виадруса на една кутия и си ОК

Благодаря за съвета колега ! за повдигането на котела ,но по съм склонен без да го разбутвам ,да ми пробия един отвор отстрани на пепелника и да сложа /горелката ,която нямам / там .Иначе става мн сложно за мен и трябва цялата заигравка с подвързването на тръби ,да я играя на ново !,което не ми се ще ...
andro440 - майстор
Съгласен съм ,че с повдигането на котела ,ще се получи най добър резултат ,може и да се реша да го повдигна,но за следващия сезон ,ще е ! Тази зима ще я изкарам с въглища ,купени са и от месец насам паля всеки ден .По скоро ме интересува друго ! например -горелката да не е със шнек а с някакъв дозатор /било то гравитачен или бутален -или с някакво ,по елементарно изпълнение
  • 1
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 199

Тема "Как да си направи сами пелетна горелка." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: